Beskrivning
Följ med på spännande äventyr i Jacks värld bland väsen och vålnader runt omkring historiska miljöer och platser.
Läs och lär dig om Vasaskeppet och om vålnaderna som spökar där, om vad som är speciellt med Storkyrkan och varulvarna som gömmer sig där inne, var du ska leta efter bergstrollet på slottet och mycket annat spännande att upptäcka.
Tillsammans med Jack, Betty och vätten Rurik får du lösa kluriga pyssel och lära dig allt från vättarnas hemliga kodspråk, göra test som vilket sagoväsen du är, till frågesporter och mycket mer.
Detaljer
Bokinformation
Åldersgrupp
6-9
Språk
Svenska
Originalspråk
Svenska
Serie
Jakten på Jack
Publiceringsdatum
2019-09-17
Produktion
Papper
Magno Natural
Miljömärkning
Nej
CE-märkning
Nej
Produktdetaljer
ISBN
9789129720198
Antal Sidor
77
Ryggbredd (mm)
12
Höjd (mm)
205
Vikt (kg)
0.28
Bredd (mm)
154
Format
Inbunden
Relaterat
Nyheter
Nytt äventyr med barnens favorit Jack!
Martin Olczaks och Anna Sandlers succéserie får nu en fortsättning! Vargar på T-centralen är första delen i den nya serien Jacks öde. Det blir ett spännande och läskigt äventyr där hela familjen, tillsammans med den tjuriga vätten Rurik, får ge sig i kast med urgammal och livsfarlig magi från Vikingatiden!
De är nominerade till Crimetime Award Årets barndeckare 2021
Tobias Söderlund och Stef Gaines, aktuella med böckerna om Spökhunden Buster, och Martin Olczak och Anna Sandler, som skapat serien om den trolldomskunnige pojken Jack, är nominerade till Crimetime Award Årets barndeckare 2021. Nu kan du vara med och rösta!
Gastar i Göteborg till stadens alla tredjeklassare
Nästa vecka får alla tredjeklassare i Göteborg boken Gastar i Göteborg i present av staden och stadens bibliotek.
Från Carl von Linnés grav till urbergets djup. Här är finalen i Legenden om Jack
Efterlängtade Troll i järngruvan är den fjärde och sista delen i Martin Olczaks och Anna Sandlers senaste bokserie om lågstadiefavoriten Jack. Tillsammans med den trolldomskunnige pojken har läsarna fått följa med på en spännande resa genom Sverige.
Jacks äventyr fortsätter och nu går färden norrut
Martin Olczak och Anna Sandler är dubbelt aktuella med sina äventyrsböcker om den trolldomskunnige pojken Jack. Den första delen i serien, Jakten på Jack, är årets sommarföljetong i Barnradion och nu kommer en ny del i den fjärde spännande bokserien Legenden om Jack. I den nya boken bär färden norrut, mot gruvorna i nordligaste Sverige.