Beskrivning
Författare
Tio vilda hästar
skulle tävla i ett lopp
om vem som var den första
att nå till bergets topp
På första plats låg Plus
Den allra första milen
För hon var klok och valde
Den snabba racerbilen
Har du träffat Plus, Dior, Lord, Dolanga, Minus, Pistage, Doj-Doj, Silver, Rataplan och Dandy någon gång? De är Tio vilda hästar som i full fart galopperade in i läsarnas och mattelärarnas hjärnor och hjärtan med sin finurliga berättelse om 10-kamraterna. Förutom att underhålla läsarna lärde den barnen att räkna tio vänner både" framlänges och baklänges".
Bok nummer två om hästarna var Hästfesten, som vann priset Bästa Bilderbok 2013 i Bokjuryns tävling, arrangerad av Kulturrådet. 35 000 barn röstade.
I Tio vilda hästar till toppen tävlar de grymma hästarna om att ta sig till toppen av ett berg fortast möjligt på valfritt sätt. När boken är läst har man lärt sig ordningstalen. Men berättelsen handlar om så mycket mer än det spännande loppet och den halsbrytande segerstriden. Den handlar också om uppfinningsrikedom och fantasi och om att delad glädje är minst sagt dubbel glädje.
En bok man gärna läser en gång till!
Recensioner
BTJ
"Tio vilda hästar till toppen är en helt underbar bilderbok som säkert kommer att läsas sönder av många familjer. Berättelsen är både rolig och spännande och har en smart intrig och ett överraskande och passande slut. Helhetsbetyg: 4" – Annika Widholm.
”Studsiga rim och charmiga illustrationer gör att man gärna läser en gång extra.” Vi Föräldrar
Relaterat
Nyheter
Om alla höll varandra i handen skulle ingen kriga
Grethe Rottböll och Marcus-Gunnar Pettersson har skapat en lekfull bilderbok för en värld i kris. För tänk om alla höll varandra i handen! Tänk om alla är en bok om värdet av att vara tillsammans, men också om vikten av att få vara för sig själv en stund.