Beskrivning
Mamma Mu och Kråkan ska starta zoo i hagen hos bonden, men de har inte bestämt vilket sorts zoo det ska bli än. Ett kråk-zoo kanske?
Här samlas tre serienoveller med Mamma Mu och Kråkans oemotståndliga humor och uppfinningsrikedom.
Bakom den tecknade serien står också Micaela Favilla och Elin Fahlstedt, som tillsammans skapar serier utifrån Sven Nordqvists illustrationer av Mamma Mu. Serieberättelserna i deh här boken utkom för första gången i 2015 i boken Mamma Mu firar Kråkan.
Detaljer
Bokinformation
Åldersgrupp
3-6
Originalspråk
Svenska
Språk
Svenska
Serie
Klumpe Dumpe
Publiceringsdatum
2020-05-08
Produktion
Papper
Arctic Matt
Miljömärkning
Ja
CE-märkning
Nej
Tryckeri/Producent
Livonia Print Ltd
Hållbarhet
Recensioner
BTJ
”Så inleds berättandet, som fortsatt håller hög klass rakt igenom med påhittighet, humor och äkta, slitstark vänskap. Helhetsbetyg: 4.” Gunnar Åberg
Relaterat
Nyheter
Mamma Mu fyller 40 år!
Det har gått 40 år sedan Mamma Mu råmade i radio för första gången. Resten är en kraxig historia som har kantats av försäljningssuccé, roliga visor och priser – och framför allt kärlek till fantasin. Nu firas jubileet med en ny pekbok: Kråkans kläder.
”Har man en vän ska man hälsa på den.”
Jujja Wieslanders och Sven Nordqvists radarpar Mamma Mu och Kråkan har varit barnfavoriter i över 30 år. Den nya bilderboken Mamma Mu blir ledsen är en varm berättelse om vänskap och försoning.