Beskrivning
Författare
Illustratör
- Mu! Idag är en sån här dag när man öppnar fönstret och säger "Hej vädret, här är jag!" Solen skiner idag!
- Är det?
- Mu, det är utflyktsväder idag! Jag ska göra en utflykt Kråkan. Vill du följa med?
Våren har kommit till gården, men allt Kråkan bryr sig om är wienerbröd. Hur ska man veta om någon är ens riktiga vän, eller bara ute efter något gott att äta? Ett besök i kråkboet ger kanske svar.
Mamma Mu och Kråkan på utflykt är den tredje serieboken om Mamma Mu och Kråkan, två av Sveriges mest älskade barnbokskaraktärer.
Detaljer
Bokinformation
Åldersgrupp
6-9
Originalspråk
Svenska
Språk
Svenska
Publiceringsdatum
2016-03-24
Produktion
Papper
Matt/Silk bestruket
Miljömärkning
Ja
CE-märkning
Nej
Produktdetaljer
ISBN
9789129699791
Antal Sidor
76
Ryggbredd (mm)
7
Höjd (mm)
240
Vikt (kg)
0.267
Bredd (mm)
168
Format
Flexband
Relaterat
Nyheter
Älskade Mamma Mu-visor blir pekböcker
Det har gått över 40 år sedan Mamma Mu råmade i radio för första gången. Då som mellanpratskaraktärer till programmet med Jujja och Tomas Wieslanders populära barnsånger. De älskade visorna har sjungits av barn och vuxna i decennier och kommer nu äntligen i pekböcker illustrerade av hyllade Klara Nordin Stensö – ett lustfyllt samarbete mellan två generationer i familjen.
Pro Patrias medalj till Jujja Wieslander och Sven Nordqvist
I samband med Kungl. Sällskapet Pro Patrias årsmöte den 21 maj tilldelades Jujja Wieslander och Sven Nordqvist Sällskapets guldmedalj För medborgerliga förtjänster i 8:e storleken.
Mamma Mu fyller 40 år!
Det har gått 40 år sedan Mamma Mu råmade i radio för första gången. Resten är en kraxig historia som har kantats av försäljningssuccé, roliga visor och priser – och framför allt kärlek till fantasin. Nu firas jubileet med en ny pekbok: Kråkans kläder.