bok

Megakillen - Swischboken

Knepiga uppdrag för superhjältar

Martin Olczak

Författare

Beskrivning

2011-03-17
Svenska
6-9

Författare

Martin Olczak

Gör spännande hjältedåd tillsammans med Megakillen!

Vad har den mystiska smugglarligan stulit? Vem har lagt sömnmedel i kaféets bakelser? Lös rebusar och hemliga meddelanden för att få svar på frågorna!
I den här pysselboken får du hjälpa Melker och Molly med deras knepiga superhjälte-uppdrag. I mitten av boken finns ljudklistermärken som du kan klistra in där det smäller och dundrar. Lycka till!

Detaljer

Bokinformation

Åldersgrupp

6-9

Språk

Svenska

Originalspråk

Svenska

Publiceringsdatum

2011-03-17

Läsordning

0

Produktion

Produktdetaljer

ISBN

9789129677232

Format

 

Ragnarök i Stockholm city

Om boken

Jack och hans familj sitter i kökssoffan och spejar ut över Gamla stan. Det ser ut som en alldeles vanlig sommardag. Turister fotar med sina mobiltelefoner och barnfamiljer äter mjukglass i solskenet. Men det är ingen vanlig dag. Ragnarök har ju börjat! Alla hemska berättelser från vikingatiden kommer att hända – på riktigt. Jättar och blodtörstiga odjur kommer att klampa fram genom Gamla Stan. Precis utanför brödrostverkstan! När som helst …
Ragnarök i Stockholm city är fjärde och avslutande delen i serien Jacks öde. Det är ett spännande äventyr där Jack får ge sig i kast med urgammal och livsfarlig magi från Vikingatiden!Böckerna om Jack är perfekta att läsa själv med korta kapitel, högt tempo och cliffhangers som gör att man bara måste läsa vidare! Anna Sandlers bilder ger liv åt fantastiska väsen och spännande miljöer.Tidigare delar i serien Jacks öde är: Vargar på T-centralen, Havsmonster på Finlandsfärjan och Hammaren på Hötorget.

Martin Olczak, Anna Sandler

Ragnarök i Stockholm city

Relaterat

Nyheter

Nytt äventyr med barnens favorit Jack!

Martin Olczaks och Anna Sandlers succéserie får nu en fortsättning! Vargar på T-centralen är första delen i den nya serien Jacks öde. Det blir ett spännande och läskigt äventyr där hela familjen, tillsammans med den tjuriga vätten Rurik, får ge sig i kast med urgammal och livsfarlig magi från Vikingatiden!

De är nominerade till Crimetime Award Årets barndeckare 2021

Tobias Söderlund och Stef Gaines, aktuella med böckerna om Spökhunden Buster, och Martin Olczak och Anna Sandler, som skapat serien om den trolldomskunnige pojken Jack, är nominerade till Crimetime Award Årets barndeckare 2021. Nu kan du vara med och rösta!

Gastar i Göteborg till stadens alla tredjeklassare

Nästa vecka får alla tredjeklassare i Göteborg boken Gastar i Göteborg i present av staden och stadens bibliotek.

Från Carl von Linnés grav till urbergets djup. Här är finalen i Legenden om Jack

Efterlängtade Troll i järngruvan är den fjärde och sista delen i Martin Olczaks och Anna Sandlers senaste bokserie om lågstadiefavoriten Jack. Tillsammans med den trolldomskunnige pojken har läsarna fått följa med på en spännande resa genom Sverige.

Jacks äventyr fortsätter och nu går färden norrut

Martin Olczak och Anna Sandler är dubbelt aktuella med sina äventyrsböcker om den trolldomskunnige pojken Jack. Den första delen i serien, Jakten på Jack, är årets sommarföljetong i Barnradion och nu kommer en ny del i den fjärde spännande bokserien Legenden om Jack. I den nya boken bär färden norrut, mot gruvorna i nordligaste Sverige.