bok

Kidnappningen

Karin Aspenström

Författare

Lina Åström

Författare

Elin Jonsson

Illustratör

Beskrivning

2025-05-23
Svenska
6-9

Författare

Karin Aspenström, Lina Åström

Illustratör

Elin Jonsson

Formgivare omslag

Rebecka Neumann

"Agenterna är en spännande deckarserie för de barn som lämnat Lassemaja bakom sig, handlingen och brotten känns mer "på riktigt" och det snuddas också vid mer aktuella ämnen. Flera ledtrådar presenteras på ett finurligt sätt så att man som läsare själv kan förstå, om man är uppmärksam." – Annika Lundberg, BTJ

De populära SVT-serierna Agenterna och Mini-Agenterna har blivit bok! Här får vi följa de modiga och smarta agenterna när de löser de svåraste brotten i Krimsta City och sätter dit de farligaste skurkarna. Fartfyllt, spännande och lättläst med snygga färgbilder – och böckerna kan läsas helt fristående.

I tredje delen får agenterna larm om en kidnappning. Och det är inte vilket offer som helst, utan Krimstas borgmästare Amina Omar! Nu har Billie, Sima och Arvin inte en sekund att förlora. De måste hitta borgmästaren vid liv och ta reda på vem som kidnappat henne.

Detaljer

Bokinformation

Åldersgrupp

6-9

Originalspråk

Svenska

Språk

Svenska

Serie

Agenterna

Publiceringsdatum

2025-05-23

Läsordning

3

Produktion

Papper

Arctic Matt

Miljömärkning

Ja

CE-märkning

Nej

Tryckeri/Producent

Livonia Print Ltd

Produktdetaljer

ISBN

9789129748901

Antal Sidor

103

Ryggbredd (mm)

14

Höjd (mm)

207

Vikt (kg)

0.33

Bredd (mm)

158

Hållbarhet

Recensioner

BTJ

”Spännande deckarserie”

"Det är spännande, drivet och allt kretsar kring brotten och att de tre barnen är duktiga på olika saker och att alla tre behövs för att lösa fallen. Man behöver inte ha sett tv-serien eller läst tidigare böcker för att förstå, men kanske kan böckerna locka läsovilliga som gillar tv-serien." Annika Lundeberg

 

Kidnappningen

Om boken

"Agenterna är en spännande deckarserie för de barn som lämnat Lassemaja bakom sig, handlingen och brotten känns mer "på riktigt" och det snuddas också vid mer aktuella ämnen. Flera ledtrådar presenteras på ett finurligt sätt så att man som läsare själv kan förstå, om man är uppmärksam." – Annika Lundberg, BTJ
De populära SVT-serierna Agenterna och Mini-Agenterna har blivit bok! Här får vi följa de modiga och smarta agenterna när de löser de svåraste brotten i Krimsta City och sätter dit de farligaste skurkarna. Fartfyllt, spännande och lättläst med snygga färgbilder – och böckerna kan läsas helt fristående.I tredje delen får agenterna larm om en kidnappning. Och det är inte vilket offer som helst, utan Krimstas borgmästare Amina Omar! Nu har Billie, Sima och Arvin inte en sekund att förlora. De måste hitta borgmästaren vid liv och ta reda på vem som kidnappat henne.

Karin Aspenström, Lina Åström, Elin Jonsson

Kidnappningen

 

Till häxornas försvar

Om boken

De kallar henne för häxa. Önskar henne till helvetet. Vill att hon ska brinna. /.../

Den börjar få fäste i hela Stockholm nu.

Häxskräcken.

Alla viskar om det. Om hur häxorna tar deras barn om natten och far till Blåkulla på djur som stulits för ändamålet. Väl framme på Blåkulla tvingas barnen se på när häxorna gör alla möjliga hemskheter tillsammans med självaste djävulen.

På 1670-talet dog över trehundra kvinnor i Sverige i något som kallas Det stora oväsendet. Det var flickor och kvinnor som anklagades för att vara häxor, för att ha förbindelser med djävulen.

Fanny Falk hänger ofta i sin farfar Stickans urmakeri. Urmakeriet har varit i familjen i hundratals år. Kanske är det Fanny som ska ta över efter Stickan sen. I urmakeriet står ett enormt golvur. Som visserligen inte har fungerat de senaste sextio åren, men det har andra kvaliteter om man kliver in i luckan på urets framsida kan man färdas vart man vill i tid och rum. Och inte nog med det, Stickan har en organisation: VAO vän av ordning. VAO håller koll på den historiska tidsordningen, det vill säga att saker och ting genom historien sker som de ska, tidsordningen kan nämligen störas, och då påverkar det vår tid.

