Beskrivning
Författare
Illustratör
Kalle Skavank och Dilsa är Stockholms södra förorters i särklass coolaste detektiver och ett oslagbart team när det gäller att lösa svåra fall. Böckerna är lättlästa med många illustrationer av Sofia Falkenhem. Perfekta pusseldeckare för nybörjarläsare och andra som gillar spänning!
Detaljer
Bokinformation
Åldersgrupp
6-9
Språk
Svenska
Originalspråk
Svenska
Serie
Kalle Skavank
Publiceringsdatum
2013-05-14
Läsordning
11
Produktion
Papper
Bokpapper träfritt
Miljömärkning
Nej
CE-märkning
Nej
Tryckeri/Producent
Livonia Print Ltd
Produktdetaljer
ISBN
9789129687033
Antal Sidor
80
Ryggbredd (mm)
11
Höjd (mm)
207
Vikt (kg)
0.244
Bredd (mm)
153
Hållbarhet
Vi vill bidra till ökad förståelse för en boks livscykel. Därför beräknar vi årligen våra böckers klimatavtryck. Här visar vi utsläppen för just den här boken. Med hjälp av kunskap om tryckeri, tryckort och vikt kan vi berätta om utsläppen som boken skapar. Vi gör beräkningen utifrån genomsnittstal från alla transporter och genomsnittliga utsläpp från tryckeri och pappersval. Hur illa är det? En liter mjölk släpper ut 1 kg, en hamburgare 2 kg och ett par Nikeskor 7,3 kg. En bok släpper alltså ut mycket mindre – och räcker längre. Men vi är inte nöjda: vi arbetar hela tiden för att minska bokens klimatpåverkan.
Läs mer om hållbarhetMiljöpåverkan
Vi beräknar på mängden papper som köpts in till respektive tryckeri, på papprets kvalitet och på pappersbrukets utsläpp. Vi utgår från pappersbrukens utsläppsberäkningar och kompletterar med utsläpp från deras inköpta el och utsläpp skogsbruk och transporter.
Vi beräknar på tryckeriernas åtgång av el och fjärrvärme per ton tryckta böcker. Utsläppen inkluderar inte förbrukningsmaterial, förpackningsmaterial eller tryckeriernas overhead.
Vi beräknar på sträckan mellan pappersbruk och tryckeri, samt mellan tryckeri och vårt lager. Vi använder både vägfrakt och sjöfrakt. Vi beräknar att en genomsnittlig lastbil med dieselmotor används och olika fartyg vid t ex långväga frakt (container) eller frakt över Östersjön (lastbilstransporter).
Relaterat
Nyheter
Räddningsaktion för utrotningshotade spöken
Fart och fläkt, tokiga karaktärer, knäppa uppfinningar och massor av spöken! Duon bakom populära Kalle Skavank-böckerna är tillbaka. Nu kommer Petrus Dahlin och Sofia Falkenhem med en ny bokserie för lågstadieåldern: Spökräddarna.
Grande finale för fantasyserien om Filix Wood
Berättelsen om antihjälten Filix Woods och hans äventyr i den magiska världen, uppe bland trädkronorna, bjuder på spänning från första till sista sidan. I skuggornas våld är den tredje och avslutande boken i Petrus Dahlins fantasytrilogi för mellanåldern. Kommer Filix kunna rädda den hemliga världen?
”Jag läste bara seriealbum”
I dag har författaren Petrus Dahlin ett välfyllt bibliotek. Kanske för att kompensera att han växte upp med bara en barnbok när han var liten. Istället blev han bokslukare när alla andra slutade vara det.
Hur långt är man beredd att gå för att få uppmärksamhet?
”Scars are like tattoos but with better stories.” Så inleds mellanstadiefavoriten Petrus Dahlins nya skräckberättelse, Ärret. Det handlar om Zandra som försöker fylla ett tomrum inom sig med en allt mer eskalerande jakt på status och uppmärksamhet i sociala medier.