bok

Kungasonen och Messeria

Mona Eriksson

Författare

Folksaga

Författare

Kristina Digman

Illustratör

Beskrivning

2004-03-18
Svenska
6-9

Författare

Mona Eriksson, Folksaga

Illustratör

Kristina Digman

Sagans land De gamla sagorna är spännande och tidlösa och de lämpar sig perfekt för nybörjarläsarna. I ett sagobibliotek har vi samlat några av de vackraste och mest spännande folksagorna med text i nytolkning, massor av vackra bilder och ett enkelt språk. Kungasonen och Messeria hör inte till de mest kända, men som alla riktiga folksagor innehåller den djupa sanningar om livet. Den här berättar om hur viktigt det är att hålla sina löften. En kungason tvingas utföra tre klassiska svåra uppgifter för att befria sin älskade Messeria från havsfrun som håller dem båda fångna. När han lyckats och de återförts till livet lämnar han henne, men lovar att komma tillbaka så snart han hälsat på sin familj. Han glömmer genast Messeria för en prinsessa. Hon påminner honom då om hans löfte och de kan till sist lyckligen återförenas. Sagan är nytolkad av Mona Eriksson. Kristina Digmans illustrationer är underbara små konstverk som innehåller sagans hela magi och sorgsna skönhet. Läs också Silvervit och Lillvacker och Snövit. Läsarålder: 6-9 år

Detaljer

Bokinformation

Åldersgrupp

6-9

Originalspråk

Svenska

Språk

Svenska

Publiceringsdatum

2004-03-18

Produktion

Miljömärkning

Nej

CE-märkning

Nej

Produktdetaljer

ISBN

9789129660708

Antal Sidor

80

Ryggbredd (mm)

9

Höjd (mm)

185

Vikt (kg)

0.23

Bredd (mm)

140

 

Kungasonen och Messeria

Om boken

Sagans land De gamla sagorna är spännande och tidlösa och de lämpar sig perfekt för nybörjarläsarna. I ett sagobibliotek har vi samlat några av de vackraste och mest spännande folksagorna med text i nytolkning, massor av vackra bilder och ett enkelt språk. Kungasonen och Messeria hör inte till de mest kända, men som alla riktiga folksagor innehåller den djupa sanningar om livet. Den här berättar om hur viktigt det är att hålla sina löften. En kungason tvingas utföra tre klassiska svåra uppgifter för att befria sin älskade Messeria från havsfrun som håller dem båda fångna. När han lyckats och de återförts till livet lämnar han henne, men lovar att komma tillbaka så snart han hälsat på sin familj. Han glömmer genast Messeria för en prinsessa. Hon påminner honom då om hans löfte och de kan till sist lyckligen återförenas. Sagan är nytolkad av Mona Eriksson. Kristina Digmans illustrationer är underbara små konstverk som innehåller sagans hela magi och sorgsna skönhet. Läs också Silvervit och Lillvacker och Snövit. Läsarålder: 6-9 år

Mona Eriksson, Folksaga , Kristina Digman

Kungasonen och Messeria

 

Dagbok från hönshuset

Om boken

En underbar skildring av livet på gården Ugglan, på Öland. Här bor Barbro Lindgren med alla sina djur. Finstämt och humoristiskt berättar hon om kärlek och lycka, sorg och vemod. Om vardagliga betraktelser och funderingar kring livet.

För att komma in på gården måste man först gå igenom portskjulet, där innanför är gårdsplanen med ladorna, stallet och ladugården. Djuren som fanns där är borta för länge sen. Råttorna är kvar förstås och fladdermössen. Och svalorna kommer tillbaka varje år. Gården var gammal och förfallen när vi kom dit, men nu har den blivit lagad. Och trädgården är fin igen med de gamla fruktträden och blommorna från förr. Gården fick heta Ugglan för det bor en uggla i ett träd utanför ladan."

Barbro Lindgren har öppnat dörren till sin gård på Öland. Stämningsfullt, vackert och med mycket humor berättar hon om hönorna, ankorna, katterna, och den obarmhärtiga räven, som smyger omkring sent om kvällarna. Om sin hund Mimmi som borde valla får, men i stället vallar Barbro. Om Johnny med kryckorna som fångar ankor och om det ärvda Värmlandsuret som en dag plötsligt stannar.

