bok

Emil i Lönneberga kortspel

Astrid Lindgren

Författare

Björn Berg

Illustratör

Beskrivning

2023-04-28
Svenska
3-6

Författare

Astrid Lindgren

Illustratör

Björn Berg

Formgivare omslag

Karin Johansson

Mediekontakt

Jenny Edh-Jansen

Det här är ett roligt kortspel som tränar både små och stora deltagares minne! Samla så många par du kan eller spela ett klassiskt memory-spel med kortleken. Spelet bygger på Björn Bergs klassiska bilder från böckerna om Emil i Lönneberga.

Detaljer

Bokinformation

Åldersgrupp

3-6

Originalspråk

Svenska

Språk

Svenska

Publiceringsdatum

2023-04-28

Produktion

Produktdetaljer

ISBN

9789129740400

Format

 

Vi på Saltkråkan

Om boken

Nu som tv-serie på SVT!
Den älskade berättelsen om alla på Saltkråkan kommer nu med nytt omslag.På ön Saltkråkan i Stockholms yttersta skärgård bor familjen Grankvist: Tjorven och hennes bästa vän Båtsman, syskonen Teddy och Freddy och föräldrarna Nisse och Märta. Till ön anländer familjen Melkerson en varm sommardag för att bo i Snickargården. Och efter det blir ingenting sig likt. Pelle, yngst i familjen Melkerson, Tjorven, Båtsman och de andra barnen får vara med om många roliga och spännande äventyr!Roligt, mysigt och spännande för hela familjen.

Astrid Lindgren

Vi på Saltkråkan

 

Relaterat

Häng med på cykel!

Om boken

Att cykla i trafik är mycket svårare än att gå till fots. Här får du ett antal viktiga regler och trafiksituationer att öva på. När du läst boken och provat bokens inbyggda cykelväg, får du "Lilla cykelmärket", och har blivit en säkrare cyklist.

Att cykla är roligt, härligt och bra för miljön. Du tar dig fram snabbt och cyklar gärna runt i området där du bor, till en början inte ute i gatutrafiken. Men den dagen du cyklar ut från garageuppfarten och ner på vägen, eller ut på din gata, är du i trafiken. Frågan är hur många regler för cyklister du känner till.
Häng med på cykel! vänder sig till dig som inte längre har cykeln som lekredskap utan använder den som fordon. Här lär vi dig att cykla så säkert som möjligt! Det betyder att du som vill cykla till skolan, till badet, affären eller till en kompis får öva på olika trafiksituationer för att undvika olyckor.
Cykelbanor och vägar kan se olika ut beroende på om du bor i en stor stad eller i ett litet samhälle. Men det mest grundläggande, som att lära dig släppa fram andra, hålla till höger, veta när du ska ge tecken eller signal, hur du gör en höger- eller vänstersväng, stanna för rött ljus eller att inte cykla fortare än du kan stanna, är lika var du än bor.

Efter genomgången av bokens regler och exempel provkör du bokens inbyggda cykelväg och testar att du känner till vad du ska göra vid olika tillfällen. När det är klart får du "Lilla cykelmärket"! Klistermärken medföljer boken.

Som extrabonus tipsar vi om att du kan fotografera och rita in dig själv i din egen trafikmiljö. Sätt upp bilderna i en utställning på väggen eller gör en liten bok. Det är ett av de smartaste sätten att öva trafik där just du bor, lika roligt att göra hemma, som i skolan eller på fritis.

Roligast är naturligtvis att hoja iväg på riktigt, men kom ihåg, är du under tolv år bör du ha någon vuxen med dig när du cyklar i trafiken!

Grethe Rottböll, Erica Jacobson

Häng med på cykel!

Nyheter

Bröderna Lejonhjärta ges ut i ny ”förbjuden” utgåva

I samband med Banned Books Week Sverige ges Astrid Lindgrens Bröderna Lejonhjärta ut i en specialutgåva med texter om yttrandefrihet och förbjudna böcker. Den innehåller även information om hur Bröderna Lejonhjärta spreds i 30 handtillverkade exemplar, sk Samizdat, via hemliga nätverk i Tjeckoslovakien under Kalla kriget på 80-talet. Pocketutgåvan avslutas med efterord av Laurie Halse Anderson, 2023 års mottagare av Astrid Lindgren Memorial Award, som vi även publicerar här.

Pippiklassiker blir äntligen bok!

Håll i sjörövarhatten! Lagom till Pippis 80-årsjubileum kommer Pippi på de sju haven, illustrerad av den hyllade serieskaparen Fabian Göranson. Astrid Lindgren skrev ursprungligen detta roliga sjörövaräventyr som ett filmmanus 1970. Men det här är första gången som berättelsen blir bok.

Pippi Långstrump fyller 80 år!

Nu ska vi fira så det brakar i hela Villa Villekulla! I år firar Pippi hela 80 år – trots att hon aldrig blivit stur! Det uppmärksammas med flera böcker, däribland David Sundins Känner du Astrid Lindgren och en genomillustrerad version av Pippi på de sju haven.

Kan Melkersons rädda Snickargården?

I den femte bilderboken om livet på Saltkråkan är det kris på ön! Den älskade Snickargården är till salu och en direktörsfamilj vill köpa tomten för att riva och bygga en bungalow … Illustratören Maria Nilsson Thore har återigen skapat fenomenala bilder till Astrid Lindgrens berättelse.

Älskad bråkmakare i ny kostym

Mer än 60 år efter att Lotta på Bråkmakargatan gavs ut första gången ges boken ut i nyutgåva och med nygjorda illustrationer av hyllade Cecilia Heikkilä.