bok

Anarkai

Per Nilsson

Författare

Beskrivning

1998-01-01
Svenska
12-15

Författare

Per Nilsson

"Aldrig i mitt liv kommer jag att glömma dagen då han kom. Dagen då hon också kom.
Han kom med färgerna och äventyret, och hon kom med ...
Säger jag Livet eller Kärleken låter det väl högtidligt och dumt. Men så kommer jag att minnas det. Hon kom med livet och kärleken.
Färgerna och glädjen och smärtan och sorgen och kärleken och lögnen och sanningen och livet. Först kom han, sedan kom hon, och så allt detta."

Johan är oftast ensam. Sällan eller aldrig ringer någon på dörren eller i telefon. Han sitter vid datorn. Läser. Funderar och drömmer. Men den dagen Anarkai kommer förändras allt.

Detaljer

Bokinformation

Åldersgrupp

12-15

Originalspråk

Svenska

Språk

Svenska

Publiceringsdatum

1998-01-01

Läsordning

0

Produktion

Miljömärkning

Nej

CE-märkning

Nej

Produktdetaljer

ISBN

9789129640571

Antal Sidor

184

Ryggbredd (mm)

14

Höjd (mm)

215

Vikt (kg)

0.217

Bredd (mm)

130

 

Idag är Åke en hund

Om boken

- God morgon, Åke. Dags att stiga upp.
- Vov. Vov vov.- Ojdå. Har du blivit en hund?- Vov.Idag sitter inte Åke vid bordet och äter sin frukost, istället har han en matskål på golvet. Idag kan Åke inte prata, inte ha nån jacka, och på förskolan blev visst alla ungar hundar så fort Åke kommer dit. Men är det inte lite tråkigt att inte kunna åka på cykeln hem? Familjen saknar sin fina gulliga Åke-pojke. Kommer han nånsin komma tillbaka?Idag är Åke en hund är en mästerlig bok om fantasi och lek, vissa dagar är man kanske helt enkelt en hund och det får faktiskt vuxna, förskolan – och ja faktiskt alla – bara ta och förstå.Per Nilsson och Lisen Adbåges böcker har på varsitt håll prisats och hyllats genom åren. Nu samarbetar betar de igen på hundtema. Bland Nilssons och Adbåges tidigare samarbeten finns böckerna Tre (2017), Jag hatar kaniner blommor och barn (2018), Majken och Tassa (2022).

Per Nilsson, Lisen Adbåge

Idag är Åke en hund

Relaterat

Superklassen

Om boken

Vill du ge dina elever superkrafter som stärker deras självförtroende, empati och samarbetsförmåga? Då är Superklassen svaret! Skapat av Elias Våhlund, författare till succéserien Handbok för Superhjältar, och läraren Gisela Persson, erbjuder detta material övningar som utvecklar barnens icke-kognitiva förmågor – egenskaper som kommer att vara avgörande såväl på den framtida arbetsmarknaden som i livet.
Med lekfulla, inspirerande och utmanande övningar får eleverna bland annat:· Självförtroende att våga drömma och stå upp för sig själva· Empati och förståelse för sina klasskamrater· Motivation och kreativitet som spränger gränserSom lärare får du:· 25 nivåindelade övningar för att stärka elevers självförtroende, motivation, samarbetsförmåga, empati, egna välmående samt kreativitet och nyfikenhet· Ett tydligt material att följa· Ett bra verktyg för att stärka och trygga eleverna!Lärarhandledningen är uppdelad i fyra nivåer och passar för alla åldrar. Övningarna är enkla att följa och är byggda för att skapa en trygg skolmiljö där lärandet kan vara i fokus. Under våren 2024 har materialet också testats av Tyresö kommuns alla skolor, med gott resultat.Om författarna:ELIAS VÅHLUND är också författare till barnboksserien Handbok för Superhjältar. Han var tidigare pedagog och utbildningsansvarig för ett cirkusgymnasium samt en stuntutbildning. Elias har även skapat CirkusMobilen – en ambulerande cirkusskola för barn- och ungdomar med funktionsnedsättningar.GISELA PERSSON arbetar som lärare i idrott och hälsa samt som pedagoghundförare. Hon är enormt driven och engagerad på skolan och uppskattar att arbeta med skolutveckling. Gisela är förstelärare i värdegrund och hennes hjärta brinner för att alla barn ska känna sig trygga och glada i skolan.

Elias Våhlund, Gisela Persson

Superklassen

Molly Blooms fasansfulla och fantastiska resa

Om boken

Molly Bloom kunde inte tro sina ögon. På den lilla papperslappen syntes en mus som hon en gång hade älskat av hela sitt hjärta.
Hon hade hundratals frågor. Fanns svaren i soporna?På kvällen, när antikvariatet stängt, skyndade Molly ner i papperskorgen och letade bland äppelskrutt och tepåsar.Snart hade hon hittat alla pappersbitar. Försiktigt lade hon dem på golvet, som ett pussel, och såg nu vad de föreställde: En broschyr från Trumpetmuseet i San Remo. Hon måste åka dit – men hur skulle det gå till?Möt Molly Bloom, en modig liten mus som lämnar sitt trygga antikvariat i Stockholm för en äventyrlig resa till Italien. Målet? Att återförenas med sin förlorade vän, Anna Karenina.Mollys resa är fylld av faror, men inspirerad av böckerna hon läst på antikvariatet lyckas hon ta sig fram genom avloppsrör, överleva på stadens farliga gator och möta rovdjur, som ugglor och katter. Hon får ibland hjälp på vägen, bland annat av den tioåriga pojken Jakob som blir hennes vän och allierade.Molly Blooms fasansfulla och fantastiska resa är en berättelse om att följa sina drömmar, om vikten av vänskap och om böckernas magiska värld. Med fantastiska illustrationer och oförglömliga karaktärer berättar Anna Sandler och Martin Olczak en säregen historia där den minsta av hjältar övervinner de största av hinder för att finna sin vän.

Martin Olczak, Anna Sandler

Molly Blooms fasansfulla och fantastiska resa

Nyheter

Mästerligt om fantasi och lek

Åke är en helt vanlig pojke. Men idag äter Åke ur en matskål på golvet och han kan inte prata. Idag är Åke en hund. Ett nytt mästarmöte i text och bild av Per Nilsson och Lisen Adbåge. 

Per Nilsson när han är som bäst!

I Augustprisade Per Nilssons nya roman Allt ska bli bra förlorar Pi fotfästet och hittar det igen med hjälp av Eli: ett ”Jesus-barn” med kraften att trösta.

Hjärtans Fröjd – nyinstiftat pris för ungdomslitteratur

Den flerfaldigt prisade författaren Per Nilsson har genom sin roman Hjärtans Fröjd fått ge namn åt ett nytt litteraturpris som ska delas ut till "årets svenska ungdomsroman".

Per Nilsson tilldelas Emilpriset

Smålandsakademin har nu utsett sina pristagare. Emilpriset, som delas ut med stöd av Astrid Lindgren AB, går i år till författaren Per Nilsson.

Inte längre duktiga flickor

Vill inte, vill bygger på verkliga händelser som inbegriper kärlek, vänskap, trakasserier och utstuderade hämndplaner. – Jag visste direkt att jag ville skriva berättelsen, säger den Augustbelönade författaren Per Nilsson.