bok

Bellman får ett fax

Ulf Palmenfelt

Författare

Johan Unenge

Illustratör

Beskrivning

2006-09-07
Svenska
9-12

Författare

Ulf Palmenfelt

Illustratör

Johan Unenge

Nya barn, nya Bellmanhistorier. Här samsas en rad nya Bellmanhistorier med gamla godingar. Hopsamlade av etnologiprofessorn Ulf Palmenfelt och genialt illustrerade av Johan Unenge.

Detaljer

Bokinformation

Åldersgrupp

9-12

Originalspråk

Svenska

Språk

Svenska

Publiceringsdatum

2006-09-07

Produktion

Miljömärkning

Nej

CE-märkning

Nej

Produktdetaljer

ISBN

9789185243204

Antal Sidor

40

Ryggbredd (mm)

8

Höjd (mm)

248

Vikt (kg)

0.246

Bredd (mm)

175

 

Bellman får ett fax

Om boken

Nya barn, nya Bellmanhistorier. Här samsas en rad nya Bellmanhistorier med gamla godingar. Hopsamlade av etnologiprofessorn Ulf Palmenfelt och genialt illustrerade av Johan Unenge.

Ulf Palmenfelt, Johan Unenge

Bellman får ett fax

Den mystiske pissaren och andra historier från skolans värld

Om boken

Garv garanteras! Moas fröken är sjuk så klassen har en vikarie. Moa får frågan hur det går i skolan. ? Det går bra. Vi har redan slitit ut en fröken. Eleverna skulle öva sig på att använda ovanliga ord på rätt sätt. Ove skulle skriva en mening med ordet ?förmodligen?. Han skrev: Igår såg jag hur pianoläraren och min syster drog ner byxorna på varandra. Förmodligen skulle de skita i pianot. I nio år är svenska barn tvingade att tillbringa en stor del av sin vakna tid i skolan. Då är det nog inte jättekul varje dag, och det är inte konstigt att eleverna försöker pigga upp sig genom att försöka se det komiska i tillvaron. Så gör alla människor som tvingas in i obehagliga situationer ? interner, soldater, människor i diktaturstater ? alla tar de humorn till hjälp för att uthärda vardagen. Det är alltid den svagares parti mot den starkare. Och barnen vet mer än de vuxna anar, särskilt om sånt som handlar om sex. Det är ingen slump att så många skolvitsar utspelar sig i biologisalen. Det har alltid skämtats vilt bland skolbarnen, men att de hade så här kul kunde ingen ana! Detta är en sanslöst rolig samling av skolvitsar som vandrar runt på skolgårdarna, ihopsamlade av folklivsforskaren Ulf Palmenfelt och matchade av Helena Willis karakteristiska och humoristiska illustrationer. PS. Boken är indelad i klasser precis som skolan. Det är strängeligen förbjudet för skolelever att läsa de vitsar som hör till en högre klass än den man själv går i! Ulf Palmenfelt har också givit ut bl a Gröna Handen och Häxdopet.

Ulf Palmenfelt, Helena Willis

Den mystiske pissaren och andra historier från skolans värld

 

Det ska jag bli!

Om boken

Kanske drömmer du om att bli kändis eller delfinskötare eller fotbollsproffs? Kanske har du inte riktigt bestämt dig? Här kan du läsa om olika jobb och hur du kan prova om de verkligen är din grej. Gör testen och hitta looken!

Funderar du på att bli kändis? Då är det bra om du gillar att bli igenkänd. Ta en vit tröja och skriv "Jag är kändis" på den. Gå sedan runt kvarteret. Känns det bra så är du nog perfekt som kändis, annars kanske du ska fundera lite till.

