Beskrivning
Vår lärare Klara stängde dörren.
Alla är visst här, sa hon.
Då flög dörren upp. Alla tittade bort mot den. Där var ingen.
Jag kände en vindpust. Och det luktade instängt.
Plötsligt ramlade Matilda av stolen!
Aj! skrek hon när hon ramlade på rumpan.
Jag tittade på henne. Sedan tittade jag på Matildas stol bredvid mig.
Nu satt Maj där! Och log mot mig. Mitt hjärta slog genast fortare.
Hej, sa hon. Jag sa ju att jag skulle börja idag. Jag blev bara lite sen.
Nu har det blivit dags för Maj att börja skolan. Hon har hittat sitt antagningsbesked från 1973 och vill gärna gå i samma klass som Nila. Fast Nila känner sig lite osäker på om det är en så bra idé. Visst är Maj rolig att vara med men hur ska det gå att ha ett spöke i klassen?
Recensioner
”Lättläst spänning där ord och bilder är som hand i handske med varandra.” /Katrineholms-Kuriren
”Ett spöke i klassen innehåller mycket trots sin lättlästa form, en tillskruvad vardagsskildring.” /BTJ
Relaterat
Nyheter
Den älskade serien Spöksystrar fyller fem år!
5-årsjubileet firas med en härligt tjock samlingsvolym som består av de fem första delarna i serien: Flickan på kyrkogården, Ett spöke i klassen, Ett spöke sover över, Den fruktansvärda hämnden och Spöktivolit. Dessutom ingår några extra sidor med spökpyssel.
Porträtt av en stjärnas oglamorösa uppväxt
Elvisbiografier finns det gott om. Men Mammas lilla prins kan vara den första romanen för unga om Elvis Presleys barndom. Den prisbelönta författaren Mårten Melin har skapat en berättelse om utanförskap och segregation – och en kärleksförklaring till musiken.