Beskrivning
Författare
Illustratör
"Kärlek verkar vara svårt. Men det verkar också vara helt underbart. Det är nog därför så många tänker på det så ofta."
Kalle Skavanks pappa har träffat en ny tjej. Både pappa Magnus och Kalle gillar henne jättemycket. Men Dilsa tycker att hon beter sig underligt, och snart visar det sig att hon har rätt. Kvinnan är en äkta sol-och- vårare som inte bara lurar Kalles pappa på massa pengar, hon har ett skumt förflutet som Dilsa lyckas snoka reda på.
I tio böcker har Dilsa löst kluriga mysterier tillsammans med sin kusin Kalle Skavank. Nu har hon fått en helt egen serie och egna fall att lösa, även om Kalle fortfarande finns med på ett hörn. Precis som Kalle Skavank-böckerna är böckerna om Dilsa lättlästa och spännande med många fina illustrationer av Sofia Falkenhem.
Detaljer
Bokinformation
Åldersgrupp
6-9
Språk
Svenska
Originalspråk
Svenska
Serie
Kalle Skavank
Publiceringsdatum
2013-03-06
Läsordning
3
Produktion
Papper
Bokpapper träfritt
Miljömärkning
Nej
CE-märkning
Nej
Tryckeri/Producent
Livonia Print Ltd
Produktdetaljer
ISBN
9789129687040
Antal Sidor
94
Ryggbredd (mm)
12
Höjd (mm)
207
Vikt (kg)
0.276
Bredd (mm)
155
Hållbarhet
Relaterat
Nyheter
Dags för Den stora läsutmaningen 2023
Den stora läsutmaningen är tävlingen som uppmuntrar Sveriges fjärdeklassare att öka läskondisen. Målet är att engagera minst lika många som förra året när 30 000 tioåringar läste i snitt 20 minuter varje dag. Världens bästa klassresa till Astrid Lindgrens Vimmerby står på spel och det bjuds på ett peppande program hela höstterminen. Nu öppnar anmälan till Den stora läsutmaningen 2023!
Spännande och suggestivt om risken att hamna på glid
Vem är Aris nya vän egentligen? Och varför har Håken sådan makt över Aris? Petrus Dahlins hunsade förortskille tappar fotfästet i en berättelse med många lager, suggestivt tuschillustrerad av Peter Bergting.
Räddningsaktion för utrotningshotade spöken
Fart och fläkt, tokiga karaktärer, knäppa uppfinningar och massor av spöken! Duon bakom populära Kalle Skavank-böckerna är tillbaka. Nu kommer Petrus Dahlin och Sofia Falkenhem med en ny bokserie för lågstadieåldern: Spökräddarna.
Grande finale för fantasyserien om Filix Wood
Berättelsen om antihjälten Filix Woods och hans äventyr i den magiska världen, uppe bland trädkronorna, bjuder på spänning från första till sista sidan. I skuggornas våld är den tredje och avslutande boken i Petrus Dahlins fantasytrilogi för mellanåldern. Kommer Filix kunna rädda den hemliga världen?