bok

Peter och Petra

Astrid Lindgren

Författare

Kristina Digman

Illustratör

Beskrivning

2007-08-03
Svenska
3-6

Författare

Astrid Lindgren

Illustratör

Kristina Digman

Astrid Lindgrens klassiska saga om de små, små barnen Peter och Petra som vill gå i skolan. En hel höst deltar de i nybörjarklassen i Gustaf Vasa skola, nära Vasaparken, där de bor under en stor gran. De får varsin liten, liten bänk och de blir bästisar med pojken Gunnar. När han hälsar på dem i parken visar de sina skridskokonster.

Kristina Digman har gjort de mest bedårande bilder till den här varma, roliga sagan. En vacker jubileumsbilderbok!

Detaljer

Bokinformation

Åldersgrupp

3-6

Originalspråk

Svenska

Språk

Svenska

Publiceringsdatum

2007-08-03

Produktion

Miljömärkning

Nej

CE-märkning

Nej

Produktdetaljer

ISBN

9789129665932

Antal Sidor

32

Ryggbredd (mm)

8

Höjd (mm)

263

Vikt (kg)

0.307

Bredd (mm)

215

 

Vi på Saltkråkan

Om boken

Nu som tv-serie på SVT!
Den älskade berättelsen om alla på Saltkråkan kommer nu med nytt omslag.På ön Saltkråkan i Stockholms yttersta skärgård bor familjen Grankvist: Tjorven och hennes bästa vän Båtsman, syskonen Teddy och Freddy och föräldrarna Nisse och Märta. Till ön anländer familjen Melkerson en varm sommardag för att bo i Snickargården. Och efter det blir ingenting sig likt. Pelle, yngst i familjen Melkerson, Tjorven, Båtsman och de andra barnen får vara med om många roliga och spännande äventyr!Roligt, mysigt och spännande för hela familjen.

Astrid Lindgren

Vi på Saltkråkan

 

Dagbok från hönshuset

Om boken

En underbar skildring av livet på gården Ugglan, på Öland. Här bor Barbro Lindgren med alla sina djur. Finstämt och humoristiskt berättar hon om kärlek och lycka, sorg och vemod. Om vardagliga betraktelser och funderingar kring livet.

För att komma in på gården måste man först gå igenom portskjulet, där innanför är gårdsplanen med ladorna, stallet och ladugården. Djuren som fanns där är borta för länge sen. Råttorna är kvar förstås och fladdermössen. Och svalorna kommer tillbaka varje år. Gården var gammal och förfallen när vi kom dit, men nu har den blivit lagad. Och trädgården är fin igen med de gamla fruktträden och blommorna från förr. Gården fick heta Ugglan för det bor en uggla i ett träd utanför ladan."

Barbro Lindgren har öppnat dörren till sin gård på Öland. Stämningsfullt, vackert och med mycket humor berättar hon om hönorna, ankorna, katterna, och den obarmhärtiga räven, som smyger omkring sent om kvällarna. Om sin hund Mimmi som borde valla får, men i stället vallar Barbro. Om Johnny med kryckorna som fångar ankor och om det ärvda Värmlandsuret som en dag plötsligt stannar.

Barbro Lindgren får vardagen och det lilla livet att framstå som spännande, dramatiskt och händelserikt. Livet på gården är fyllt av död, vemod och längtan, men också kärlek, lycka och livsglädje. Dagbok från hönshuset är en kärleksförklaring till livet på Ugglan, den gård där Barbro Lindgren lever tillsammans med alla sina djur. Hennes tankar kretsar främst kring livet på gården, men vävs ihop med tankar om världen och det som händer utanför Ugglans tomtgräns.

Boken är illustrerad i fyrfärg av Kristina Digman.

Barbro Lindgren, Kristina Digman

Dagbok från hönshuset

Relaterat

Nyheter

Bröderna Lejonhjärta ges ut i ny ”förbjuden” utgåva

I samband med Banned Books Week Sverige ges Astrid Lindgrens Bröderna Lejonhjärta ut i en specialutgåva med texter om yttrandefrihet och förbjudna böcker. Den innehåller även information om hur Bröderna Lejonhjärta spreds i 30 handtillverkade exemplar, sk Samizdat, via hemliga nätverk i Tjeckoslovakien under Kalla kriget på 80-talet. Pocketutgåvan avslutas med efterord av Laurie Halse Anderson, 2023 års mottagare av Astrid Lindgren Memorial Award, som vi även publicerar här.

Pippiklassiker blir äntligen bok!

Håll i sjörövarhatten! Lagom till Pippis 80-årsjubileum kommer Pippi på de sju haven, illustrerad av den hyllade serieskaparen Fabian Göranson. Astrid Lindgren skrev ursprungligen detta roliga sjörövaräventyr som ett filmmanus 1970. Men det här är första gången som berättelsen blir bok.

Pippi Långstrump fyller 80 år!

Nu ska vi fira så det brakar i hela Villa Villekulla! I år firar Pippi hela 80 år – trots att hon aldrig blivit stur! Det uppmärksammas med flera böcker, däribland David Sundins Känner du Astrid Lindgren och en genomillustrerad version av Pippi på de sju haven.

Kan Melkersons rädda Snickargården?

I den femte bilderboken om livet på Saltkråkan är det kris på ön! Den älskade Snickargården är till salu och en direktörsfamilj vill köpa tomten för att riva och bygga en bungalow … Illustratören Maria Nilsson Thore har återigen skapat fenomenala bilder till Astrid Lindgrens berättelse.

Älskad bråkmakare i ny kostym

Mer än 60 år efter att Lotta på Bråkmakargatan gavs ut första gången ges boken ut i nyutgåva och med nygjorda illustrationer av hyllade Cecilia Heikkilä.