bok

Nicke Nyfiken hittar hundvalpar

H. A. Rey

Författare

Margret Rey

Författare

Beskrivning

2020-10-07
Svenska
0-3

Författare

H. A. Rey, Margret Rey

Nicke Nyfiken och hans vän åker till Djurens Vänner. Där bor många borttappade djur. En liten hundvalp har just rymt. Nicke blir nyfiken - vem är det som skäller? Nicke Nyfiken är en apa som alltid är rysligt nyfiken. Mannen med den gula hatten är hans bästa vän.

Detaljer

Bokinformation

Åldersgrupp

0-3

Originaltitel

Curious George and the puppies

Originalspråk

Engelska

Översättare

Cecilia Knutsson, Cecilia Nilson

Språk

Svenska

Serie

Nicke Nyfiken

Publiceringsdatum

2020-10-07

Inläsare

Michel Riddez

Produktion

Produktdetaljer

ISBN

9789129728408

 

Stora boken om Nicke Nyfiken

Om boken

De tre mest älskade berättelserna om den omåttligt populära apan Nicke Nyfiken är samlade i en maffig samlingsutgåva!

Om Nicke Nyfiken får ett jobb:
Vad allt kan inte hända Nicke när han får en egen cykel och blir tidningsbud? Han hamnar på en cirkus, lär sig blåsa i trumpet och räddar en björnunge som har rymt. Den här osannolika historien blir helt trovärdig när det gäller Nicke Nyfiken - världens mest älskade apa!

Om Nicke Nyfiken får en cykel:
Nicke rymmer från djurparken. Han skaffar sig ett jobb som fönsterputsare. Men det går illa och han hamnar på sjukhus. Då kommer Nickes vän, mannen med den gula hatten. Han vill ge Nicke ett nytt jobb - som filmstjärna!

Om Nicke Nyfiken på sjukhus:
En dag hittar Nicke en ask full av små träbitar. Han vet inte att det är ett pussel. En bit ser ut som en karamell och han stoppar den i munnen och råkar svälja den. Nästa dag har Nicke så ont i magen att han måste åka till sjukhus för att röntgas och opereras. Snälla sköterskor och läkare tar hand om honom och snart är Nicke både kry och busig igen. Och barnen som ligger på sjukhuset blir så glada när Nicke kommer och livar upp dagarna för dem.

Oförglömliga, busiga äventyr med Nicke Nyfiken.

Margret Rey, H. A. Rey

Stora boken om Nicke Nyfiken

 

Relaterat

Nyheter

10 barnböcker om människans bästa vän!

"Den vilda bebin tjatar på sin mamma varje stund, Nu vill han ha en liten hund!” Just nu råder valpfeber i hela landet. Alla kan förstås inte skaffa hund, men vi kan drömma och läsa om människans kanske allra bästa vän!

Rabén och Sjögren startar klassikerserie!

En ny bokserie hyllar bilderböcker som blivit till odödliga klassiker genom åren. Böcker som älskats i generationer och som nu kommer i nya jubileumsutgåvor. Först ut är Pricken av H. A. och Margret Rey och Eva Erikssons Tandresan – Eller när Bella tappade en tand.