Beskrivning
Författare
Formgivare omslag
Jeanette Wigren
Nicke Nyfiken följer med sin vän, Mannen med den gula hatten, till en djurpark där vilda djur får gå fritt. Nicke och hans vän åker runt i jeep och tittar på alla fantastiska djur. Det är nästan som att åka på safari. Nicke blir rysligt nyfiken som alltid!
Han ser en flock flamingor som vickar så lustigt på huvudet och han ger sig själv ut på en liten upptäcktsfärd. Plötsligt står han öga mot öga med en noshörningsunge som har rymt från sin mamma. Vilken tur! Ungen fyller nämligen ett år i dag och man har planerat ett roligt födelsedagskalas i djurparken. Och Nicke blir förstås hedersgäst! En varm och rolig Nicke-bok med klassisk känsla.
Detaljer
Bokinformation
Åldersgrupp
3-6
Språk
Svenska
Originaltitel
Curious George Goes to the Zoo
Originalspråk
Engelska
Översättare
Susanna Hellsing, Susanna Hellsing
Serie
Klumpe Dumpe
Publiceringsdatum
2018-03-14
Produktion
Papper
Arctic Matt
Miljömärkning
Ja
CE-märkning
Nej
Tryckeri/Producent
Livonia Print Ltd
Hållbarhet
Vi vill bidra till ökad förståelse för en boks livscykel. Därför beräknar vi årligen våra böckers klimatavtryck. Här visar vi utsläppen för just den här boken. Med hjälp av kunskap om tryckeri, tryckort och vikt kan vi berätta om utsläppen som boken skapar. Vi gör beräkningen utifrån genomsnittstal från alla transporter och genomsnittliga utsläpp från tryckeri och pappersval. Hur illa är det? En liter mjölk släpper ut 1 kg, en hamburgare 2 kg och ett par Nikeskor 7,3 kg. En bok släpper alltså ut mycket mindre – och räcker längre. Men vi är inte nöjda: vi arbetar hela tiden för att minska bokens klimatpåverkan.
Läs mer om hållbarhetMiljöpåverkan
Vi beräknar på mängden papper som köpts in till respektive tryckeri, på papprets kvalitet och på pappersbrukets utsläpp. Vi utgår från pappersbrukens utsläppsberäkningar och kompletterar med utsläpp från deras inköpta el och utsläpp skogsbruk och transporter.
Vi beräknar på tryckeriernas åtgång av el och fjärrvärme per ton tryckta böcker. Utsläppen inkluderar inte förbrukningsmaterial, förpackningsmaterial eller tryckeriernas overhead.
Vi beräknar på sträckan mellan pappersbruk och tryckeri, samt mellan tryckeri och vårt lager. Vi använder både vägfrakt och sjöfrakt. Vi beräknar att en genomsnittlig lastbil med dieselmotor används och olika fartyg vid t ex långväga frakt (container) eller frakt över Östersjön (lastbilstransporter).
Recensioner
BTJ
"Nicke Nyfiken tillhör de antropomorfa djurens klassiska gestalter och denna återutgivna bok förtjänar att läsas av många. Helhetsbetyg: 4" – Jan Hansson.
Relaterat