Beskrivning
Plötsligt behöver gruvrådet som bestämmer i byn Filix hjälp: Han ska infiltrera nybyggarna, en grupp som bröt sig ut och försvann från trästan för många år sen. Eftersom Filix bara har varit i skogen några månader kommer ingen av nybyggarna att känna igen honom, han är perfekt för uppdraget! Men allt blir mycket svårare än vad Filix trott. Vad har hans bästa vän Saga Ormhassel för koppling till nybyggarna? Och är det verkligen så att det finns en förrädare i trästan?
I förra boken om Filix Wood, Bara den svagaste överlever, fick vi följa Filix resa från storstan till den hemliga världen uppe i trädkronorna, där allt som räknas är fysisk styrka och mod.
De giriga hundarnas natt är den andra, spännande boken om Filix Wood och livet i den magiska skogsvärlden.
Recensioner
BTJ
”Liksom den första delen är det en välskriven och genomtänkt fantasybok för de yngre med fint beskrivna miljöer, karaktärer och relationer. Helhetsbetyg: 4.” Nils Ahnlan
Relaterat
Nyheter
Grande finale för fantasyserien om Filix Wood
Berättelsen om antihjälten Filix Woods och hans äventyr i den magiska världen, uppe bland trädkronorna, bjuder på spänning från första till sista sidan. I skuggornas våld är den tredje och avslutande boken i Petrus Dahlins fantasytrilogi för mellanåldern. Kommer Filix kunna rädda den hemliga världen?
”Jag läste bara seriealbum”
I dag har författaren Petrus Dahlin ett välfyllt bibliotek. Kanske för att kompensera att han växte upp med bara en barnbok när han var liten. Istället blev han bokslukare när alla andra slutade vara det.
Hur långt är man beredd att gå för att få uppmärksamhet?
”Scars are like tattoos but with better stories.” Så inleds mellanstadiefavoriten Petrus Dahlins nya skräckberättelse, Ärret. Det handlar om Zandra som försöker fylla ett tomrum inom sig med en allt mer eskalerande jakt på status och uppmärksamhet i sociala medier.