Barbro Lindgren får vardagen och det lilla livet att framstå som spännande, dramatiskt och händelserikt. Livet på gården är fyllt av död, vemod och längtan, men också kärlek, lycka och livsglädje. Dagbok från hönshuset är en kärleksförklaring till livet på Ugglan, den gård där Barbro Lindgren lever tillsammans med alla sina djur. Hennes tankar kretsar främst kring livet på gården, men vävs ihop med tankar om världen och det som händer utanför Ugglans tomtgräns.

Boken är illustrerad i fyrfärg av Kristina Digman.

Barbro Lindgren, Kristina Digman

Dagbok från hönshuset

Relaterat

Läs - Liten är barnvakt

Om boken

LÄS-Nivå 3
Träna på klockan med herr Noshörning, lek kull med Solo och Dubbel och läs om när Liten är barnvakt åt sina småsyskon.I den här genomillustrerade läseboken ryms nio texter för den som knäckt läskoden och är redo för lite större läsutmaningar.LÄS - är böckerna både för den som har det lätt och för den som kämpar. De är uppdelade i tydliga nivåer (1, 2 och 3) - det ska vara enkelt att hitta precis rätt svårighetsgrad.Katarina Kuick har tagit fram texterna med utgångspunkt från barnets tidiga läsprocess, utan pekpinnar och utan att tumma på intresseväckande, stimulerande innehåll. De smarta, träffsäkra illustrationerna av Hedvig Häggman-Sund stöttar läsförståelsen och gör läsningen lustfylld.De tre LÄS-nivåerna:LÄS-nivå 1– För den som vill börja läsa- Utformad för att knäcka läskoden- Många korta berättelser - Enkla ord med lätt stavning - Text i versaler, bara stora bokstäver- Roliga bilder på varje sida som stöd för läsningenLÄS-nivå 2– För den som just börjat läsa- Utformad för den som knäckt läskoden och vill komma igång med läsningen- Lite längre berättelser med lite längre meningar- Ord med lätt stavning- Introduktion av gemener, blandning av små och stora bokstäver- Roliga bilder på varje sida som stöd för läsningenLÄS-Nivå 3– För den som vill läsa mer- Utformad för den som har lärt sig läsa och vill hitta flytet- Längre berättelser och lite större läsutmaningar- Introduktion av ord med svårare stavning- Längre meningar och alla skiljetecken.- Roliga bilder på varje sida som stöd för läsningenKatarina Kuick har skrivit ett flertal böcker för barn och unga och är verksam som översättare. 2009 vann hon Augustpriset tillsammans med Ylva Karlsson för boken Skriv om och om igen – en inspirationsbok för skrivsugna.I serien LÄS ingår även:LÄS - Boken för dig som vill börja läsaLÄS mer - Boken för dig som just börjat läsaHej haj (Läsnivå 1)Gul bil (Läsnivå 1)STOR och Liten flyttar ihop (Läsnivå 2)Rut är rädd (Läsnivå 2)När Ida och Ada blev osams (Läsnivå 3)

