bok

Mio, min Mio

Astrid Lindgren

Författare

Johan Egerkrans

Illustratör

Beskrivning

2025-06-25
Svenska
9-12

Författare

Astrid Lindgren

Illustratör

Johan Egerkrans

Formgivare omslag

Emilie Ekström

Mediekontakt

Jenny Edh-Jansen

Lärarhandledning

LH_MioMinMio.pdf

"Över sjön var skyarna mörka, och luften var full av de förtrollade fåglarnas skrik. Där ute skummade vågorna svarta, de skummande vågorna som skulle kasta vår båt över Döda sjön och kanske slå sönder den mot klippan nedanför riddar Katos borg."

Astrid Lindgrens älskade klassiker Mio, min Mio får nytt liv i en magisk ljudboksupplevelse! I en fängslande inläsning av Isac Calmroth med dramatisk musik och filmiska ljudeffekter som drar dig rakt in i berättelsens hjärta.

Följ med Bo Vilhelm Olsson, som visar sig vara prins Mio, på en episk resa genom ett sagoland fyllt av ljus och mörker, vänskap och mod – där han ensam måste möta den fruktade riddar Kato. En tidlös fantasyberättelse som nu tar steget in i dagens lyssnarvärld. Är du redo för äventyret?

Detaljer

Bokinformation

Åldersgrupp

9-12

Originalspråk

Svenska

Språk

Svenska

Publiceringsdatum

2025-06-25

Inläsare

Isac Calmroth

Produktion

Produktdetaljer

ISBN

9789129746433

Recensioner

Expressen

”Strålande av ljus, ruvande på mörker. För alla åldrar, egentligen.” Margareta Sörenson

Norrländska Socialdemokraten

”… spännande, sagolika illustrationer som lyfter den klassiska historien till en ny nivå. Det känns modernt och nytt, samtidigt som igenkänningen består.”

Vi Läser

”Så otroligt fin! Det är Johan Egerkrans som har fått i uppdrag att illustrera den välkända sagan på nytt, och hans färgbilder är mörka, magiska, och rätt läskiga. Det är knotiga träd, stora himlar, långa skuggor och enorm stämning. Perfekt presentbok.”

Expressen

”Johan Egerkrans bilder strålar. […]

Egerkrans arbetar med färg och djup, och allra bäst tycker jag om de få bilder som är ljusa. De är monumentala, i en strålande storslagen, nästan utopisk stil, som påminner om amerikanska illustratörer som Maxfield Parrish eller N. C. Wyeth. För även om det är i dunklet Johan Egerkrans briljerar, är det i solen och himlarna jag blir drabbad på riktigt: Något så här vackert är värt att kämpa för, tänker jag sentimentalt. Det både fördjupar och ger perspektiv åt berättelsens kompakta mörker, och gör det lite lättare att hantera.” Therese Bohman

Aftonbladet

”Han har lyckats fånga den blandning av hopp och vemod som genomsyrar boken.” Ingalill Mosander

Dagens Nyheter

”Klassikern från 1954 i vacker nyillustrerad fyrfärgsutgåva, om föräldralöse Bo Vilhelm Olsson som kommer till sin fader konungen i Landet i Fjärran, och till slut måste slåss mot den onde riddar Kato.” 

DN:s kritiker listar de bästa böckerna för barn och unga just nu

BTJ

”Johan Egerkrans färgillustrationer fångar sagostämningen och förstärker i kraftfulla bilder kontrasterna mellan hjältarnas litenhet och det ondas mäktiga styrka. […]

Astrid Lindgrens lyriska sagospråk fängslar och gör Mio, min Mio till en härlig bok att läsa eller högläsa. De nya illustrationerna utgör ett väsentligt bidrag till läsäventyret. Helhetsbetyg: 5.” Gunnar Åberg

 

Vi på Saltkråkan

Om boken

Nu som tv-serie på SVT!
Den älskade berättelsen om alla på Saltkråkan kommer nu med nytt omslag.På ön Saltkråkan i Stockholms yttersta skärgård bor familjen Grankvist: Tjorven och hennes bästa vän Båtsman, syskonen Teddy och Freddy och föräldrarna Nisse och Märta. Till ön anländer familjen Melkerson en varm sommardag för att bo i Snickargården. Och efter det blir ingenting sig likt. Pelle, yngst i familjen Melkerson, Tjorven, Båtsman och de andra barnen får vara med om många roliga och spännande äventyr!Roligt, mysigt och spännande för hela familjen.

