bok

Axel kör fast

Martin Vårdstedt

Författare

Göran Uggla

Författare

Göran Uggla

Illustratör

Beskrivning

2001-09-20
Svenska
3-6

Författare

Martin Vårdstedt, Göran Uggla

Illustratör

Göran Uggla

Axel kör fast med sin trehjuling i leran. Och de som försöker hjälpa honom fastnar själva. Men till slut kommer lyftkranen och drar loss allihop - på en och samma gång! Göran Uggla har illustrerat boken. Boken utkom första gången 1997 och ingår nu i Rabén & Sjögrens Klumpe Dumpe-bibliotek.

Detaljer

Bokinformation

Åldersgrupp

3-6

Originalspråk

Svenska

Språk

Svenska

Serie

Klumpe Dumpe

Publiceringsdatum

2001-09-20

Produktion

Miljömärkning

Nej

CE-märkning

Nej

Produktdetaljer

ISBN

9789129653588

Antal Sidor

32

Ryggbredd (mm)

9

Höjd (mm)

218

Vikt (kg)

0.227

Bredd (mm)

175

 

Axel kör fast

Martin Vårdstedt, Göran Uggla, Göran Uggla

Axel kör fast

 

En bok om Sverige

Om boken

Detta är boken alla barn i Sverige behöver! Lär känna ditt lands natur och historia. Massor med fakta om berg, hav, skogar, sjöar, älvar, städer, näringsliv, historia, mat, hus och språk. Rikt och roligt illustrerad med teckningar - och med foton och kartor. Läs och lär om Sverige - om bergen och fjällen, haven, skogarna och djuren som finns här, om människorna som flyttat in, brutit mark, byggt upp industrier och städer. Här finns naturkunskapen, geografiska och historiska fakta och här kan du läsa om språk, hus, mat och styrelseskick - svensk kultur i dess allra vidaste bemärkelse.

Thomas Eriksson, Göran Uggla

En bok om Sverige

 

Här kommer taxin

Om boken


Sätt dig i Halvans taxi och lär dig vad en hybridmotor är, hur en taxameter funkar och hur den första svenska taxin såg ut!Halvan är taxichaufför och han bryr sig verkligen om sina kunder. Han kör en musiker till tåget, ett barn till skolan och en dam till sin mans grav. Och Halvan ställer upp när knattelaget i fotboll behöver skjuts till en match. Dessutom lyckas han ta sig till sjukhuset så snabbt att den medvetslösa mannen i baksätet hinner räddas.Vilken tur att Halvan och hans taxi finns!Böckerna om Halvan skildrar spänningen i vardagen och är fulla av roliga detaljer. Inför varje Halvan-bok gör författare och tecknare noggrann research. Därför står Halvan ständigt på barnens önskelistor och på bokhandelns topplistor.Författaren Arne Norlin har tidigare arbetat som reporter på Aftonbladet och illustratören Jonas Burman levandegör skickligt hur alla spännande fordon ser ut både inuti och utanpå.

Arne Norlin, Jonas Burman

Här kommer taxin

Här kommer brandflygplanet

Om boken

Halvan bekämpar skogsbränder! En ny del i succéserien om Halvan.

Halvan är brandflygare, det betyder att han är pilot på ett brandflygplan. Hans jobb är att släcka bränder från luften med hjälp av sitt flygplan. Eftersom jorden har blivit varmare och torrare så brinner det mer i våra skogar. Larmmottagaren Louise har fått in ett larm om en skogsbrand och Halvan och hans kollegor måste genast rycka ut. Med hjälp av flygplanens skopor kan de skopa upp vatten ur en sjö i närheten av branden. Det tar tid att släcka en skogsbrand, men framåt kvällen har de äntligen lyckats!

Lär dig om pontoner, skopor, roder, vattentankar, skogsbränder och mycket mer i denna faktaspäckade bok om brandflygplan för de minsta fordonsälskarna.

Arne Norlin, Jonas Burman

Här kommer brandflygplanet

Relaterat

Idde rymmer

Om boken

Idde är arg. Superarg. Mamma har sagt nej till att hon får sova över hos bästa kompisen Miriam. Istället ska moster Lollo och kusinen Rosa komma på besök. Rosa som bara härmas och inte ens gillar katter!
Idde packar ryggsäcken, tar mammas åkkort och bestämmer sig för att rymma. Men äventyret blir snabbt läskigare än hon tänkt sig. Fel buss, en mörk skog och ett svidande skrubbsår på knät. Kommer Idde att hitta hem igen?Fjärde boken om den älskade och kattokiga Idde – en fristående fortsättning på Idde och Hajen (2019), Idde och den bortsprungna katten (2021) och Idde och maskeradkalaset (2023). Ellen Ekman skildrar med humor och hjärta känslor som ilska, orättvisa och modet att våga göra fel.

Bakom böckerna står den prisbelönta serieskaparen Ellen Ekman, som med humor och värme gestaltar avundsjuka och vänskap. Ellen har tidigare också illustrerat Veckan före barnbidraget, Hemma hela sommaren,böckerna om Stella och Olle och Bolle.Sagt om böckerna om Idde:”Ellen Ekmans handlingskraftiga Idde tar raskt saken i egna händer i denna varmt humanistiska bilderboksskildring.” DN”Högsta betyg! Den här berättelsen har allt man kan önska av en barnbok, den är varm och äkta och samtidigt får läsaren veta mycket om katter och allt vad de behöver.” BTJ”Jag älskar Ellen Ekmans detaljrika bilderböcker. /…/ Idde och den bortsprungna katten rymmer mycket värme och kärlek, precis som alla Ekmans böcker.” Sydsvenskan

Ellen Ekman, Ellen Ekman

Idde rymmer