Beskrivning
Författare
Illustratör
- Mu! Idag är en sån här dag när man öppnar fönstret och säger "Hej vädret, här är jag!" Solen skiner idag!
- Är det?
- Mu, det är utflyktsväder idag! Jag ska göra en utflykt Kråkan. Vill du följa med?
Våren har kommit till gården, men allt Kråkan bryr sig om är wienerbröd. Hur ska man veta om någon är ens riktiga vän, eller bara ute efter något gott att äta? Ett besök i kråkboet ger kanske svar.
Mamma Mu och Kråkan på utflykt är den tredje serieboken om Mamma Mu och Kråkan, två av Sveriges mest älskade barnbokskaraktärer.
Detaljer
Bokinformation
Åldersgrupp
6-9
Originalspråk
Svenska
Språk
Svenska
Publiceringsdatum
2016-03-21
Läsordning
0
Produktion
Papper
Matt/Silk bestruket
Miljömärkning
Ja
CE-märkning
Nej
Produktdetaljer
ISBN
9789129699791
Antal Sidor
76
Ryggbredd (mm)
7
Höjd (mm)
240
Vikt (kg)
0.267
Bredd (mm)
168
Format
Flexband
Relaterat
Nyheter
Mamma Mu och Kråkan för de minsta
Jujja Wieslanders och Sven Nordqvists Mamma Mu och Kråkan har varit barnfavoriter i över 30 år. Kråkan säger SEN! är en ny, underfundig berättelse för de allra yngsta läsarna.
Jujja Wieslander och Emma AdBåge gör bilderbok ihop
Visst är det orättvist att alltid vara minst? Men i När jag var stor och du var liten vänder författaren Jujja Wieslander och Emma AdBåge på begreppen och berättar om när det var precis tvärtom.
En tjock och härlig samlingsvolym, full med Mamma Mu och Kråkan
Mamma Mu lär sig cykla, Min lilla kråksång, Klappa händerna så fort man kan ... I den här boken ryms bilderböcker, berättelser, visor och poesi om de älskade vännerna Mamma Mu och Kråkan. Följ med på deras gemensamma äventyr.
”Århundradets barnboks-prequel”
Mamma Mu och Kråkan har varit barnfavoriter i över 30 år och sjutton böcker om det omaka radarparet har Jujja Wieslander och Sven Nordqvist skapat under åren. Nu kommer historien bakom historien: berättelsen om när Mamma Mu och Kråkan träffades för allra första gången.