Eller funderar du på att bli arkeolog? Då måste du ha tålamod. Ibland får arkeologer hålla på i flera veckor innan de hittar en enda intressant sak. Ta en påse lördagsgodis och titta på den. Inte öppna. Hur länge? Jo, så länge du kan …

För några år sedan var jag ute och åkte bil med min son. Han satt i baksätet och funderade över framtiden. Han var lite bekymrad. Han ville bli pilot.
"Javisst", sa jag. "Bra idé."
Men så ville han bli fotbollsproffs också.
"Ja, just det", sa jag. "Hur ska det gå till då?"
Då berättade han att han kunde vara pilot fram till lunch och spela fotboll på eftermiddagen. Hans allvarliga blick fick mig att inse att detta inte var något att skoja om.
Jag funderade. Han var så allvarlig som bara barn kan vara. Den här boken är ett försök att samla detta jobbdrömmande, ge alla barn en chans att tänka lite mer kring detta. Om jag lyckas kommer alla se sin tid på dagis och i skolan som en lång seg väntan på astronaut- eller delfinskötarkarriären.
/Johan Unenge

Gör testen, hitta looken, dröm, lek och fantisera. Att jobba kan faktiskt vara hur kul som helst!

Innehåller följande jobb: astronaut, fotbollsproffs, kändis, arkeolog, brevbärare, detektiv, polis, delfinskötare, läkare, veterinär, miljonär, frisör, kock och lärare.

Johan Unenge, Johan Unenge

Det ska jag bli!

Relaterat

Handbok för superhjältar

Om boken

”Du kan fly från dina fiender, men du kan inte fly från dig själv.”
Lisa har det inte lätt. Just nu bor hon hos sin mormor, eftersom hennes mamma jobbar i en annan stad. Problemet är bara att Lisa vantrivs något fruktansvärt i sin nya skola, där hon blir mobbad av ett killgäng.En dag när Lisa, i vanlig ordning, jagas av killgänget rymmer hon in på biblioteket. Där, längst ner på en hylla, står en bok som liksom lyser. Lisa dras till hyllan och får fram boken som har det besynnerliga namnet "Handbok för superhjältar". Märkligt nog är inte boken registrerad i bibliotekets system, och bibliotekarien viskar till Lisa att det nog är så att handboken helt enkelt ska följa med Lisa hem och stanna där. Och i det ögonblicket börjar Lisas resa mot att bli superhjälten Röda masken!Böckerna om Röda Masken har på kort tid tagit Sverige med storm och sålt över 1,5 miljoner exemplar. Det är fartfyllda, färgstarka och spännande berättelser − med en hjältinna som man bara måste älska! Ett slags modern Pippi Långstrump med superkrafter som skildras med fantastiska illustrationer. I denna samlingsvolym är de fyra första böckerna samlade i en lyxig utgåva med extramaterial.

"Boken är fullkomligt lysande. Den passar alla barn och även de som inte är så sugna på att läsa blir lockade. Förutom de grymt tecknade bilderna så är storyn fantastisk och inspirerar barn att tro på sin egen förmåga. /…/ Boken borde vara obligatorisk i alla skolbibliotek."Läsarrecension Adlibris

Elias Våhlund, Agnes(Agnieszka) Våhlund, Agnes Våhlund

Handbok för superhjältar

Sol och blodbad

Om boken

Trodde du att vampyrer hatar sol? Glöm det!
Familjen Rysberg har semester och ska resa till sitt hemland Transsylvanien. Där har Vampyrrådet nämligen byggt en ny badort – Vampire Beach – vid en soldränkt sandstrand vid havet. Och den är inte bara till för vampyrer. Tvärtom. Syftet är att locka vanliga, levande turister som är fulla av smaskigt blod ... Och för att vampyrerna också ska kunna njuta av sol och bad har man utvecklat en kräm med solskyddsfaktor 800. Låt blodbadet börja!Sol och blodbad är den andra fristående boken om Drak-Olle, Bettan, Vampyrella, Uffe och de andra karaktärerna i Familjen Rysberg, kända från den älskade SVT-serien.

Fredde Granberg, Mikael Riesebeck

Sol och blodbad