bok

Mandelhjärtat

Kerstin Lundberg Hahn

Författare

Beskrivning

2020-02-04
Svenska
6-9

Författare

Kerstin Lundberg Hahn

Oscar har egentligen allt: bra föräldrar, en bästa kompis (Hugo) och en rolig flickvän (Bie). Ändå finns det liksom ett hål i Oscars hjärta. En dag inser han vad det är han saknar och från och med den stunden är hans hjärta febrigt av längtan. Problemet är att hans föräldrar är upptagna av något helt annat, och dessutom börjar Hugo och Bie bete sig underligt.

En bok om vad som kan gömma sig i hjärtat - kärlek, svartsjuka och drömmen om en hund.
Första boken om Oscar och Bie heter Lyckokakan.

Detaljer

Bokinformation

Åldersgrupp

6-9

Språk

Svenska

Originalspråk

Svenska

Publiceringsdatum

2020-02-04

Läsordning

0

Produktion

Produktdetaljer

ISBN

9789129722864

Recensioner

”Vackert och fängslande från första till sista sidan.” /Nerikes Allehanda

”Helhetsbetyg: 4” /BTJ

"Innehållet och språket är väl lämpat för högläsning och kapitlen är lagom långa. De härliga illustrationerna stämmer helt med tonen i berättandet och får helt rättvist ta stor plats. Helhetsbetyg: 4"

bokluslund.blogspot.se

”Utmärkt högläsning från årskurs två och uppåt.”

 

Buktalarens docka

Om boken

Tvillingarna Alba och Elio kan känna varandras tankar. De är föräldralösa och har rymt från sin styvfar Dunker. När de slår följe med Cirkus Caselli får de på sätt och vis en ny familj: Djurtämjaren Lasse, lindanserskan Madelona och svärdslukaren Nino bland annat. Och så Taddeus förstås, som kan trolla och säger sig vara världens starkaste pojke.
När det blir sommar och cirkusen ger sig ut på vägarna igen följer även buktalaren Jannis och hans mystiska docka Vicker med. Dockan verkar nästan ha ett eget liv, tänker Alba ibland. Men Alba och Elio oroar sig fortfarande för sin elaka styvfar. De vet att han vill åt pengarna som de kanske kommer att ärva. Därför reser cirkusen åt ett annat håll, mot kusten. I den rika hamnstaden Greeborg dyker en jättelik smed upp och lyckas besegra Taddeus i armbrytning. Han tvingar till sig Elio som vinst. Ingen förstår varför, inte förrän det går upp för dem att smeden känner Dunker. Smeden är urstark, Taddeus blir sjuk och det är bråttom innan Dunker kommer för att hämta Elio. Då får Alba hjälp från ett oväntat håll.Buktalarens docka är den tredje och avslutande delen i serien Rymlingarna – ett äventyr där verkligheten har fler dimensioner än man först anar.”Det här är ett läsäventyr som pockar på mer! Helhetsbetyg: 5” BTJ om Tankeläsarna"En berättelse att verkligen njuta av. Helhetsbetyg: 5" BTJ om Cirkusbjörnen

Kerstin Lundberg Hahn

Buktalarens docka

Relaterat

Nyheter

Kerstin Lundberg Hahn: Jag älskar äventyrets möjligheter!

Prisbelönta författaren Kerstin Lundberg Hahn är tillbaka med en ny bladvändartrilogi för bokslukarna. Tankeläsarna utspelar sig i ett lätt skruvat 1800-talsgruvsamhälle där verkligheten har fler dimensioner än man först anar.

William Spetz läser in Lyckokakan och Mandelhjärtat

Nu finns Kerstin Lundberg Hahns omtyckta böcker om Oscar och Bie inlästa som ljudböcker hos Storytel.

Kerstin Lundberg Hahn tilldelas Astrid Lindgren-priset 2019

Författaren Kerstin Lundberg Hahn får Astrid Lindgren-priset för förtjänstfullt författarskap inom barn- och ungdomslitteraturen.

”Pulsen ökar, vi ryser, håller andan”

Kerstin Lundberg Hahn skriver böcker som är fulla av spänning och humor och passar utmärkt för högläsning. Inspirationen hittar hon i de uppslukande läsupplevelser hon själv hade som barn.