Beskrivning
Dinolandet är en låda där Ivars leksaksdinosaurier bor. Ivar är världsmästare på dinosaurier - han har hur många som helst och han kan namnen på dem allihop. Dessutom vet Ivar något som ingen annan vet - på kvällen när pappa sover, blir dinosaurierna i Dinolandet levande.
Den här gången hjälper Ivar den hungriga triceratopsen Thelma. Hon har ingenting att äta och behöver hjälp att nå bladen som växer högst upp i träden. Vilken tur att Ivar är så påhittig!
En fartfylld äventyrsberättelse som avslutas med ett roligt faktauppslag där triceratopsen berättar om sig själv i Mina vänner-format. Emma Göthners dinosaurier är söta och precis lagom läskiga. Den perfekta boken för alla dinofans!
För den dinoasurietokiga!
För dig som gillar: Ivar täffar en Tyranosaurus, Det var en gång... Massor av dinosaurier, köttgänget osv.
Detaljer
Bokinformation
Åldersgrupp
3-6
Språk
Svenska
Originalspråk
Svenska
Serie
Klumpe Dumpe
Publiceringsdatum
2018-03-14
Produktion
Papper
Arctic Matt
Miljömärkning
Ja
CE-märkning
Nej
Tryckeri/Producent
Livonia Print Ltd
Hållbarhet
Vi vill bidra till ökad förståelse för en boks livscykel. Därför beräknar vi årligen våra böckers klimatavtryck. Här visar vi utsläppen för just den här boken. Med hjälp av kunskap om tryckeri, tryckort och vikt kan vi berätta om utsläppen som boken skapar. Vi gör beräkningen utifrån genomsnittstal från alla transporter och genomsnittliga utsläpp från tryckeri och pappersval. Hur illa är det? En liter mjölk släpper ut 1 kg, en hamburgare 2 kg och ett par Nikeskor 7,3 kg. En bok släpper alltså ut mycket mindre – och räcker längre. Men vi är inte nöjda: vi arbetar hela tiden för att minska bokens klimatpåverkan.
Läs mer om hållbarhetMiljöpåverkan
Vi beräknar på mängden papper som köpts in till respektive tryckeri, på papprets kvalitet och på pappersbrukets utsläpp. Vi utgår från pappersbrukens utsläppsberäkningar och kompletterar med utsläpp från deras inköpta el och utsläpp skogsbruk och transporter.
Vi beräknar på tryckeriernas åtgång av el och fjärrvärme per ton tryckta böcker. Utsläppen inkluderar inte förbrukningsmaterial, förpackningsmaterial eller tryckeriernas overhead.
Vi beräknar på sträckan mellan pappersbruk och tryckeri, samt mellan tryckeri och vårt lager. Vi använder både vägfrakt och sjöfrakt. Vi beräknar att en genomsnittlig lastbil med dieselmotor används och olika fartyg vid t ex långväga frakt (container) eller frakt över Östersjön (lastbilstransporter).
Recensioner
BTJ
"Intresset för dessa forntida skräcködlor verkar vara omättligt, men denna bok tillhör en av de bättre. Ivar träffar en Triceratops kan med fördel läsas som ett godnattäventyr innan läggdags. Helhetsbetyg: 4" – Maria Christensen.
Relaterat
Nyheter
Spänning, humor och underbar julstämning i årets adventsbok
För tionde året i rad kommer Rabén & Sjögrens traditionella julsaga, en högläsningsbok i 24 kapitel. I <a href="http://www.rabensjogren.se/bocker/198563-julmysteriet">Julmysteriet</a> berättar författaren Lisa Bjärbo och illustratören Matilda Ruta om Ebbe, en kille som verkligen älskar julen – och mysterier.
Viggo är tillbaka! Och nu är han kär.
Hur känns det att vara kär? Det är frågan i den tredje boken i Lisa Bjärbos och Johanna Magorias lågstadieserie om Viggo. Kan det kännas som att man nästan vill bita i någon, som Viggo vill när han tittar på familjens nya rekordgulliga hundvalp? Eller som att man vill dansa fånigt i köket och skicka massa hjärtan i telefonen, som pappa gör till sin nya tjej? Eller känns det som att man blir alldeles skrattig, som Viggo blir varje gång Roya från klassen dyker upp?