bok

Allrakäraste syster - målarbok

Astrid Lindgren

Författare

Hans Arnold

Illustratör

Beskrivning

2017-06-12
Svenska
3-6

Författare

Astrid Lindgren

Illustratör

Hans Arnold

Formgivare omslag

Karin Johansson

Följ med på ett magiskt äventyr bland Salikons rosor!
Bakom rosenbusken till den Gyllene salen där Ylva-Li är drottning och där leken och fantasin är verklig. Där det onda möter det goda i ett färgsprakande äventyr. En sagolik målarbok baserad på Astrid Lindgrens klassiker, Allrakäraste syster. Här varvas illustrationer av Hans Arnold med citat från boken.

Nu ska jag berätta en hemlighet:
Jag har en tvillingsyster.
Tala inte om det för någon!
Hon heter Ylva-Li och hon kallar mig "Allrakäraste Syster".
Ylva-Li tycker bara om mig.
Vi har ett särskilt språk, som bara vi förstår.
Och vi har så roligt tillsammans!


En målarbok utöver det vanliga fylld med illustrationer och fantasifulla mönster som är redo att fägläggas.

Detaljer

Bokinformation

Åldersgrupp

3-6

Originalspråk

Svenska

Språk

Svenska

Publiceringsdatum

2017-06-12

Produktion

Produktdetaljer

ISBN

9789129704402

Format

 

Om boken

Året med Pippi är en mysig och praktisk evighetskalender för hela familjen! Samla viktiga datum, födelsedagar, högtider och återkommande händelser – år efter år! Ingrid Vang Nymans klassiska illustrationer ger kalendern både färgstark lekfullhet och tidlös charm. Boken bjuder dessutom på härliga recept, roliga tips och oförglömliga citat ur Astrid Lindgrens älskade berättelser om Pippi Långstrump.

Astrid Lindgren, Ingrid Vang Nyman

Året med Pippi

Pippi på de sju haven

Om boken

Snart lämnade de Villa Villekulla och den lilla staden bakom sej, och Myskodilen gled ut över öppet hav. Medan Herr Nilsson klättrade runt i linorna grävde Annika fram några smörgåsar ur packningen. ”Tror du verkligen att vi kan hitta dit där din pappa är?” sa Tommy. ”Ja, det är inga problem”, sa Pippi. ”Vi håller kurs rakt söderut. Trehundra mil till att börja med, sen får vi väl börja leta i buskarna.”
Pippis pappa är i fara! Det får Pippi, Tommy och Annika reda på när de läser brevet i en flaskpost de upptäcker. Två matroser har stulit hans skepp och själv sitter han fängslad i ett torn i sjörövarstaden Porto Piluse, där piraterna bara ger honom vatten och bröd att äta. Pippi, Tommy och Annika måste genast ge sig iväg på en räddningsexpedition! Men överallt lurar råbarkade sjömän som vill stoppa dem – och lägga beslag på Pippis pappas skatt.Astrid Lindgren skrev ursprungligen Pippi på de sju haven som ett filmmanus 1970. Vi är många som har sett den älskade filmen som spelades in i dåvarande Montenegro, på Barbados och i Vaxholm (!) för att tillfullo likna söderhavsmiljön som Astrid skrivit om. Men detta är första gången som berättelsen illustreras. Vi får ta del av det spännande äventyret som bilderbok, i stort generöst format och omfångsrikt berättat. Serieskaparen Fabian Göranson har gjort bilderna. Vi känner igen Pippi, Tommy och Annika, men här gestaltade i en annan form och berättarstil. Det är fartfyllt, spännande och mycket att titta på.

Astrid Lindgren, Fabian Göranson

Pippi på de sju haven

 

Relaterat

Nyheter

Bröderna Lejonhjärta ges ut i ny ”förbjuden” utgåva

I samband med Banned Books Week Sverige ges Astrid Lindgrens Bröderna Lejonhjärta ut i en specialutgåva med texter om yttrandefrihet och förbjudna böcker. Den innehåller även information om hur Bröderna Lejonhjärta spreds i 30 handtillverkade exemplar, sk Samizdat, via hemliga nätverk i Tjeckoslovakien under Kalla kriget på 80-talet. Pocketutgåvan avslutas med efterord av Laurie Halse Anderson, 2023 års mottagare av Astrid Lindgren Memorial Award, som vi även publicerar här.

Pippiklassiker blir äntligen bok!

Håll i sjörövarhatten! Lagom till Pippis 80-årsjubileum kommer Pippi på de sju haven, illustrerad av den hyllade serieskaparen Fabian Göranson. Astrid Lindgren skrev ursprungligen detta roliga sjörövaräventyr som ett filmmanus 1970. Men det här är första gången som berättelsen blir bok.

Pippi Långstrump fyller 80 år!

Nu ska vi fira så det brakar i hela Villa Villekulla! I år firar Pippi hela 80 år – trots att hon aldrig blivit stur! Det uppmärksammas med flera böcker, däribland David Sundins Känner du Astrid Lindgren och en genomillustrerad version av Pippi på de sju haven.

Kan Melkersons rädda Snickargården?

I den femte bilderboken om livet på Saltkråkan är det kris på ön! Den älskade Snickargården är till salu och en direktörsfamilj vill köpa tomten för att riva och bygga en bungalow … Illustratören Maria Nilsson Thore har återigen skapat fenomenala bilder till Astrid Lindgrens berättelse.

Älskad bråkmakare i ny kostym

Mer än 60 år efter att Lotta på Bråkmakargatan gavs ut första gången ges boken ut i nyutgåva och med nygjorda illustrationer av hyllade Cecilia Heikkilä.