Beskrivning
Författare
En hisnande berättelse om Tilda och när precis allting gick fel! Och precis allting blev ändå helt rätt! Det är riktigt, riktigt roligt om en underbart kul tjej.
Ingelin Angerborn vann överlägset Tidens barnbokstävling 2002. Juryns motivering:
Ingelin Angerborn har skrivit en underbart drastisk historia om Tilda, en störtskön tjej som man inte kan värja sig emot. I ett högt tempo, skickligt skrivet och med perfekt tajming trissas handlingen upp. Man kan bara inte sluta läsa och det är riktigt, riktigt roligt! Det är också en berättelse med djup, en berättelse om hur en mycket klok liten flicka med stor humor inte låter sig hindras av de vuxnas svek - Tilda är en tjej att räkna med!
Detaljer
Bokinformation
Åldersgrupp
6-9
Originalspråk
Svenska
Språk
Svenska
Serie
Tilda
Publiceringsdatum
2003-09-09
Läsordning
1
Produktion
Miljömärkning
Nej
CE-märkning
Nej
Produktdetaljer
ISBN
9789188879417
Antal Sidor
96
Ryggbredd (mm)
10
Höjd (mm)
200
Vikt (kg)
0.246
Bredd (mm)
150
Recensioner
BTJ
"Det är fint berättat med härlig humor, underbara personporträtt i korta snärtiga välavvägda kapitel. Med nytt omslag och vinjetter är Om jag bara inte råkat byta ut tant Doris hund en blivande klassiker. Helhetsbetyg: 5" – Staffan Engstrand.
Relaterat
Nyheter
Ingelin Angerborn tilldelas Astrid Lindgren-priset 2025
På Astrid Lindgrens födelsedag den 14 november delas Astrid Lindgren-priset traditionsenligt ut till en framstående författare inom barn- och ungdomslitteraturen. I år går utmärkelsen och prissumman på 100 000 kronor till författaren Ingelin Angerborn.
Paret Angerborn bjuder på slapstick och spänning i ny deckarserie
Ingelin Angerborn har tillsammans med maken Niclas, manusförfattare och skådespelare, skapat en helt ny deckarserie: "Världens sämsta detektiver". Den första boken i serien, De blodiga händerna, bjuder på fniss, knas, lagom spänning och full fart. För illustrationerna står Sandra Fröjd.
Ny Ingelin Angerborn-rysare i kort format
Ingelin Angerborn är tillbaka med en klassisk mysrysare för mellanåldern. Vems är spegelbilden i fönsterglaset, varför står vindsdörren alltid på glänt och vad är det för märkliga saker undulaten säger? De spöklikt stämningsfulla illustrationerna är signerade Lina Blixt.