bok

Granapor gillar magi, förresten

Annalena Hedman

Författare

Beskrivning

2020-11-04
Svenska
6-9

Författare

Annalena Hedman

En dag vill Trollet och Dennis leka med sina vänner granaporna. Men granapor gillar inte att leka. Däremot gillar de matsäck, och när de får höra att barnen ska på picknick nere vid älven med Dennis mamma bestämmer de sig för att följa med. Matsäck är nämligen det bästa granapor vet, särskilt oliver.

På stranden träffar de trollkarlen Magiske Magnus. Han har hög hatt och glittriga skor, men kan han verkligen trolla på riktigt?

Häng med granaporna Kors, Tvärs och Yngve på ett nytt, spännande äventyr. Och håll i hatten - för när granaporna är inblandade kan vad som helst hända!

Detaljer

Bokinformation

Åldersgrupp

6-9

Originalspråk

Svenska

Språk

Svenska

Publiceringsdatum

2020-11-04

Produktion

Produktdetaljer

ISBN

9789129721980

 

Granaporna på de glada djurens gård

Om boken

Dennis och Trollet ska åka till bondgården på kosläpp och såklart vill de ta med sig granaporna Kors, Tvärs och Yngve. Granaporna vet inte riktigt vad en bondgård är, men när de får höra att det vankas matsäck vill de absolut följa med. Matsäck är nämligen det allra bästa granapor vet, särskilt oliver!

Eftersom granaporna kan tala med djur börjar de genast prata med djuren på gården. Vad tycker hönsen om bonden egentligen, och varför är korna så otåliga? Och när Tvärs råkar släppa ut grisarna ur hagen håller det på att gå riktigt illa.

Häng med granaporna Kors, Tvärs och Yngve på ett nytt, spännande äventyr. Och håll i hatten - för när granaporna är inblandade kan vad som helst hända!

Annalena Hedman, Emma Göthner

Granaporna på de glada djurens gård

Relaterat

Runaway Kid

Om boken

”Jag kallar mig Kid och jag drömmer om att rymma. Det finns egentligen bara en sak jag kommer att sakna. Grannens katt.” Så börjar Runaway Kid story. Kids hemliga dagbok. Det är rörigt i Kids liv och kaos i hennes huvud. Hennes enda egentliga trygghet är katten Mjau Mjau. Det finns saker de inte pratar om i familjen. Mamman till exempel. När ett skämt går överstyr och hon enligt sin pappa och bror drar skam över familjen blir Kid jourhemsplacerad.
Samtida och lättillgängligt om lojalitet, identitet och att stå upp för sig själv. En verklighetsbaserad berättelse med övernaturliga inslag.Svartvita illustrationer av Tone Lindholm."Petrus Dahlin berättar om konflikter och osäkerhet på ett avväpnande enkelt och ändå ingående sätt. Hans vardagliga språk är träffsäkert och autentiskt. Tone Lindholms avskalade, rena bilder förstärker och tydliggör känslorna i berättelsen." BTJ om Runaway KidPressröster om tidigare böcker:"Serietidningsestetiken i de svartvita bilderna visualiserar skickligt berättelsens innehåll. /.../ Det här är en inkännande, spännande och smått humoristisk berättelse på ett språk som flyter fint och är lättillgängligt.” BTJ om Den osynlige”Poetisk, grym, hård, mystisk, rolig, realistisk, overklig, sparsmakad. /.../ "Tidlös och ändå så rätt i tiden. Svart. Humoristisk. Varm. hård. Gripande. Frustrerande ... Ni fattar, den griper tag." Johan Anderblad, Nyhetsmorgon om Min nya vän Håken"Beskrivningarna är enkla, men målande. Replikerna är ofta korta, men laddade och vassa. Här finns mycket spänning och mörker, men också en del humor." Borås Tidning om Min nya vän Håken

Petrus Dahlin, Tone Lindholm

Runaway Kid

Lillebror

Om boken

"Med sin andra ungdomsroman 'Lillebror' visar Alex Khourie att han är en ny röst att räkna med inom svensk skönlitteratur. /.../ 'Lillebror' bjuder också på en språkglädje utöver det vanliga. /.../ Khouries romaner förklarar bättre än press och politiker de sammanhang som ligger bakom det ofattbara faktum att barn så unga som tolv år skjuter för att döda, att de skjuts till döds. Samhällsanalysen i 'Lillebror' är sylvass." Lydia Wistisen, Dagens Nyheter
"Detta är en perfekt bok för alla unga killar från utsatta områden som inte brukar vända sig till litteraturen eftersom den sällan skildrar deras verklighet eller perspektiv." Helhetsbetyg 4 - Sanne Persson, BTJ"Han skriver med ett språk fyllt av slang och gör både berättare och handling levande och realistiska. Det är sorgligt, upprörande, men det finns hopp." Bella Stenberg, Borås Tidning"Det är det jag kom för att snacka med er om", sa Nuru. "Fuck mig, ärligt. Benim har alltid klarat sig själv. Men den jag är orolig för – och då menar jag riktigt orolig – ja, det är Zubeir."Hishem har bott hela sitt liv i Solberga, ett utsatt område i utkanten av Stockholm. Men det är hans ort och han älskar den även om våldet smyger sig på och skjutningarna och sprängdåden blir allt fler. Men Hishem och hans kompisar är inte en del av det där. De har ambitioner, bra familjer och drömmer om en annan framtid. De hänger på grillen, åker och badar, väntar spänt på antagningsbeskeden från gymnasiet. Allt är lugnt tills den dagen de får uppdraget att hålla koll på tolvårige Zubeir ...Lillebror är en stark roman om att växa upp mitt i gängvåldet utan att själv vara en del av det. Om vänskap och kärlek och om de som är oskyldiga men ändå drabbas när katastrofen närmar sig. Den är skriven av Alex Khourie, författare till uppmärksammade och kritikerrosade Bror, som bland annat nominerats till både Nordiska rådets barn- och ungdomslitteraturpris, Slangbellan och Adlibrispriset.

Alex Khourie

Lillebror