Katarina Kuick, Hedvig Häggman-Sund

Läs - Liten är barnvakt

Läs - Gul bil

Om boken

LÄS-nivå 1
Titta på bilar, plocka bär och följ med på cirkus!I den här genomillustrerade läseboken, för den som vill börja läsa, ryms 15 berättelser och andra texter – alla med korta, enkla ord och humoristiska bilder.LÄS - är böckerna både för den som har det lätt och för den som kämpar. De är uppdelade i tydliga nivåer (1, 2 och 3) - det ska vara enkelt att hitta precis rätt svårighetsgrad.Katarina Kuick har tagit fram texterna med utgångspunkt från barnets tidiga läsprocess, utan pekpinnar och utan att tumma på intresseväckande, stimulerande innehåll. De smarta, träffsäkra illustrationerna av Sanna Borell stöttar läsförståelsen och gör läsningen lustfylld.De tre LÄS-nivåerna:LÄS-nivå 1– För den som vill börja läsa- Utformad för att knäcka läskoden- Många korta berättelser - Enkla ord med lätt stavning - Text i versaler, bara stora bokstäver- Roliga bilder på varje sida som stöd för läsningenLÄS-nivå 2– För den som just börjat läsa- Utformad för den som knäckt läskoden och vill komma igång med läsningen- Lite längre berättelser med lite längre meningar- Ord med lätt stavning- Introduktion av gemener, blandning av små och stora bokstäver- Roliga bilder på varje sida som stöd för läsningenLÄS-Nivå 3– För den som vill läsa mer- Utformad för den som har lärt sig läsa och vill hitta flytet- Längre berättelser och lite större läsutmaningar- Introduktion av ord med svårare stavning- Längre meningar och alla skiljetecken.- Roliga bilder på varje sida som stöd för läsningenKatarina Kuick har skrivit ett flertal böcker för barn och unga och är verksam som översättare. 2009 vann hon Augustpriset tillsammans med Ylva Karlsson för boken Skriv om och om igen – en inspirationsbok för skrivsugna.I serien LÄS ingår även:LÄS - Boken för dig som vill börja läsaLÄS mer - Boken för dig som just börjat läsaHej haj (Läsnivå 1)STOR och Liten flyttar ihop (Läsnivå 2)Rut är rädd (Läsnivå 2)När Ida och Ada blev osams (Läsnivå 3)Liten är barnvakt (Läsnivå 3) 

Katarina Kuick, Sanna Borell

Läs - Gul bil

Läs - Rut är rädd

Om boken

LÄS-nivå 2
Hjälp! Rut har blivit rädd. Förut var hon inte rädd för någonting, men nu är hon rädd för nästan allt. Spindlar, håriga fjärilar, mörker, spöken och alla hundar som inte är hennes. Vilken tur att hon har sin lillebror Rot!I den här genomillustrerade läseboken ryms 10 texter i både versaler och gemener för den som just börjat läsa.LÄS - är böckerna både för den som har det lätt och för den som kämpar. De är uppdelade i tydliga nivåer (1, 2 och 3) - det ska vara enkelt att hitta precis rätt svårighetsgrad.Katarina Kuick har tagit fram texterna med utgångspunkt från barnets tidiga läsprocess, utan pekpinnar och utan att tumma på intresseväckande, stimulerande innehåll. De smarta, träffsäkra illustrationerna av David Henson stöttar läsförståelsen och gör läsningen lustfylld.De tre LÄS-nivåerna:LÄS-nivå 1– För den som vill börja läsa- Utformad för att knäcka läskoden- Många korta berättelser - Enkla ord med lätt stavning - Text i versaler, bara stora bokstäver- Roliga bilder på varje sida som stöd för läsningenLÄS-nivå 2– För den som just börjat läsa- Utformad för den som knäckt läskoden och vill komma igång med läsningen- Lite längre berättelser med lite längre meningar- Ord med lätt stavning- Introduktion av gemener, blandning av små och stora bokstäver- Roliga bilder på varje sida som stöd för läsningenLÄS-Nivå 3– För den som vill läsa mer- Utformad för den som har lärt sig läsa och vill hitta flytet- Längre berättelser och lite större läsutmaningar- Introduktion av ord med svårare stavning- Längre meningar och alla skiljetecken.- Roliga bilder på varje sida som stöd för läsningenKatarina Kuick har skrivit ett flertal böcker för barn och unga och är verksam som översättare. 2009 vann hon Augustpriset tillsammans med Ylva Karlsson för boken Skriv om och om igen – en inspirationsbok för skrivsugna.I serien LÄS ingår även:LÄS - Boken för dig som vill börja läsaLÄS mer - Boken för dig som just börjat läsaHej haj (Läsnivå 1)Gul bil (Läsnivå 1)STOR och Liten flyttar ihop (Läsnivå 2)När Ida och Ada blev osams (Läsnivå 3)Liten är barnvakt (Läsnivå 3)

Katarina Kuick, David Henson

Läs - Rut är rädd