bok

Nicke Nyfiken i leksaksaffären

Margret Rey

Författare

H. A. Rey

Illustratör

Beskrivning

2020-03-20
Svenska
3-6

Författare

Margret Rey

Illustratör

H. A. Rey

Formgivare omslag

Maria Svedberg

Nicke Nyfiken är en snäll liten apa som är rysligt nyfiken. Idag är Nicke är med på invigningen av en ny leksaksaffär. Oj, vad här finns mycket kul! Men ägaren är inte lika glad över Nicke som klättrar runt på hyllorna och hittar på bus. Han svingar sig i lampan och räcker barnen leksaker. Vilket oväsen! Men ägaren förstår till slut att barnen gillar just den här affären med extra mycket action - tack vare Nicke.

Den tyska författaren och illustratören Hans Augusto Rey skapade tillsammans med Margret Rey figuren Nicke Nyfiken och hans bästa vän "Mannen i den gula hatten" för mer än sextio år sedan. Karaktären har blivit omåttligt populär över hela världen.

Efter H.A. och Margret Reys populära apa Nicke Nyfiken. Illustrerad i H. A. Reys stil av Martha Weston.

Detaljer

Bokinformation

Åldersgrupp

3-6

Originaltitel

Curious George visits a toy store

Originalspråk

Engelska

Översättare

Susanna Hellsing

Språk

Svenska

Serie

Klumpe Dumpe

Publiceringsdatum

2020-03-20

Produktion

Papper

Arctic Matt

Miljömärkning

Ja

CE-märkning

Nej

Tryckeri/Producent

Livonia Print Ltd

Produktdetaljer

ISBN

9789129722512

Antal Sidor

32

Ryggbredd (mm)

9

Höjd (mm)

217

Vikt (kg)

0.203

Bredd (mm)

177

Hållbarhet

 

God Jul Nicke Nyfiken

Om boken

När Nicke och mannen med den gula hatten ska köpa gran kommer Nicke bort! Han klättrar upp i en stor, fin gran som plötsligt huggs ner och fraktas iväg till barnsjukhuset. Men även om Nicke är rädd så är han förstås nyfiken också. På sjukhuset är det ju så roligt och spännande! Och den nya granen, som är så fin, måste ju dekoreras. Det sätter Nicke igång med - på sitt sätt! Oj så tokigt det blir. Men till sist får barnen förstås en väldigt kul jul med Nickes hjälp!

Ett roligt Nickeäventyr med härliga bilder!

H. A. Rey, Margret Rey, H. A. Rey

God Jul Nicke Nyfiken

 

 

Här kommer taxin

Om boken


Sätt dig i Halvans taxi och lär dig vad en hybridmotor är, hur en taxameter funkar och hur den första svenska taxin såg ut!Halvan är taxichaufför och han bryr sig verkligen om sina kunder. Han kör en musiker till tåget, ett barn till skolan och en dam till sin mans grav. Och Halvan ställer upp när knattelaget i fotboll behöver skjuts till en match. Dessutom lyckas han ta sig till sjukhuset så snabbt att den medvetslösa mannen i baksätet hinner räddas.Vilken tur att Halvan och hans taxi finns!Böckerna om Halvan skildrar spänningen i vardagen och är fulla av roliga detaljer. Inför varje Halvan-bok gör författare och tecknare noggrann research. Därför står Halvan ständigt på barnens önskelistor och på bokhandelns topplistor.Författaren Arne Norlin har tidigare arbetat som reporter på Aftonbladet och illustratören Jonas Burman levandegör skickligt hur alla spännande fordon ser ut både inuti och utanpå.

Arne Norlin, Jonas Burman

Här kommer taxin

Här kommer brandflygplanet

Om boken

Halvan bekämpar skogsbränder! En ny del i succéserien om Halvan.

Halvan är brandflygare, det betyder att han är pilot på ett brandflygplan. Hans jobb är att släcka bränder från luften med hjälp av sitt flygplan. Eftersom jorden har blivit varmare och torrare så brinner det mer i våra skogar. Larmmottagaren Louise har fått in ett larm om en skogsbrand och Halvan och hans kollegor måste genast rycka ut. Med hjälp av flygplanens skopor kan de skopa upp vatten ur en sjö i närheten av branden. Det tar tid att släcka en skogsbrand, men framåt kvällen har de äntligen lyckats!

Lär dig om pontoner, skopor, roder, vattentankar, skogsbränder och mycket mer i denna faktaspäckade bok om brandflygplan för de minsta fordonsälskarna.

Arne Norlin, Jonas Burman

Här kommer brandflygplanet

Relaterat