bok

Alla vi barn i Bullerbyn

Astrid Lindgren

Författare

Ingrid Vang Nyman

Illustratör

Beskrivning

2003-08-05
Svenska
6-9

Författare

Astrid Lindgren

Illustratör

Ingrid Vang Nyman

I Bullerbyn finns det tre gårdar, Norrgården, Mellan- gården och Sörgården. Där bor sex barn, Lisa och Lasse och Bosse och Britta och Anna och Olle. De leker och leker, och för det mesta är det roligt. Det är härligt att sova på höskullen, att klä ut sig och att gå i skolan - särskilt roligt är det på vägen dit och på vägen hem! Men när Olle får en egen hund då är det både märkvärdigt och roligt. Läs också de andra berättelserna om barnen i Bullerbyn: Mera om oss barn i Bullerbyn och Bara roligt i Bullerbyn. Boken ingår i ASTRID LINDGRENS SAMLINGSBIBLIOTEK, en vacker samlarserie som omfattar alla Astrid Lindgrens barn- och ungdomsböcker utgivna av Rabén & Sjögren.

Detaljer

Bokinformation

Åldersgrupp

6-9

Originalspråk

Svenska

Språk

Svenska

Serie

Astrid Lindgrens samlingsbibliotek

Publiceringsdatum

2003-08-05

Produktion

Papper

Munken Print

Miljömärkning

Ja

CE-märkning

Nej

Tryckeri/Producent

Livonia Print Ltd

Produktdetaljer

ISBN

9789129657548

Antal Sidor

96

Ryggbredd (mm)

11

Höjd (mm)

215

Vikt (kg)

0.271

Bredd (mm)

160

Format

Halvklot

 

Astrid Lindgrens godnattvisor

Om boken

Finaste visboken vid nattning!
Här kommer elva lugna visor ur Astrid Lindgrens sagovärld i en vadderad bok med ljudspelare. Perfekt för att komma ner i varv och skapa en lugn godnattstund vid dagens slut. Bläddra i boken, tryck på knappen och lyssna på de stämningsfulla visorna med sång och musik. En visskatt att njuta av om och om igen.I boken hittar du alla sångtexterna och en mängd fina bilder i färg av Ingrid Vang-Nyman, Ilon Wikland, Björn Berg, Cecilia Heikkilä och många fler.Visor som ingår i boken:Sov allaSommaren är minVem är inte rädd ibland?VargsångenIdas sommarvisaVad det är braLille kattRonjas visa vid lägereldenSov min lilla lusegrisNär mamma var liten, då var hon så rarAlla ska sova för nu är det natt

Astrid Lindgren, Cecilia Heikkilä, Ilon Wikland, Ingrid Vang Nyman, Lena Sjöberg, Maria Nilsson Thore, Marit Törnqvist, Björn Berg, Katsuya Kondo

Astrid Lindgrens godnattvisor

 

 

Relaterat

Nyheter

Bröderna Lejonhjärta ges ut i ny ”förbjuden” utgåva

I samband med Banned Books Week Sverige ges Astrid Lindgrens Bröderna Lejonhjärta ut i en specialutgåva med texter om yttrandefrihet och förbjudna böcker. Den innehåller även information om hur Bröderna Lejonhjärta spreds i 30 handtillverkade exemplar, sk Samizdat, via hemliga nätverk i Tjeckoslovakien under Kalla kriget på 80-talet. Pocketutgåvan avslutas med efterord av Laurie Halse Anderson, 2023 års mottagare av Astrid Lindgren Memorial Award, som vi även publicerar här.

Pippiklassiker blir äntligen bok!

Håll i sjörövarhatten! Lagom till Pippis 80-årsjubileum kommer Pippi på de sju haven, illustrerad av den hyllade serieskaparen Fabian Göranson. Astrid Lindgren skrev ursprungligen detta roliga sjörövaräventyr som ett filmmanus 1970. Men det här är första gången som berättelsen blir bok.

Pippi Långstrump fyller 80 år!

Nu ska vi fira så det brakar i hela Villa Villekulla! I år firar Pippi hela 80 år – trots att hon aldrig blivit stur! Det uppmärksammas med flera böcker, däribland David Sundins Känner du Astrid Lindgren och en genomillustrerad version av Pippi på de sju haven.

Kan Melkersons rädda Snickargården?

I den femte bilderboken om livet på Saltkråkan är det kris på ön! Den älskade Snickargården är till salu och en direktörsfamilj vill köpa tomten för att riva och bygga en bungalow … Illustratören Maria Nilsson Thore har återigen skapat fenomenala bilder till Astrid Lindgrens berättelse.

Älskad bråkmakare i ny kostym

Mer än 60 år efter att Lotta på Bråkmakargatan gavs ut första gången ges boken ut i nyutgåva och med nygjorda illustrationer av hyllade Cecilia Heikkilä.