Beskrivning
Författare
Här kommer Pippi Långstrump innehåller följande berättelser: Pippi flyttar in i Villa Villekulla; Pippi sitter på en grind och klättrar i träd; Pippi hittar en spunk; Pippi ordnar frågesport.
Detaljer
Bokinformation
Åldersgrupp
3-6
Originalspråk
Svenska
Språk
Svenska
Publiceringsdatum
2011-10-26
Inläsare
Astrid Lindgren
Produktion
Recensioner
www.bokunge.se
”En av favoriterna just nu”
"Det är en ren fröjd! Konceptet “titta och sjung” fungerar bra för min del när jag inte har känslan av att behöva göra en massa rörelser samtidigt (som till den här boken tex). Här behöver man bara titta och sjunga för att det ska gå som smort!"
hn.se
”en lyckad kombination”
"Konceptet är fortsatt lika enkelt som helgjutet."
Relaterat
Nyheter
Bröderna Lejonhjärta ges ut i ny ”förbjuden” utgåva
I samband med Banned Books Week Sverige ges Astrid Lindgrens Bröderna Lejonhjärta ut i en specialutgåva med texter om yttrandefrihet och förbjudna böcker. Den innehåller även information om hur Bröderna Lejonhjärta spreds i 30 handtillverkade exemplar, sk Samizdat, via hemliga nätverk i Tjeckoslovakien under Kalla kriget på 80-talet. Pocketutgåvan avslutas med efterord av Laurie Halse Anderson, 2023 års mottagare av Astrid Lindgren Memorial Award, som vi även publicerar här.
Pippiklassiker blir äntligen bok!
Håll i sjörövarhatten! Lagom till Pippis 80-årsjubileum kommer Pippi på de sju haven, illustrerad av den hyllade serieskaparen Fabian Göranson. Astrid Lindgren skrev ursprungligen detta roliga sjörövaräventyr som ett filmmanus 1970. Men det här är första gången som berättelsen blir bok.
Pippi Långstrump fyller 80 år!
Nu ska vi fira så det brakar i hela Villa Villekulla! I år firar Pippi hela 80 år – trots att hon aldrig blivit stur! Det uppmärksammas med flera böcker, däribland David Sundins Känner du Astrid Lindgren och en genomillustrerad version av Pippi på de sju haven.
Kan Melkersons rädda Snickargården?
I den femte bilderboken om livet på Saltkråkan är det kris på ön! Den älskade Snickargården är till salu och en direktörsfamilj vill köpa tomten för att riva och bygga en bungalow … Illustratören Maria Nilsson Thore har återigen skapat fenomenala bilder till Astrid Lindgrens berättelse.