bok

Mio, min Mio

Astrid Lindgren

Författare

Beskrivning

9-12

Författare

Astrid Lindgren

Mediekontakt

Jenny Edh-Jansen

Lärarhandledning

MioMinMio.pdf

Var det någon som hörde på radion den femtonde oktober förra året? Var det någon som hörde att de frågade efter den försvunne Bo Vilhelm Olsson? Han var borta, och ingen fick någonsin veta vart han tog vägen.

Historien om Bo Vilhelm Olsson, som blir Mio och hamnar i Landet i fjärran där han får i uppdrag att bekämpa den onda riddar Kato, är en av Astrid Lindgrens mest älskade berättelser. En storslagen, vacker och poetisk saga som väcker tankar om livet och döden, gott och ont, och kärlekens makt.

Astrid Lindgren berättade att hon fick idén till boken när hon promenerade genom Tegnérlunden i Stockholm och gick förbi en ensam pojke på en bänk. Det var en mörk höstkväll och han såg så ensam och ledsen ut. Och hon lät honom bo på Upplandsgatan 13 eftersom hon såg honom försvinna in i den porten.

Mio, min Mio är en av Astrid Lindgrens allra mest älskade böcker. Nu kommer den i ny utgåva med fyrfärgsillustrationer av Johan Egerkrans.

2020 kom Mio, min Mio ut i ny utgåva med fantastiska fyrfärgsillustrationer av Johan Egerkrans. Nu kommer boken i större, ännu lyxigare format.

Detaljer

Bokinformation

Åldersgrupp

9-12

Originalspråk

Svenska

Åldersgrupp

9-12

Originalspråk

Svenska

Produktion

Produktdetaljer

ISBN

9789129678154

Ryggbredd (mm)

10

Höjd (mm)

180

Vikt (kg)

0.082

Bredd (mm)

110

Recensioner

Expressen

”Strålande av ljus, ruvande på mörker. För alla åldrar, egentligen.” Margareta Sörenson

Norrländska Socialdemokraten

”… spännande, sagolika illustrationer som lyfter den klassiska historien till en ny nivå. Det känns modernt och nytt, samtidigt som igenkänningen består.”

Vi Läser

”Så otroligt fin! Det är Johan Egerkrans som har fått i uppdrag att illustrera den välkända sagan på nytt, och hans färgbilder är mörka, magiska, och rätt läskiga. Det är knotiga träd, stora himlar, långa skuggor och enorm stämning. Perfekt presentbok.”

Expressen

”Johan Egerkrans bilder strålar. […]

Egerkrans arbetar med färg och djup, och allra bäst tycker jag om de få bilder som är ljusa. De är monumentala, i en strålande storslagen, nästan utopisk stil, som påminner om amerikanska illustratörer som Maxfield Parrish eller N. C. Wyeth. För även om det är i dunklet Johan Egerkrans briljerar, är det i solen och himlarna jag blir drabbad på riktigt: Något så här vackert är värt att kämpa för, tänker jag sentimentalt. Det både fördjupar och ger perspektiv åt berättelsens kompakta mörker, och gör det lite lättare att hantera.” Therese Bohman

Aftonbladet

”Han har lyckats fånga den blandning av hopp och vemod som genomsyrar boken.” Ingalill Mosander

Dagens Nyheter

”Klassikern från 1954 i vacker nyillustrerad fyrfärgsutgåva, om föräldralöse Bo Vilhelm Olsson som kommer till sin fader konungen i Landet i Fjärran, och till slut måste slåss mot den onde riddar Kato.” 

DN:s kritiker listar de bästa böckerna för barn och unga just nu

BTJ

”Johan Egerkrans färgillustrationer fångar sagostämningen och förstärker i kraftfulla bilder kontrasterna mellan hjältarnas litenhet och det ondas mäktiga styrka. […]

Astrid Lindgrens lyriska sagospråk fängslar och gör Mio, min Mio till en härlig bok att läsa eller högläsa. De nya illustrationerna utgör ett väsentligt bidrag till läsäventyret. Helhetsbetyg: 5.” Gunnar Åberg

 

För dig som går i förskolan – Berättelser om kompisar

Om boken

Fyra fantastiska bilderböcker i en maffig samlingsvolym på temat KOMPISAR! Rolig och spännande läsning för alla barn som går i förskolan.
Att vara kompisar kan vara härligt, både tryggt och pirrigt men också lite krångligt ibland. I den här boken hittar du fyra berättelser om alla olika sidor av att vara vänner. Det handlar om att vara ensam men äntligen få en vän, om hur knepigt det kan vara att leka tre, om att bli kompis med någon som är väldigt olik en själv, och om att vänskap kan se ut på många olika sätt. Här ryms både klassiska berättelser och nya favoriter av några av våra allra största barnboksskapare.För dig som går i förskolan är en ny antologiserie från Rabén & Sjögren med förskolebarnens favoritböcker på olika efterfrågade teman. Läs också: För dig som går i förskolan – Berättelser om känslor.I boken hittar du:Nils Karlsson-Pyssling flyttar in av Astrid Lindgren och Ilon WiklandSka vi va? av Pija LindenbaumLenis Olle av Emma AdBågeMina tantkompisar av Ester Roxberg och Nathalie Ruejas Jonson