Astrid Lindgren

Vi på Saltkråkan

 

Relaterat

Banjo Baby

Om boken

Sasha vände sig mot mig och stirrade mig djupt in i ögonen. Som om hon försökte se igenom min själ.
– Men Mörten, det GÅR inte att bry sig om vad andra tycker. Dessutom finns det en massa kända och lyckade människor som har Tourettes.– Va? Vilka då? frågade jag skeptiskt.Sasha knappade på sin telefon i några sekunder innan hon skrek:– Mozart! Mozart hade Tourettes!– Va? Hade Mozart Tourettes? Pratar du alltså om ... om Wolfgang Amadeus Mozart?– Nej, jag pratar om Gösta Marmeladus Mozart, hans bror. Såklart jag menar Wolfgang! Lyssna här: ”Det finns tecken på att Mozart hade Tourettes syndrom. Människor i hans närhet har beskrivit att han ofta gjorde grimaser eller fick ansiktsryckningar, rörde händer och fötter på ett ofrivilligt, upprepat sätt och plötsligt kunde låta som en katt. Dessa beteenden har vissa forskare tolkat som motoriska och vokala tics, vilket är typiskt för Tourettes syndrom.”– Va? Lät han som en katt? Det är ju precis som jag! sa jag och mjauade så verklighetstroget att en av kaninerna plötsligt skuttade iväg in i en liten träkoja.Märta, eller Mörten som hon kallas, älskar att spela banjo och har startat en videokanal som heter Banjo Baby. En dag får hon ett meddelande från en tjej som heter Alma de Palma, som också spelar banjo och som har sett Mörtens videor. De börjar skriva till varandra och blir snabbt väldigt nära, de pratar om allt – eller nästan allt. För hur berättar för någon man gillar att man har Tourettes syndrom och plötsligt kan börja stampa med foten eller jama som en katt? Jenny Jägerfeld är tillbaka med en fristående uppföljare till bok- och filmsuccén Comedy Queen och äntligen får vi lära känna Sashas underbara bästis Märta lite bättre. Med sin säregna blandning av humor och svärta berättar Jenny Jägerfeld om kärlek och vänskap – men också om de knepiga och ibland ganska pinsamma situationer man kan hamna i när man inte alltid beter sig som förväntat.

Jenny Jägerfeld

Banjo Baby

Nyheter

Bröderna Lejonhjärta ges ut i ny ”förbjuden” utgåva

I samband med Banned Books Week Sverige ges Astrid Lindgrens Bröderna Lejonhjärta ut i en specialutgåva med texter om yttrandefrihet och förbjudna böcker. Den innehåller även information om hur Bröderna Lejonhjärta spreds i 30 handtillverkade exemplar, sk Samizdat, via hemliga nätverk i Tjeckoslovakien under Kalla kriget på 80-talet. Pocketutgåvan avslutas med efterord av Laurie Halse Anderson, 2023 års mottagare av Astrid Lindgren Memorial Award, som vi även publicerar här.

Pippiklassiker blir äntligen bok!

Håll i sjörövarhatten! Lagom till Pippis 80-årsjubileum kommer Pippi på de sju haven, illustrerad av den hyllade serieskaparen Fabian Göranson. Astrid Lindgren skrev ursprungligen detta roliga sjörövaräventyr som ett filmmanus 1970. Men det här är första gången som berättelsen blir bok.

Pippi Långstrump fyller 80 år!

Nu ska vi fira så det brakar i hela Villa Villekulla! I år firar Pippi hela 80 år – trots att hon aldrig blivit stur! Det uppmärksammas med flera böcker, däribland David Sundins Känner du Astrid Lindgren och en genomillustrerad version av Pippi på de sju haven.

I ateljén med: Johan Egerkrans

Vi har hälsat på hos en av Sveriges ledande illustratörer. Johan Egerkrans debuterade 2005 med boken Taggtråds-Tim och har sedan dess illustrerat över hundra böcker. Bland dem Nordiska väsen, som blev Johans stora genombrott och debut som författare, Astrid Lindgrens Mio, min Mio och nu senast Julstjärnan med text av Sara Bergmark Elfgren. Med en bakgrund inom dataspels- och rollspelsvärlden har han en stor fascination för myter, vidunder och det övernaturliga, men även för dinosaurier och andra urtidsdjur. 2021 tilldelades Johan Egerkrans Elsa Beskow-plaketten för sin samlade produktion.

Sara Bergmark Elfgren och Johan Egerkrans gör julsaga ihop

Fattiga barn, magiska speglar – och så en underbar, kvillrande julstjärna på det. I fantasymästarna Sara Bergmark Elfgren och Johan Egerkrans första samarbete tas läsaren med på ett fantastiskt, hisnande äventyr. Julstjärnan är en julsaga för hela familjen som kan läsas om och om igen.