Lekplatsdrama om ”vi och dom”

Illustration av:

Per Gustavsson

Publicerad:

1 dagar sedan

Duon bakom Vi går upp i snömolnet är tillbaka med en ny bilderbok. Dom andra bjuder på vardagsdramatik och underbar humor i text och bild!

Så var dom bara där – överallt, på hela lekplatsen. Dom från avdelning Apmästaren. Och dom hade inte ens mössorna på sig. Dom var HELT VILDA.

En lekplats. Två rivaliserande förskolegrupper. En stundande uppgörelse. Men kanske har avdelningarna Enhörningsregnbågen och Apmästaren mer gemensamt än de tror? Kanske kan de rentav ... samsas?

Ur de två olika förskolegruppernas perspektiv får vi ta del av deras föreställningar om varandra, som visar sig inte helt stämma. 

– Det var titeln som kom först. Titeln rymmer ju hela konflikten: hur vi hela tiden och ofta omedvetet grupperar oss i vi och dom-läger. Och sannerligen inte bara på förskolan. När man är barn är händelser som en vuxen kan avfärda som småsaker betydligt mer avgörande, de utgör själva LIVET. När jag började skriva utgick jag från en sådan ”småsak”, men jag ville ta den på allvar, berättar Jenny Holmqvist och fortsätter: 

– I skrivprocessen var det framför allt perspektivbytena som var roliga att fundera kring, både hur man uppfattar det när man läser och hur Per sedan skulle gestalta det hela. Det var ingen lätt illustrationsuppgift han fick, med dessa två parallella berättarröster, så jag är mycket glad att just han ville ta sig an detta. Det krävdes onekligen ett proffs.

– Förutom att Jenny skriver väldigt bra bilderbokstexter så fanns här en idé som gjorde mig nyfiken. Att korsklippa mellan perspektiven är ju något man varnas för. Barn kommer inte att förstå vem som säger vad, brukar man säga. Spännande! Ett sådant försök vill man ju vara med om! Det tog fler samtal och ett antal skisser för att förstå hur allt hängde ihop. Många perspektiv provades och förkastades. Men jag tycker att det till slut blev en udda bok om ett väldigt intressant ämne, säger Per Gustavsson. 

Relaterat

Dom andra

Om boken

”Så var dom bara där – överallt, på hela lekplatsen. Dom från avdelning Apmästaren. Och dom hade inte ens mössorna på sig. Dom var HELT VILDA.”
En lekplats. Två rivaliserande förskolegrupper. En stundande uppgörelse. Men kanske har avdelningarna Enhörningsregnbågen och Apmästaren mer gemensamt än de tror? Kanske kan de rentav ... samsas?Vardagsdramatik och underbar humor i text och bild! Ur de två olika förskolegruppernas perspektiv får vi ta del av deras föreställningar om varandra, som visar sig inte helt stämma. Dom andra är Jenny Holmqvists och Per Gustavssons andra gemensamma bilderbok efter Vi går upp i snömolnet som utkom 2024. 

Jenny Holmqvist, Per Gustavsson

Dom andra

Relaterade artiklar

Lekplatsdrama om ”vi och dom”

Duon bakom Vi går upp i snömolnet är tillbaka med en ny bilderbok. Dom andra bjuder på vardagsdramatik och underbar humor i text och bild!