Beskrivning
Författare
Illustratör
Läs, lek och lär! En rolig bok för barn som är sugna på bokstäver!
Morbror Matti har hittat en mystisk papperslapp med bokstäver på. Elsa tror att det är en skattkarta! Tillsammans med hunden Svinto ger de sig ut på en svindlande tur i bokstävernas värld - en alfabetsjakt! En rolig bok som är både en klurig berättelse och en ABC-bok. Dessutom finns fullt med bokstavslekar och aktivitetssidor för den som vill träna lite extra.
Detaljer
Bokinformation
Åldersgrupp
3-6
Språk
Svenska
Originalspråk
Svenska
Publiceringsdatum
2008-07-15
Läsordning
0
Produktion
Miljömärkning
Nej
CE-märkning
Nej
Produktdetaljer
ISBN
9789129666489
Antal Sidor
48
Ryggbredd (mm)
10
Höjd (mm)
288
Vikt (kg)
0.418
Bredd (mm)
223
Format
Kartonnage
Relaterat
Nyheter
Avspark för ny del av Vårt lilla landslag
Spelar man i seriespel för att vinna, eller för att det är kul? Seriespelet är fjärde delen i den populära serien barnböcker som tagits fram i samarbete med Svenska Fotbollförbundet.
Följ med när Pytte firar jul för första gången!
Den lilla ponnyn Pytte är tillbaka i en stämningsfull berättelse om julen och allt vad den innebär med klappar, mat och pynt. Men framför allt om omtanke och snällhet. Ingrid Flygares böcker om Pytte och hans vänner är storfavoriter för alla små hästälskare.
Vårt lilla landslag dribblar vidare!
Nu kommer den tredje boken i Mats Wänblads serie Vårt lilla landslag – om fotboll, kompisar och laganda! I den här berättelsen uppstår frågan om det är så kul att storsatsa – egentligen?
Lyssna till succéserien om Familjen Monstersson
Succéserien om Familjen Monstersson är en modern klassiker i kategorin lättläst och har älskats sedan första boken kom ut 2011. Nu finns böckerna om Ebba, Boris och de andra att lyssna på hos Storytel och de andra ljudbokstjänsterna. Skådespelaren Christian Fex läser.