bok

Lotterifusket

Anna Jansson

Författare

Mimmi Tollerup

Illustratör

Beskrivning

2018-06-21
Svenska
6-9

Författare

Anna Jansson

Illustratör

Mimmi Tollerup

Formgivare omslag

Rebecka Neumann

Det närmar sig skolavslutning. Fåglarna kvittrar, solen skiner och syrenerna har precis slagit ut. Emils klass pratar om hur de skulle kunna samla in pengar till klasskassan. Rudolf kommer med den briljanta idén att klassen ska ha ett lotteri. De ska sälja lotter på marknaden och tjäna ihop till en studsmatta som ska stå på skolgården. På avslutningsdagen ska de dra vinnarna.

När dagen är inne har eleverna samlat ihop riktigt fina vinster. Bland annat kan man vinna världens största chokladkaka. Men något lurt är på gång. Efter dragningen visar det sig att Rudolf har vinst på nästan alla sina lotter. Emil saknar bevis men är helt säker på att det finns ett fall att lösa. Dags att samla detektivbyrån!

Detaljer

Bokinformation

Åldersgrupp

6-9

Originalspråk

Svenska

Språk

Svenska

Serie

Emil Wern - detektiv

Publiceringsdatum

2018-06-21

Läsordning

16

Inläsare

Jonas Karlsson

Produktion

Produktdetaljer

ISBN

9789129712209

Recensioner

BTJ

"Serien om Emil Wern av Anna Jansson består av roliga och spännande pusseldeckare för nybörjarläsarna i lågstadieåldern. Helhetsbetyg: 4" - Carola Forslund.

 

Slukhålet

Om boken

Tim och Tina har flyttat tillbaka till Gotland där de bodde när de var små. Nu bor de hos sin morbror Hampus på hans segelbåt. Hampus är uppfinnare. De flesta experiment lyckas – men inte alla. Ibland blir det sotigt och stökigt när saker smäller i luften. I ett hus vid hamnen bor mormor Matilda som även kallas för Kattdrottningen.
När tvillingspanarna Tim och Tina är ute och letar efter en försvunnen katt upptäcker de att ett stort hål har öppnat sig i asfalten på skolgården! Det verkar finnas en stad under staden, och nu måste Tim och Tina ta reda på vad – och vilka – som gömmer sig där ...

Anna Jansson, Anette Bengtsson Vargas

Slukhålet

 

 

Relaterat

Handbok för superhjältar

Om boken

”Du kan fly från dina fiender, men du kan inte fly från dig själv.”
Lisa har det inte lätt. Just nu bor hon hos sin mormor, eftersom hennes mamma jobbar i en annan stad. Problemet är bara att Lisa vantrivs något fruktansvärt i sin nya skola, där hon blir mobbad av ett killgäng.En dag när Lisa, i vanlig ordning, jagas av killgänget rymmer hon in på biblioteket. Där, längst ner på en hylla, står en bok som liksom lyser. Lisa dras till hyllan och får fram boken som har det besynnerliga namnet "Handbok för superhjältar". Märkligt nog är inte boken registrerad i bibliotekets system, och bibliotekarien viskar till Lisa att det nog är så att handboken helt enkelt ska följa med Lisa hem och stanna där. Och i det ögonblicket börjar Lisas resa mot att bli superhjälten Röda masken!Böckerna om Röda Masken har på kort tid tagit Sverige med storm och sålt över 1,5 miljoner exemplar. Det är fartfyllda, färgstarka och spännande berättelser − med en hjältinna som man bara måste älska! Ett slags modern Pippi Långstrump med superkrafter som skildras med fantastiska illustrationer. I denna samlingsvolym är de fyra första böckerna samlade i en lyxig utgåva med extramaterial.

"Boken är fullkomligt lysande. Den passar alla barn och även de som inte är så sugna på att läsa blir lockade. Förutom de grymt tecknade bilderna så är storyn fantastisk och inspirerar barn att tro på sin egen förmåga. /…/ Boken borde vara obligatorisk i alla skolbibliotek."Läsarrecension Adlibris

Elias Våhlund, Agnes Våhlund, Agnes Våhlund

Handbok för superhjältar

Molly Blooms fasansfulla och fantastiska resa

Om boken

Molly Bloom kunde inte tro sina ögon. På den lilla papperslappen syntes en mus som hon en gång hade älskat av hela sitt hjärta.
Hon hade hundratals frågor. Fanns svaren i soporna?På kvällen, när antikvariatet stängt, skyndade Molly ner i papperskorgen och letade bland äppelskrutt och tepåsar.Snart hade hon hittat alla pappersbitar. Försiktigt lade hon dem på golvet, som ett pussel, och såg nu vad de föreställde: En broschyr från Trumpetmuseet i San Remo. Hon måste åka dit – men hur skulle det gå till?Möt Molly Bloom, en modig liten mus som lämnar sitt trygga antikvariat i Stockholm för en äventyrlig resa till Italien. Målet? Att återförenas med sin förlorade vän, Anna Karenina.Mollys resa är fylld av faror, men inspirerad av böckerna hon läst på antikvariatet lyckas hon ta sig fram genom avloppsrör, överleva på stadens farliga gator och möta rovdjur, som ugglor och katter. Hon får ibland hjälp på vägen, bland annat av den tioåriga pojken Jakob som blir hennes vän och allierade.Molly Blooms fasansfulla och fantastiska resa är en berättelse om att följa sina drömmar, om vikten av vänskap och om böckernas magiska värld. Med fantastiska illustrationer och oförglömliga karaktärer berättar Anna Sandler och Martin Olczak en säregen historia där den minsta av hjältar övervinner de största av hinder för att finna sin vän.

Martin Olczak, Anna Sandler

Molly Blooms fasansfulla och fantastiska resa

Nyheter

Möt tvillingspanarna i ny deckarserie av Anna Jansson

Efter att sedan millennieskiftet gett både vuxna och barn gåshud med spänningsserierna Maria Wern, Kristoffer Bark och inte minst Emil Wern, behöver knappast deckarförfattaren Anna Jansson någon närmare presentation. Nu är hon tillbaka med en ny serie för lågstadiebarnen, Tvillingspanarna.

20-boksjubileum för Emil Wern!

Det är jubileum för den älskade serien om Emil Wern – här är TJUGONDE delen! Världsrekord i jul är en mysig pusseldeckare från storsäljande författaren Anna Jansson. Roligt och lagom klurigt i juletid.

Anna Jansson tilldelas Crimetime Awards hederspris 2021

Hennes deckare är inte bara välskrivna utan visar också på ”vilket stort hjärta och öga författaren har för mänskliga relationer” enligt juryns motivering.

Spännande sommarläsning med Emil Wern detektiv

Anna Jansson är tillbaka med en ny bok om Emil Wern, och den här gången är det en ovanligt fräck tjuv som härjar i Visby. Spännande sommarlovsläsning för barn 6-9 år.

10-årsjubileum för böckerna om Emil Wern detektiv!

För ett decennium sedan kom den första boken i serien om detektiven Emil Wern som löser brott ifrån en kiosk i Visby. Författaren Anna Jansson är också kvinnan bakom vuxendeckarna om Emils mamma, polisen Maria Wern. Lagom till 10-årsjubileet släpps den 18:e boken i Emil Wern-serien – Guldringens gåta.