Beskrivning
Författare
Någon har klottrat och förstört hela Brotorpsskolan. Rektorn söker upp Kalle Skavank för att be om hjälp att lösa brottet. Självklart tar Kalle sig an fallet och får som vanligt hjälp av sin kusin, Dilsa. De kommer snart några klottrare på spåren, men de verkar rätt mysko och ganska läskiga. Vågar Kalle och Dilsa ge ut på jakt efter klottrarna från Kärrtorp? Ska de även denna gång lyckas lösa mysteriet?
Kalle Skavank och Dilsa är Stockholms södra förorters i särklass coolaste detektiver och ett oslagbart team när det gäller att lösa svåra fall. Böckerna är lättlästa med många illustrationer av Sofia Falkenhem. Perfekta pusseldeckare för nybörjarläsare och andra som gillar spänning!
Detaljer
Bokinformation
Åldersgrupp
6-9
Språk
Svenska
Originalspråk
Svenska
Serie
Kalle Skavank
Publiceringsdatum
2015-05-12
Läsordning
3
Produktion
Papper
Bokpapper träfritt
Miljömärkning
Nej
CE-märkning
Nej
Tryckeri/Producent
Livonia Print Ltd
Produktdetaljer
ISBN
9789129698565
Antal Sidor
96
Ryggbredd (mm)
12
Höjd (mm)
207
Vikt (kg)
0.256
Bredd (mm)
153
Hållbarhet
Relaterat
Nyheter
Dags för Den stora läsutmaningen 2023
Den stora läsutmaningen är tävlingen som uppmuntrar Sveriges fjärdeklassare att öka läskondisen. Målet är att engagera minst lika många som förra året när 30 000 tioåringar läste i snitt 20 minuter varje dag. Världens bästa klassresa till Astrid Lindgrens Vimmerby står på spel och det bjuds på ett peppande program hela höstterminen. Nu öppnar anmälan till Den stora läsutmaningen 2023!
Spännande och suggestivt om risken att hamna på glid
Vem är Aris nya vän egentligen? Och varför har Håken sådan makt över Aris? Petrus Dahlins hunsade förortskille tappar fotfästet i en berättelse med många lager, suggestivt tuschillustrerad av Peter Bergting.
Räddningsaktion för utrotningshotade spöken
Fart och fläkt, tokiga karaktärer, knäppa uppfinningar och massor av spöken! Duon bakom populära Kalle Skavank-böckerna är tillbaka. Nu kommer Petrus Dahlin och Sofia Falkenhem med en ny bokserie för lågstadieåldern: Spökräddarna.
Grande finale för fantasyserien om Filix Wood
Berättelsen om antihjälten Filix Woods och hans äventyr i den magiska världen, uppe bland trädkronorna, bjuder på spänning från första till sista sidan. I skuggornas våld är den tredje och avslutande boken i Petrus Dahlins fantasytrilogi för mellanåldern. Kommer Filix kunna rädda den hemliga världen?