bok

Sommarskuggan och julbuset

Tina Mackic

Författare

Johanna Arpiainen

Illustratör

Beskrivning

2024-09-27
Svenska
6-9

Författare

Tina Mackic

Illustratör

Johanna Arpiainen

Formgivare omslag

Pernilla Qvist

Mediekontakt

Sofia Bengtsson

Sommarskuggan, den svarta, luriga figuren som älskar att busa, har lurat barn och vuxna under flera somrar i SVT:s Sommarlov. Men äventyret tar inte slut där – det fortsätter i böckerna!

Sommarskuggan och julbuset är sjätte fristående boken där vi får följa Sommarskuggans framfart. Den magiska dräkten är ständigt på jakt efter sin utvalda person och om den skulle hitta den blir Skuggan fulländad. Det får bara inte hända! Vilken tur att det alltid finns några barn som kan hjälpa till att stoppa den store busaren … Den här gången får vi följa med till staden med de röda trähästarna. Där, djupt inne i den snötäckta skogen, ligger tomtens fabrik där nissarna jobbar för fullt för att bli klara med alla klappar till julafton. Men någon varit på lagret och stulit alla paket! Någon med gula ögon som gör stora fotavtryck i snön ... Om inte Jalle och Julia lyckas stoppa Sommarskuggan riskerar hela julen att bli förstörd.

Sommarskuggan är en av SVT Barns absolut mest populära karaktärer. De härligt mysrysliga böckerna är skrivna av Tina Mackic och färgstarkt illustrerade av Johanna Arpiainen.

Detaljer

Bokinformation

Åldersgrupp

6-9

Originalspråk

Svenska

Språk

Svenska

Serie

Sommarskuggan

Publiceringsdatum

2024-09-27

Läsordning

6

Produktion

Papper

Arctic Matt

Miljömärkning

Ja

CE-märkning

Nej

Tryckeri/Producent

Livonia Print Ltd

Produktdetaljer

ISBN

9789129746983

Antal Sidor

99

Ryggbredd (mm)

14

Höjd (mm)

207

Vikt (kg)

0.32

Bredd (mm)

155

Hållbarhet

Vi vill bidra till ökad förståelse för en boks livscykel. Därför beräknar vi årligen våra böckers klimatavtryck. Här visar vi utsläppen för just den här boken. Med hjälp av kunskap om tryckeri, tryckort och vikt kan vi berätta om utsläppen som boken skapar. Vi gör beräkningen baserat på ett genomsnittligt utsläpp för tryckeriets transporter, energiförbrukning och val av papper. Hur illa är det? En liter mjölk släpper ut 1 kg, en hamburgare 2 kg och ett par Nikeskor 7,3 kg. En bok släpper alltså ut i genomsnitt mindre – och räcker längre. Men vi är inte nöjda: vi arbetar hela tiden för att minska bokens klimatpåverkan.

Läs mer om hållbarhet

Klimatpåverkan

324g CO2e
Papper
ca 153 g

Vi beräknar på mängden papper som köpts in till respektive tryckeri, på papprets kvalité och på pappersbrukets utsläpp. Vi utgår från pappersbrukens utsläppsberäkningar och kompletterar vid behov med utsläpp från skogsbruk, transporter och elförbrukning.

Tryck
ca 33 g

Vi beräknar på tryckeriernas åtgång av el, fjärrvärme, olja och naturgas per ton tryckta böcker. Utsläppen inkluderar inte förbrukningsmaterial, förpackningsmaterial eller tryckeriernas overhead.

Transport
ca 139 g

Vi beräknar på sträckan mellan pappersbruk och tryckeri, samt mellan tryckeri och vårt lager. Vi använder både vägfrakt och sjöfrakt. För vägfrakt baseras beräkningen på en genomsnittlig lastbil med dieselmotor. För sjöfrakt baseras beräkningen på fartyg vid långväga frakt (container) och frakt över Östersjön (lastbilstransporter).

Recensioner

Nya Wermlands-Tidningen

”En fantasifull, rikt dekorerad kapitelbok.”

/Lena Richardson ger bästa tipsen på vintriga böcker 

BTJ

”Boken har samma kittlande läskiga, mystiska och samtidigt snälla stämning som TV-serien.”