Astrid Lindgren, Emma AdBåge, Pija Lindenbaum, Antologi , Ester Roxberg

För dig som går i förskolan – Berättelser om kompisar

Pippi på de sju haven

Om boken

Snart lämnade de Villa Villekulla och den lilla staden bakom sej, och Myskodilen gled ut över öppet hav. Medan Herr Nilsson klättrade runt i linorna grävde Annika fram några smörgåsar ur packningen. ”Tror du verkligen att vi kan hitta dit där din pappa är?” sa Tommy. ”Ja, det är inga problem”, sa Pippi. ”Vi håller kurs rakt söderut. Trehundra mil till att börja med, sen får vi väl börja leta i buskarna.”
Pippis pappa är i fara! Det får Pippi, Tommy och Annika reda på när de läser brevet i en flaskpost de upptäcker. Två matroser har stulit hans skepp och själv sitter han fängslad i ett torn i sjörövarstaden Porto Piluse, där piraterna bara ger honom vatten och bröd att äta. Pippi, Tommy och Annika måste genast ge sig iväg på en räddningsexpedition! Men överallt lurar råbarkade sjömän som vill stoppa dem – och lägga beslag på Pippis pappas skatt.Astrid Lindgren skrev ursprungligen Pippi på de sju haven som ett filmmanus 1970. Vi är många som har sett den älskade filmen som spelades in i dåvarande Montenegro, på Barbados och i Vaxholm (!) för att tillfullo likna söderhavsmiljön som Astrid skrivit om. Men detta är första gången som berättelsen illustreras. Vi får ta del av det spännande äventyret som bilderbok, i stort generöst format och omfångsrikt berättat. Serieskaparen Fabian Göranson har gjort bilderna. Vi känner igen Pippi, Tommy och Annika, men här gestaltade i en annan form och berättarstil. Det är fartfyllt, spännande och mycket att titta på.

Astrid Lindgren, Fabian Göranson

Pippi på de sju haven

Relaterat

Banjo Baby

Om boken

Sasha vände sig mot mig och stirrade mig djupt in i ögonen. Som om hon försökte se igenom min själ.
– Men Mörten, det GÅR inte att bry sig om vad andra tycker. Dessutom finns det en massa kända och lyckade människor som har Tourettes.– Va? Vilka då? frågade jag skeptiskt.Sasha knappade på sin telefon i några sekunder innan hon skrek:– Mozart! Mozart hade Tourettes!– Va? Hade Mozart Tourettes? Pratar du alltså om ... om Wolfgang Amadeus Mozart?– Nej, jag pratar om Gösta Marmeladus Mozart, hans bror. Såklart jag menar Wolfgang! Lyssna här: ”Det finns tecken på att Mozart hade Tourettes syndrom. Människor i hans närhet har beskrivit att han ofta gjorde grimaser eller fick ansiktsryckningar, rörde händer och fötter på ett ofrivilligt, upprepat sätt och plötsligt kunde låta som en katt. Dessa beteenden har vissa forskare tolkat som motoriska och vokala tics, vilket är typiskt för Tourettes syndrom.”– Va? Lät han som en katt? Det är ju precis som jag! sa jag och mjauade så verklighetstroget att en av kaninerna plötsligt skuttade iväg in i en liten träkoja.Märta, eller Mörten som hon kallas, älskar att spela banjo och har startat en videokanal som heter Banjo Baby. En dag får hon ett meddelande från en tjej som heter Alma de Palma, som också spelar banjo och som har sett Mörtens videor. De börjar skriva till varandra och blir snabbt väldigt nära, de pratar om allt – eller nästan allt. För hur berättar för någon man gillar att man har Tourettes syndrom och plötsligt kan börja stampa med foten eller jama som en katt? Jenny Jägerfeld är tillbaka med en fristående uppföljare till bok- och filmsuccén Comedy Queen och äntligen får vi lära känna Sashas underbara bästis Märta lite bättre. Med sin säregna blandning av humor och svärta berättar Jenny Jägerfeld om kärlek och vänskap – men också om de knepiga och ibland ganska pinsamma situationer man kan hamna i när man inte alltid beter sig som förväntat.

Jenny Jägerfeld

Banjo Baby

Nyheter

Pippiklassiker blir äntligen bok!

Håll i sjörövarhatten! Lagom till Pippis 80-årsjubileum kommer Pippi på de sju haven, illustrerad av den hyllade serieskaparen Fabian Göranson. Astrid Lindgren skrev ursprungligen detta roliga sjörövaräventyr som ett filmmanus 1970. Men det här är första gången som berättelsen blir bok.

Pippi Långstrump fyller 80 år!

Nu ska vi fira så det brakar i hela Villa Villekulla! I år firar Pippi hela 80 år – trots att hon aldrig blivit stur! Det uppmärksammas med flera böcker, däribland David Sundins Känner du Astrid Lindgren och en genomillustrerad version av Pippi på de sju haven.

Kan Melkersons rädda Snickargården?

I den femte bilderboken om livet på Saltkråkan är det kris på ön! Den älskade Snickargården är till salu och en direktörsfamilj vill köpa tomten för att riva och bygga en bungalow … Illustratören Maria Nilsson Thore har återigen skapat fenomenala bilder till Astrid Lindgrens berättelse.

Älskad bråkmakare i ny kostym

Mer än 60 år efter att Lotta på Bråkmakargatan gavs ut första gången ges boken ut i nyutgåva och med nygjorda illustrationer av hyllade Cecilia Heikkilä.

David Sundin är Karlsson på taket

Han är en vacker och genomklok och lagom tjock man i sina bästa år. Astrid Lindgrens Karlsson på taket är dessutom bäst i allting, om man får tro honom själv. Med en av Sveriges mest älskade komiker, programledare och författare i studion får berättelserna om Karlsson nytt liv. David Sundin läser in och i en ny rolig ljudvärld får vi följa med upp på taket.