bok

Sigrid och Affe firar alla hjärtans dag

Moa Eriksson Sandberg

Författare

Eva Björkstrand

Illustratör

Beskrivning

2018-01-23
Svenska
6-9

Författare

Moa Eriksson Sandberg

Illustratör

Eva Björkstrand

Formgivare omslag

Rebecka Neumann

Hej där du!
Vill du bli min fru?
Du är söt som äppelgröt
Kan det bli vi tu?

Det är februari i den lilla byn Grönbetet där Sigrid och Affe bor, och snart närmar sig alla hjärtans dag. De bestämmer sig för att skriva kärleksdikter. De blir så bra att de printar ut dem. Men så råkar Affe ge dikterna till Martina, deras klassföreståndare, i stället för ett brev från pappa. Nu tror Martina säkert att pappa är kär i henne. Vad ska de göra nu?

Tredje roliga boken om bästisarna Sigrid och Affe.

"Moa Eriksson Sandberg berättar ur ett genuint barnperspektiv och låter läsaren skratta med flickorna i de dråpliga situationer de hamnar /.../ Eva Björkstrands träffsäkra svartvita bilder understryker både komiken och flickornas vänskap."
BTJ om Sigrid och Affe öppnar restaurang

Detaljer

Bokinformation

Åldersgrupp

6-9

Språk

Svenska

Originalspråk

Svenska

Serie

Sigrid och Affe

Publiceringsdatum

2018-01-23

Läsordning

3

Produktion

Papper

Bokpapper träfritt

Miljömärkning

Ja

CE-märkning

Nej

Produktdetaljer

ISBN

9789129707021

Antal Sidor

98

Ryggbredd (mm)

14

Höjd (mm)

208

Vikt (kg)

0.292

Bredd (mm)

157

Recensioner

BTJ

"En välskriven berättelse om vänskap, lek och kreativitet, illustrerad med träffsäkra svartvita bilder. Helhetsbetyg: 4" - Helene Ehriander.

 

Bränder

Om boken

23:17 Hallå, sorry jag lacka
00:33 ????
01:27 Var är du bror?
01:34 Förlåt07:13 Shoo lever du eller?En vecka före nians skolavslutning försvinner Leo spårlöst. Alla i skolan pratar om det, hänger branden och försvinnandet ihop? Tre personer i klassen jagas även av en annan tanke: Är allt i själva verket deras fel?Genom kärleken, bästa kompisen och mobboffret får vi ledtrådar till Leos liv och vad som egentligen hände den där natten som förändrade allt.Moa Eriksson Sandberg och Ester Roxberg har tidigare skrivit den kritikerrosade novellsamlingen Korridorer ihop. Här fortsätter de att skriva om högstadiet ur flera olika personers perspektiv. Om kärlek, vänskap och mobbning. Om klass, hemligheter, skam och jublande lycka.

Moa Eriksson Sandberg, Ester Roxberg

Bränder

 

 

Relaterat

Nyheter

Ett mysterium, flera berättare

Moa Eriksson Sandberg och Ester Roxberg har tidigare skrivit den kritikerrosade novellsamlingen "Korridorer" ihop. I romanen "Bränder" fortsätter de att skriva om högstadiet ur flera olika personers perspektiv. Om kärlek, vänskap och mobbning. Om klass, hemligheter, skam och jublande lycka.

Fnissig upptäcktsfärd med Dorran på museet

I den tredje boken om fartfyllda Dorran blir det blir skratt och full fart när familjen släpps loss på dinosauriemuseet. För varför får man inte vara naken hos spinosaurusen egentligen? Och ja, boken är based on a true story.

Kaosigt och roligt på loppis

Dorran är tillbaka på ett fartfyllt äventyr bland prinsessklänningar, Batman-masker och lockande kakbufféer. Svettigt för mamma som dessutom har lillebror att hålla rätt på… Här är en ny kärleksfull berättelse om Dorran som många barnfamiljer kan känna igen sig i.

Korridorer – Berättelser från högstadiet

Författarduon Moa Eriksson Sandberg och Ester Roxberg har skapat en novellsamling med tolv berättelser om högstadiet som vränger och kränger och skaver. Om kärlek, vänskap och hjärtesorg. Om rasism, klass och revansch. Om hemligheter, skam och jublande lycka. Vi bjuder på en novell ur boken!

”Gamla, förfallna byggnader inspirerar mig”

Moa Eriksson Sandberg är tillbaka med en roman för mellanåldern, där klassisk spökhistoria möter en inspirerande berättelse om att hitta sig själv.