"Med färgstarka, detaljrika och uttrycksfulla bilder får man som vanligt följa jakten på den kattlika, busiga, och gäckande sommarskuggan då den nästlat sig in i tomtens hemliga julklappsfabrik i Moratrakten. /.../ Sommarskuggeböckerna har stor potential att konkurrera med skärmar om barnens tid! Helhetsbetyg: 4." Birgitta Mark

 

Varning för Gorm på lekplatsen

Om boken

"En kontrastrik och spännande kapitelbok som kittlar fantasin om när mjukisdjur får liv." Helhetsbetyg 5 – BTJ, Sara Perlerot Göransson
Det finns mjukisdjur, gosedjur, kramdjur … Och så finns det något annat. Gormar – mjukismonster som kan bli levande.Författaren Tina Mackic och illustratören Johanna Arpiainen är tillbaka med en ny serie för alla barn som älskar spänning och äventyr. Här får vi för första gången möta Gorm, ett rosa gosedjursmonster som ser ut som en vanlig, tilltufsad leksak. Men han är allt annat än vanlig ... När han vaknar blir han nämligen ett enormt monster! Då vill han trösta och leka, för innerst inne är han barnens bästa kompis. Men om något går snett, om han blir rädd, blir det kaos. Med en enda blick kan han förvandla människor till leksaker.Allt börjar en vanlig dag när kompisarna Myra och Ellis är i lekparken. Av en slump hittar de Gorm och tar med honom hem. Det blir början på ett nervkittlande äventyr där barnen måste uppbåda allt sitt mod för att stoppa det lurviga monstret från att rasera halva staden.Varning för Gorm i lekparken är första boken om Gorm, Myra och Ellis, skriven av Tina Mackic och illustrerad i färg av Johanna Arpiainen. En fartfylld mysrysare som är perfekt att läsa högt för hela familjen!

Tina Mackic, Johanna Arpiainen

Varning för Gorm på lekplatsen

Sommarskuggan och camping-buset

Om boken

Sommarskuggan har under flera somrar lurat barn och vuxna i programmet Sommarlov. Den magiska dräkten är ständigt på jakt efter sin utvalda person, om den skulle hitta den så blir Skuggan fulländad! Det får bara inte hända, och det är därför Struts fått uppdraget att se till att skuggkistan blir inlåst för alltid.

Samtidigt sitter bästisarna Agnes och Ailo på en camping i utkanten av staden som håller på att flytta. De har lekt samma skugglek minst hundra gånger, och nu är det inte kul längre. Men så hittar de en magisk ramsa på nätet - en ramsa som sägs kunna locka fram den riktiga Sommarskuggan ...

Tina Mackic, Johanna Arpiainen

Sommarskuggan och camping-buset

 

 

Relaterat

Nyheter

Möt Gorm i ny fartfylld bokserie av Tina Mackic

Efter succén med böckerna om Sommarskuggan är författaren Tina Mackic och illustratören Johanna Arpiainen tillbaka med en helt ny bokserie för barn. I Varning för Gorm på lekplatsen möter vi för första gången Gorm, ett till synes vanligt rosa gosedjur som kan förvandlas till ett enormt monster.

Böckerna som lyser upp vintermörkret

Upplev en magisk och oförglömlig julafton på Hogwarts, följ med Madicken på hennes första jullov, häng med på ett actionfyllt juläventyr i Rosenhill där Röda Masken och de andra superhjältarna försöker rädda julen, och läs om skogvaktarbarnen som måste rädda sin nyfunna vän Stjärnan från trollkarlens klor. Här är böckerna som bjuder på både julmys och julmysterium i vintermörkret!

Nya böcker i september 2024

I september återser vi älskade karaktärer som Olle & Bolle, Dorran och Sommarskuggan. Hedda och Felix är tillbaka i andra delen av ”Fruktansvärda grejer som ingen får veta” och så kommer den spännande upplösningen på rymdäventyret ”Imperiets arvingar”. Augustprisade Ellen Strömberg är tillbaka med en ny bladvändare, och det är även Alex Khourie som förra året gjorde en bejublad debut med Bror. Den som redan nu längtar efter vinter och jul kan se fram emot en förtrollande julsaga för hela familjen av fantasymästarna Sara Bergmark Elfgren och Johan Egerkrans. Välkommen till en maxad bokmånad! 

Nytt mysrysligt äventyr om Sommarskuggan

Alla barns favoritbusare är tillbaka och den här gången är det staden med alla runstenar som får besök!

Barnens favoritskurk Sommarskuggan är tillbaka!

Tredje boken om barnens favoritskurk är här! I Sommarskuggan och camping-buset reser Sommarskuggan norrut till staden som håller på att flytta och gör som så många andra – ”hemestrar” på en camping.