bok

Mästerdetektiven Blomkvist

Astrid Lindgren

Författare

Beskrivning

2003-02-26
Svenska
6-9

Författare

Astrid Lindgren

Det här är berättelsen om rosornas krig och kampen om Stormumriken. Under ett par hetsiga sommarveckor rasar striden mellan Vita och Röda Rosen. På de vitas sida kämpar riddarna Anders, Eva-Lotta och Kalle - den senare mera känd som mästerdetektiven Blomkvist - mot de röda riddarna Sixten, Benka och Jonte. Striden leder dem in i den mörka slagskuggan av ett brott, som för en tid skakar den lilla stadens lugn. Och mästerdetektiven Blomkvist, som just har bestämt sig för att överge deckarbanan, tvingas än en gång att ingripa. Läs också de andra berättelserna om mästerdetektiven: Mästerdetektiven Blomkvist och Kalle Blomkvist och Rasmus. Boken ingår i ASTRID LINDGRENS SAMLINGSBIBLIOTEK, en vacker samlarserie som omfattar alla Astrid Lindgrens barn- och ungdomsböcker utgivna av Rabén & Sjögren.

Detaljer

Bokinformation

Åldersgrupp

6-9

Originaltitel

Mästerdetektiven Blomkvist

Originalspråk

Svenska

Språk

Svenska

Serie

Astrid Lindgrens samlingsbibliotek

Publiceringsdatum

2003-02-26

Produktion

Papper

Munken Print

Miljömärkning

Ja

CE-märkning

Nej

Tryckeri/Producent

Livonia Print Ltd

Produktdetaljer

ISBN

9789129657609

Antal Sidor

192

Ryggbredd (mm)

17

Höjd (mm)

215

Vikt (kg)

0.41

Bredd (mm)

158

Hållbarhet

 

Vi på Saltkråkan

Om boken

Nu som tv-serie på SVT!
Den älskade berättelsen om alla på Saltkråkan kommer nu med nytt omslag.På ön Saltkråkan i Stockholms yttersta skärgård bor familjen Grankvist: Tjorven och hennes bästa vän Båtsman, syskonen Teddy och Freddy och föräldrarna Nisse och Märta. Till ön anländer familjen Melkerson en varm sommardag för att bo i Snickargården. Och efter det blir ingenting sig likt. Pelle, yngst i familjen Melkerson, Tjorven, Båtsman och de andra barnen får vara med om många roliga och spännande äventyr!Roligt, mysigt och spännande för hela familjen.

Astrid Lindgren

Vi på Saltkråkan

 

Relaterat

Nyheter

Bröderna Lejonhjärta ges ut i ny ”förbjuden” utgåva

I samband med Banned Books Week Sverige ges Astrid Lindgrens Bröderna Lejonhjärta ut i en specialutgåva med texter om yttrandefrihet och förbjudna böcker. Den innehåller även information om hur Bröderna Lejonhjärta spreds i 30 handtillverkade exemplar, sk Samizdat, via hemliga nätverk i Tjeckoslovakien under Kalla kriget på 80-talet. Pocketutgåvan avslutas med efterord av Laurie Halse Anderson, 2023 års mottagare av Astrid Lindgren Memorial Award, som vi även publicerar här.

Pippiklassiker blir äntligen bok!

Håll i sjörövarhatten! Lagom till Pippis 80-årsjubileum kommer Pippi på de sju haven, illustrerad av den hyllade serieskaparen Fabian Göranson. Astrid Lindgren skrev ursprungligen detta roliga sjörövaräventyr som ett filmmanus 1970. Men det här är första gången som berättelsen blir bok.

Pippi Långstrump fyller 80 år!

Nu ska vi fira så det brakar i hela Villa Villekulla! I år firar Pippi hela 80 år – trots att hon aldrig blivit stur! Det uppmärksammas med flera böcker, däribland David Sundins Känner du Astrid Lindgren och en genomillustrerad version av Pippi på de sju haven.

Kan Melkersons rädda Snickargården?

I den femte bilderboken om livet på Saltkråkan är det kris på ön! Den älskade Snickargården är till salu och en direktörsfamilj vill köpa tomten för att riva och bygga en bungalow … Illustratören Maria Nilsson Thore har återigen skapat fenomenala bilder till Astrid Lindgrens berättelse.

Älskad bråkmakare i ny kostym

Mer än 60 år efter att Lotta på Bråkmakargatan gavs ut första gången ges boken ut i nyutgåva och med nygjorda illustrationer av hyllade Cecilia Heikkilä.