Här dansar Herr Gurka och andra roliga visor
- Böcker
- /Pekböcker
- /Här dansar Herr Gurka och andra roliga visor
Beskrivning
Författare
Illustratör Omslag
Ellen Ekman
Formgivare omslag
Rebecka Neumann
Mediekontakt
Emelie Carrfors
Dansa med Herr Gurka, knäck ägg i kungens skägg, träffa Selma Selleri eller segla bort i en galosch.
Här samlas Hellsings guldkorn till visor och verser för de yngsta, illustrerade av fem av våra främsta illustratörer – Emma AdBåge, Ellen Ekman, Charlotte Ramel, Lena Sjöberg och Erik Svetoft. Öppna en helt ny värld fylld med fantasi, ordglädje och smittsamma rytmer för de små barnen.
Boken innehåller bland annat visorna Vad ska vi göra?, Det var så roligt, Hej sa Peronella, Ticke Tack!, Annabell Olsson, Här dansar Herr Gurka, Där uppe i gardinerna, Snälla söta sockerbeta.
Bläddra, skratta och sjung tillsammans!
Detaljer
Bokinformation
Åldersgrupp
0-3
Originalspråk
Svenska
Språk
Svenska
Serie
Hellsings visor
Publiceringsdatum
2024-05-24
Produktion
Papper
Arctic Matt
Miljömärkning
Ja
CE-märkning
Nej
Tryckeri/Producent
Livonia Print Ltd
Hållbarhet
Vi vill bidra till ökad förståelse för en boks livscykel. Därför beräknar vi årligen våra böckers klimatavtryck. Här visar vi utsläppen för just den här boken. Med hjälp av kunskap om tryckeri, tryckort och vikt kan vi berätta om utsläppen som boken skapar. Vi gör beräkningen baserat på ett genomsnittligt utsläpp för tryckeriets transporter, energiförbrukning och val av papper. Hur illa är det? En liter mjölk släpper ut 1 kg, en hamburgare 2 kg och ett par Nikeskor 7,3 kg. En bok släpper alltså ut i genomsnitt mindre – och räcker längre. Men vi är inte nöjda: vi arbetar hela tiden för att minska bokens klimatpåverkan.
Läs mer om hållbarhetKlimatpåverkan
Vi beräknar på mängden papper som köpts in till respektive tryckeri, på papprets kvalité och på pappersbrukets utsläpp. Vi utgår från pappersbrukens utsläppsberäkningar och kompletterar vid behov med utsläpp från skogsbruk, transporter och elförbrukning.
Vi beräknar på tryckeriernas åtgång av el, fjärrvärme, olja och naturgas per ton tryckta böcker. Utsläppen inkluderar inte förbrukningsmaterial, förpackningsmaterial eller tryckeriernas overhead.
Vi beräknar på sträckan mellan pappersbruk och tryckeri, samt mellan tryckeri och vårt lager. Vi använder både vägfrakt och sjöfrakt. För vägfrakt baseras beräkningen på en genomsnittlig lastbil med dieselmotor. För sjöfrakt baseras beräkningen på fartyg vid långväga frakt (container) och frakt över Östersjön (lastbilstransporter).
Nyheter
Nya böcker i maj 2024
Lotta på Bråkmakargatan är egensinnig, påhittig och orädd – en alldeles oemotståndlig unge som vi nu möter i ny kostym. I en helt ny bokserie av Martin Olczak förenas klassens emotjej och poppiskille i kampen mot blodtörstiga odjur. Vi återvänder till Rosenhill och träffar Röda Masken, Vildbiet och de andra superhjältarna i den nya bokserien Äventyr för Superhjältar. I nya faktaböcker får vi lära oss om både mens och om Stormaktstiden. Och så får vi reda på vad äppelkänslan är i en ny bilderbok av systrarna AdBåge. Välkommen till en fullmatad bokmånad!
Nils Andersson och Erik Svetoft tilldelas Lennart Hellsing-stipendiet
Årets Hellsing-stipendiater, Nils Andersson och Erik Svetoft, får ta emot Sveriges största bilderboksstipendium som utdelas till nydanande bilderboksskapare.
Nytt stipendium instiftas i Lennart Hellsings namn
På Lennart Hellsings 100-årsdag den 5 juni instiftar Rabén & Sjögren Lennart Hellsing-stipendiet. Stipendiet är på 100 000 kronor och ska delas ut varje år på författarens födelsedag till bilderboksskapare som verkar i Hellsings anda.
Varför rimmar man?
I år skulle Lennart Hellsing ha fyllt 100 år. Rabén & Sjögren firar Hellsing-året med att ge ut inte mindre än fem Lennart Hellsing-böcker. I en av dem, <a href="http://www.rabensjogren.se/bocker/187007-rulla-rulla-kula-hoppa-pa-klack-och-sula">Rulla rulla kula, hoppa på klack och sula</a> skriver författaren Lotta Olsson om rim som skapar världar där gurkor dansar i strumplästen. Läs utdraget ur boken här: