När fan flådde smeden och andra hiskeliga historier

Ulf Palmenfelt

Författare

Gunna Grähs

Illustratör

Beskrivning

1992-09-04
Svenska

Författare

Ulf Palmenfelt

Illustratör

Gunna Grähs

Detaljer

Bokinformation

Originalspråk

Svenska

Språk

Svenska

Publiceringsdatum

1992-09-04

Produktion

Miljömärkning

Nej

CE-märkning

Nej

Produktdetaljer

ISBN

9789155037741

Antal Sidor

93

Vikt (kg)

0.423

Format

Inbunden

 

Bellman får ett fax

Om boken

Nya barn, nya Bellmanhistorier. Här samsas en rad nya Bellmanhistorier med gamla godingar. Hopsamlade av etnologiprofessorn Ulf Palmenfelt och genialt illustrerade av Johan Unenge.

Ulf Palmenfelt, Johan Unenge

Bellman får ett fax

Den mystiske pissaren och andra historier från skolans värld

Om boken

Garv garanteras! Moas fröken är sjuk så klassen har en vikarie. Moa får frågan hur det går i skolan. ? Det går bra. Vi har redan slitit ut en fröken. Eleverna skulle öva sig på att använda ovanliga ord på rätt sätt. Ove skulle skriva en mening med ordet ?förmodligen?. Han skrev: Igår såg jag hur pianoläraren och min syster drog ner byxorna på varandra. Förmodligen skulle de skita i pianot. I nio år är svenska barn tvingade att tillbringa en stor del av sin vakna tid i skolan. Då är det nog inte jättekul varje dag, och det är inte konstigt att eleverna försöker pigga upp sig genom att försöka se det komiska i tillvaron. Så gör alla människor som tvingas in i obehagliga situationer ? interner, soldater, människor i diktaturstater ? alla tar de humorn till hjälp för att uthärda vardagen. Det är alltid den svagares parti mot den starkare. Och barnen vet mer än de vuxna anar, särskilt om sånt som handlar om sex. Det är ingen slump att så många skolvitsar utspelar sig i biologisalen. Det har alltid skämtats vilt bland skolbarnen, men att de hade så här kul kunde ingen ana! Detta är en sanslöst rolig samling av skolvitsar som vandrar runt på skolgårdarna, ihopsamlade av folklivsforskaren Ulf Palmenfelt och matchade av Helena Willis karakteristiska och humoristiska illustrationer. PS. Boken är indelad i klasser precis som skolan. Det är strängeligen förbjudet för skolelever att läsa de vitsar som hör till en högre klass än den man själv går i! Ulf Palmenfelt har också givit ut bl a Gröna Handen och Häxdopet.

Ulf Palmenfelt, Helena Willis

Den mystiske pissaren och andra historier från skolans värld

 

Relaterat

Enkla och roliga fakta om husdjur

Om boken

"En fantastiskt bra bok att återkomma till om och om igen! Betyg 5 av 5 (Briljant)" - BTJ
Högst upp på önskelistan brukar det stå: En hund, en katt eller kanske ett marsvin. Många drömmer om ett eget husdjur. Tänk att mötas av en glad hund när man kommer hem att eller att ha en gosig katt …Den här boken ger en bra första koll på hundar, katter, kaniner, hamstrar och andra gosiga, coola djur som man kan ha hemma och ta hand om. Läs om vilka raser som kan passa en familj, hur man sköter sitt husdjur på bästa sätt och vad man måste tänka på innan man skaffar det. Här finns också roliga och oväntade fakta om djuren och en lista på fina namn att ge sin älskling. Och till alla djurälskande barn som inte kan få något eget husdjur finns här tips som tröstar och hjälper, åtminstone lite.Enkla och roliga fakta är en serie från Rabén & Sjögren med lekfulla faktaböcker om barnens favoritämnen med färgglada bilder och lagom mycket text på helt rätt nivå. Perfekt för nyfikna och faktasugna barn från förskoleåldern och uppåt.Julia Wiberg är barnens favorit med sin programserie Djur med Julia på SVT Barn och sina tidigare populära barnfaktaböcker. De urgulliga bilderna är skapade av illustratören Andrea Femerstrand som är en riktigt dedikerad djurnörd.Läs också:Enkla och roliga fakta om rymdenEnkla och roliga fakta om dinosaurierEnkla och roliga fakta om kroppenEnkla och roliga fakta om hajarEnkla och roliga fakta om vulkanerEnkla och roliga fakta om världsrekord

Julia Wiberg, Andrea Femerstrand

Enkla och roliga fakta om husdjur