I andra boken om Fanny har VAO ett nytt uppdrag åt henne, men Stickan är inte säker på att hon kommer att klara av det, kanske är det för farligt. Hon måste resa tillbaka i tiden, till häxbränningarna i Stockholm 1676. Om hon inte tar uppdraget och får ordning på lögnerna om de påstådda häxorna, riskerar de att än fler oskyldiga dör, vilket skulle få stora konsekvenser för befolkningen på 2000-talet.

Precis som i I kungens spår varvas det historiska tidplanet med nutid; Fanny har lyckats strula till det med Nova, som är ihop med Julien, killen som Fanny är kär i. Och givetvis har det som händer här och nu trådar tillbaka i historien. Finurligt, spännande, roligt - inklusive en lektion i historia.

Peter Arrhenius, Elin Jonsson

Till häxornas försvar

 

Relaterat

Molly Blooms fasansfulla och fantastiska resa

Om boken

Molly Bloom kunde inte tro sina ögon. På den lilla papperslappen syntes en mus som hon en gång hade älskat av hela sitt hjärta.
Hon hade hundratals frågor. Fanns svaren i soporna?På kvällen, när antikvariatet stängt, skyndade Molly ner i papperskorgen och letade bland äppelskrutt och tepåsar.Snart hade hon hittat alla pappersbitar. Försiktigt lade hon dem på golvet, som ett pussel, och såg nu vad de föreställde: En broschyr från Trumpetmuseet i San Remo. Hon måste åka dit – men hur skulle det gå till?Möt Molly Bloom, en modig liten mus som lämnar sitt trygga antikvariat i Stockholm för en äventyrlig resa till Italien. Målet? Att återförenas med sin förlorade vän, Anna Karenina.Mollys resa är fylld av faror, men inspirerad av böckerna hon läst på antikvariatet lyckas hon ta sig fram genom avloppsrör, överleva på stadens farliga gator och möta rovdjur, som ugglor och katter. Hon får ibland hjälp på vägen, bland annat av den tioåriga pojken Jakob som blir hennes vän och allierade.Molly Blooms fasansfulla och fantastiska resa är en berättelse om att följa sina drömmar, om vikten av vänskap och om böckernas magiska värld. Med fantastiska illustrationer och oförglömliga karaktärer berättar Anna Sandler och Martin Olczak en säregen historia där den minsta av hjältar övervinner de största av hinder för att finna sin vän.

Martin Olczak, Anna Sandler

Molly Blooms fasansfulla och fantastiska resa

Gömda bestar

Om boken

"En klassisk äventyrsberättelse." Helhetsbetyg 5 - BTJ, Ulf Malmqvist.
"En storslagen berättelse som för tankarna till klassiska äventyr som Indiana Jones och Den oändliga historien /.../ Om outforskade världar, mystiska varelser och hjältar med stort hjärta." Kmag.seOm du läser detta har du hittat min hemliga loggbok. Jag, Elias Leijon – kryptozoolog och äventyrare – svär att allt som står i den här boken är sant. Om du väljer att läsa den kommer du att träda in i en fantastisk värld, befolkad av de underbara varelser som brukar kallas kryptider.Året är 1910. Tolvåriga Elias går på den mardrömslika internatskolan Gråbyholm. När Elias hittar en gömd bok om kryptider, fantastiska djur som ingen någonsin sett, växer en plan fram. Han och hans mamma, den utfattiga baronessan Miranda Leijon, gör en överenskommelse med mammas hemska men stormrika syster. Om de hittar bevis för att det verkligen finns kryptider så får de en herrgård och blir äntligen fria att göra som de vill – annars väntar Gråbyholm för Elias och giftermål för Miranda. Så börjar Elias och hans mammas stora äventyr. Deras jakt efter de mytomspunna kryptiderna blir en farlig resa som tar dem över hela jorden – genom glödande öken, djupa djungler och bottenlösa träsk. Men någon är dem på spåren …Ida Kjellins berättelse är full av äventyr, spänning och fantastiska varelser, med stämningsskapande illustrationer av Lina Blixt.

Ida Kjellin, Lina Blixt

Gömda bestar

Nyheter

Nya böcker i maj 2025

Maj bjuder på kära återseenden med Agenterna, Skoldeckarna, Måna Gast och Familjen Monstersson, men också på helt nya bekantskaper som Andromeda och de andra medlemmarna i UFO-klubben. I maj kommer också en normbrytande och livsviktig handbok för mellanstadiekillar och alla andra, skriven av föreläsaren och debattören Atilla Yoldaş. Med Killboken vill Atilla sätta stopp för machokulturen en gång för alla! Och så kommer en rad fantastiska bilderböcker, bland dem Biografen vid världens ände av Slangbellan-nominerade Bjarke Stenbæk Kristensen.

Följ med Agenterna till Krimsta City

Den populära SVT-serien Agenterna blir bokserie med maxad spänning för lågstadieläsarna! Det är Karin Aspenström och Lina Åström, skaparna av tv-succén, som skriver och de nya berättelserna illustreras av serietecknaren och illustratören Elin Jonsson.