Beskrivning
I dessa tio fantastiska berättelser möter du sällsamma varelser som spöken, älvor, demoner och vampyrer. Och människor – kanske de otäckaste varelserna av dem alla …
Berättelser med övernaturliga inslag i igenkännlig vardagsmiljö är Mårten Melins signum. Tillsammans med oväntade vändningar, högt tempo skapar författaren roliga, omväxlande och ofta riktigt otäcka historier.
Novellformatet är perfekt för den som inte vill eller kan läsa en hel kapitelbok. Läs lite här och lite där, välj den berättelse du tycker verkar mest spännande just för stunden. Här finns något för alla smaker.
Recensioner
KP
”Ett måste för alla bokmalar!”
"Boken är otroligt välskriven. Det bästa är att författaren varierar språket så mycket, vilket gör att det verkligen känns att det är olika huvudpersoner." Henry, 9 år
Skånska Dagbladet
”Mårten Melin är mästare på det mysrysiga och nästan-för-läskiga.”
"Det är spöken, vampyrer och varsel så att alla skräckfantaster kan få sitt lystmäte." Eva Emmelin
BTJ
”En fantasirik novellsamling”
"Språket är väldigt avskalat och lättläst, drivet av handling. Perfekt för svagare läsare eller läsare som har lätt att tappa koncentrationen. /.../ Rummet innanför är en fantasirik novellsamling som både borde kunna glädja unga läsare, och pedagoger i sitt läsfrämjande arbete. Helhetsbetyg: 4." Sofia Schöön
Relaterat
Nyheter
Följ med på äventyr i mammutarnas värld
Mammut i fara är första delen i serien om Krom och Nea, en cromagnonpojke och en neandertalarflicka som blir vänner mot alla odds. Ett spännande och varmt stenåldersäventyr om vänskap, mod och att våga se bortom sina fördomar. Boken är genomillustrerad med fina svartvita bilder av Mattias Olsson.
Rysliga boktips för barn och unga
Halloween närmar sig och vi passar på att tipsa om aktuella böcker som ger kalla kårar. Möt spöken, häxor, zombies och andra läskiga varelser i ett gäng ruggiga barnböcker för olika åldrar. Läs, rys och mys!
Sommarens nya böcker 2023
Juni, juli och augusti bjuder på massor av spännande läsning! Vi möter Jack, Flora Wolf, Jojos deckarklubb, vännerna i Ingelin Angerborns Hjärtserie och många, många fler. I en rad faktaböcker får vi läsa om allt från rymden och medeltiden till återvinning och ponnyer. De små lär sig motsatser och att jämföra saker tillsammans med Laban och Labolina och så sjunger vi med Mamma Mu och Kråkan!