bok

Här kommer traktorn och skördetröskan

Arne Norlin

Författare

saknas Författare

Författare

Jonas Burman

Illustratör

Beskrivning

2026-03-10
Svenska
3-6

Författare

Arne Norlin, saknas Författare

Illustratör

Jonas Burman

Formgivare omslag

Maria Svedberg

Mediekontakt

Jenny Edh-Jansen

Tänk dig att få köra en riktig, stor traktor. Det gör Halvan, han har en grön fin traktor med tre tillbehör: en skopa, en kärra och en balpress. Traktorn väger 8,5 ton, det är lika mycket som sex personbilar. Och den är dubbelt så lång som en bil. För att komma upp till hytten, som sitter en och en halv meter upp, måste man klättra på en trappstege. Bakhjulen är två meter i diameter och väger sexhundra kilo var. Framhjulen är nästan lika stora. Som jordbrukare behöver man många verktyg och fordon för att sköta om gården och djuren. På hösten skördar Halvan sina åkrar med en stor skördetröska. Och på våren upptäcker han att de behöver hjälpa en av lammungarna som inte kan äta ordentligt, Halvan och hans familj flaskmatar och tar hand om lammet så hon blir stor och stark. Lär dig om livet på en bondgård och om alla maskiner och fordon som används där.

Detaljer

Bokinformation

Åldersgrupp

3-6

Originalspråk

Svenska

Språk

Svenska

Serie

Klumpe Dumpe

Publiceringsdatum

2026-03-10

Produktion

Papper

Arctic Matt

Miljömärkning

Ja

CE-märkning

Nej

Tryckeri/Producent

Livonia Print Ltd

Produktdetaljer

ISBN

9789129754612

Antal Sidor

32

Hållbarhet

Recensioner

BTJ

”ett härligt äventyr för nya och gamla Halvan-älskare”

"För barnet som vill veta allt är boken däremot rena rama himmelriket. Burmans illustrationer är naturtrogna och även de fulla av detaljer; här finns mycket att upptäcka och man kan med fördel ta några delar i taget. /.../ Här kommer traktorn och skördetröskan är ett härligt äventyr för nya och gamla Halvan-älskare. Helhetsbetyg: 4." Maria Danielsson Holberg

 

Här kommer taxin

Om boken


Sätt dig i Halvans taxi och lär dig vad en hybridmotor är, hur en taxameter funkar och hur den första svenska taxin såg ut!Halvan är taxichaufför och han bryr sig verkligen om sina kunder. Han kör en musiker till tåget, ett barn till skolan och en dam till sin mans grav. Och Halvan ställer upp när knattelaget i fotboll behöver skjuts till en match. Dessutom lyckas han ta sig till sjukhuset så snabbt att den medvetslösa mannen i baksätet hinner räddas.Vilken tur att Halvan och hans taxi finns!Böckerna om Halvan skildrar spänningen i vardagen och är fulla av roliga detaljer. Inför varje Halvan-bok gör författare och tecknare noggrann research. Därför står Halvan ständigt på barnens önskelistor och på bokhandelns topplistor.Författaren Arne Norlin har tidigare arbetat som reporter på Aftonbladet och illustratören Jonas Burman levandegör skickligt hur alla spännande fordon ser ut både inuti och utanpå.

Arne Norlin, Jonas Burman

Här kommer taxin

 

Vilda Vic och världens segaste sengångare

Om boken

Farmor är på väg att ramla ur båten hon håller på att laga! Vilda Vic hinner precis rädda både farmor och hennes katt. Och som tack lovar farmor ett riktigt äventyr: de ska åka till regnskogen och leta efter sengångare!
FOFF! Snart brakar Lorenza, folkabussen med den hemliga hitådit-panelen, rakt ner i en trädtopp i Costa Rica. Medan farmor lagar bussen firar sig Vic och Kattis ner bland träd och lianer. De möter den snälla sengångaren Sigrid, räddar henne från en jaguar och stoppar till och med en skogsskövling – med hjälp av sengångarbajs! Och som om det inte vore nog hittar Vic ett riktigt skelett … av en jättesengångare! Perfekt till farfars museum därhemma. 
Vilda Vic och sengångaren är en fartfylld berättelse med fakta och äventyr, där man får följa med till regnskogen och lära känna både sengångare, jaguarer och bladskärarmyror. Perfekt för vetgiriga barn som älskar djur, natur och spänning.Sagt om tidigare böcker med Vilda Vic"Ett spännande äventyr med en perfekt balans mellan fakta och berättelse för att man ska vilja fortsätta läsa.” Tidningen förskolan"Språket är överlag livfullt och ibland, när djuphavsgravens undervattensvärld beskrivs, näst intill poetiskt. Illustrationerna är ett fyrverkeri av färger, detaljrikedom och humor, som ger berättelsen liv och lust. Hela berättelsen är fyndig och slutar i ett hejdundrande crescendo” BTJ”Roligt, lättfattligt och fartfyllt, på en och samma gång.” DN, Alexandra Sundqvist"Med högt tempo, humor och färgglad palett är det lätt att känna intresse för både djuphavets och mekaniska verkstäders hemligheter.” Jönköpings-posten Josefin Jansson

Joachim Vogel, Jonas Burman

Vilda Vic och världens segaste sengångare

 

Här kommer brandflygplanet

Om boken

Halvan bekämpar skogsbränder! En ny del i succéserien om Halvan.

