Beskrivning
Författare
Kan man verkligen råka köpa ett marsvin? Även om ens mamma är jätteallergisk och man absolut inte får ha något husdjur? Tilda är tillbaka i en ny fnissig historia.
Ingelin Angerborn har gjort det igen! Skrivit en alldeles underbart galen historia om Tilda.
Om Tilda bara inte råkat köpa ett marsvin så hade det aldrig hänt. Hon hade inte gett bort mammas finskål eller krympt mormors tröja. Kolan (Marsvinet alltså) hade inte följt med till vårdcentralen och doktorn hade inte upptäckt en ny och mycket ovanlig sjukdom ... och framför allt hade Tilda inte träffat Drak-Ulla!
Ingelin Angerborn skriver otroligt roliga böcker för barn med sinne för humor. Med den fjärde boken träffar hon än en gång mitt i prick. Om jag bara inte råkat köpa ett marsvin är en fristående fortsättning på Om jag bara inte råkat byta ut tant Doris hund, Om jag bara inte råkat göra pappa till astronaut och Om jag bara inte råkat säga sanningen. Lätt att läsa själv och perfekt som högläsningsbok.
Detaljer
Bokinformation
Åldersgrupp
6-9
Originalspråk
Svenska
Språk
Svenska
Serie
Tilda
Publiceringsdatum
2006-03-20
Läsordning
4
Produktion
Miljömärkning
Nej
CE-märkning
Nej
Produktdetaljer
ISBN
9789185243518
Antal Sidor
112
Ryggbredd (mm)
11
Höjd (mm)
200
Vikt (kg)
0.277
Bredd (mm)
150
Relaterat
Nyheter
Ingelin Angerborn tilldelas Astrid Lindgren-priset 2025
På Astrid Lindgrens födelsedag den 14 november delas Astrid Lindgren-priset traditionsenligt ut till en framstående författare inom barn- och ungdomslitteraturen. I år går utmärkelsen och prissumman på 100 000 kronor till författaren Ingelin Angerborn.
Paret Angerborn bjuder på slapstick och spänning i ny deckarserie
Ingelin Angerborn har tillsammans med maken Niclas, manusförfattare och skådespelare, skapat en helt ny deckarserie: "Världens sämsta detektiver". Den första boken i serien, De blodiga händerna, bjuder på fniss, knas, lagom spänning och full fart. För illustrationerna står Sandra Fröjd.
Ny Ingelin Angerborn-rysare i kort format
Ingelin Angerborn är tillbaka med en klassisk mysrysare för mellanåldern. Vems är spegelbilden i fönsterglaset, varför står vindsdörren alltid på glänt och vad är det för märkliga saker undulaten säger? De spöklikt stämningsfulla illustrationerna är signerade Lina Blixt.