Halvan är brandflygare, det betyder att han är pilot på ett brandflygplan. Hans jobb är att släcka bränder från luften med hjälp av sitt flygplan. Eftersom jorden har blivit varmare och torrare så brinner det mer i våra skogar. Larmmottagaren Louise har fått in ett larm om en skogsbrand och Halvan och hans kollegor måste genast rycka ut. Med hjälp av flygplanens skopor kan de skopa upp vatten ur en sjö i närheten av branden. Det tar tid att släcka en skogsbrand, men framåt kvällen har de äntligen lyckats!

Lär dig om pontoner, skopor, roder, vattentankar, skogsbränder och mycket mer i denna faktaspäckade bok om brandflygplan för de minsta fordonsälskarna.

Arne Norlin, Jonas Burman

Här kommer brandflygplanet

Relaterat

Idde rymmer

Om boken

Idde är arg. Superarg. Mamma har sagt nej till att hon får sova över hos bästa kompisen Miriam. Istället ska moster Lollo och kusinen Rosa komma på besök. Rosa som bara härmas och inte ens gillar katter!
Idde packar ryggsäcken, tar mammas åkkort och bestämmer sig för att rymma. Men äventyret blir snabbt läskigare än hon tänkt sig. Fel buss, en mörk skog och ett svidande skrubbsår på knät. Kommer Idde att hitta hem igen?Fjärde boken om den älskade och kattokiga Idde – en fristående fortsättning på Idde och Hajen (2019), Idde och den bortsprungna katten (2021) och Idde och maskeradkalaset (2023). Ellen Ekman skildrar med humor och hjärta känslor som ilska, orättvisa och modet att våga göra fel.

Bakom böckerna står den prisbelönta serieskaparen Ellen Ekman, som med humor och värme gestaltar avundsjuka och vänskap. Ellen har tidigare också illustrerat Veckan före barnbidraget, Hemma hela sommaren,böckerna om Stella och Olle och Bolle.Sagt om böckerna om Idde:”Ellen Ekmans handlingskraftiga Idde tar raskt saken i egna händer i denna varmt humanistiska bilderboksskildring.” DN”Högsta betyg! Den här berättelsen har allt man kan önska av en barnbok, den är varm och äkta och samtidigt får läsaren veta mycket om katter och allt vad de behöver.” BTJ”Jag älskar Ellen Ekmans detaljrika bilderböcker. /…/ Idde och den bortsprungna katten rymmer mycket värme och kärlek, precis som alla Ekmans böcker.” Sydsvenskan

Ellen Ekman, Ellen Ekman

Idde rymmer

Nyheter

Nya böcker i augusti 2024

I augusti firar vi 25 år av magi med att ge ut Harry Potter och De vises sten i en ny, vacker utgåva skapad av studion MinaLima. Ett samlarobjekt för Harry Potter-fans i alla åldrar. Den populära SVT-serien Agenterna har blivit bok! Häng med de modiga och smarta agenterna när de löser de svåraste brotten i Krimsta City och sätter dit de farligaste skurkarna. Dessutom får vi pyssla med Alfons Åberg, köra traktor med Halvan, läsa om några av världens största fotbollsstjärnor och få reda på hur det känns att dö av böldpest. Och mycket, mycket mer ... Välkommen till en ny bokmånad!

Ny efterlängtad Halvanbok

Arne Norlin och Jonas Burman får ofta förslag på vad nästa Halvan-bok ska handla om. Taxin är ett av de allra vanligaste. I nya Här kommer taxin får vi följa chaufförernas omväxlande vardag och lära oss vad en hybridmotor är, hur en taxameter funkar och hur den första svenska taxin såg ut.

Spännande och faktaspäckat om kampen mot skogsbränder

Eftersom jorden har blivit varmare och torrare brinner det allt oftare i våra skogar. När de stora bränderna härjade i Sverige 2018 uppstod idén att skapa en faktabok för barn och låta Arne Norlins och Jonas Burmans populära barnbokskaraktär Halvan prova på brandflygaryrket.

Fartfyllt och faktaspäckat i ny bok om Halvan

Halvan har genom åren fått prova en lång rad olika fordon, från långtradare till rymdskepp. När författaren Arne Norlin fick höra talas om att glassbilsmelodin används i sökandet efter barn som gått vilse fick Halvan ett nytt spännande uppdrag.

”Förutom rymdskepp är skördare det enda fordon jag inte kört”

Genom åren har författaren Arne Norlin och illustratören Jonas Burman berättat om Halvans äventyr med en rad olika fordon. Nu bär det av ut i skogen. Som skogsmaskinist får Halvan köra den gigantiska skördaren och vi får lära oss mer om en av Sveriges grundläggande näringar. Barnböckerna om Halvan har sålt i mer än 2 miljoner exemplar sedan mitten av 90-talet!