bok

Jullov är ett bra påhitt, sa Madicken

Astrid Lindgren

Författare

Ilon Wikland

Illustratör

Beskrivning

2025-10-20
Svenska
6-9

Författare

Astrid Lindgren

Illustratör

Ilon Wikland

Formgivare omslag

Karin Johansson

Mediekontakt

Jenny Edh-Jansen

Madicken har gått i skolan en hel termin och snart är det jul! Då får hon sitt livs första jullov och det är nästan lika härligt som själva julen, tycker Madicken. Lillasyster Lisabet håller med. De hjälper till med julförberedelserna, bakar pepparkakor, kokar knäck och pyntar. På kvällarna skriver de långa önskelistor till tomten. En morgon när de vaknar har isen på ån frusit. Äntligen kan man åka kana!

Detaljer

Bokinformation

Åldersgrupp

6-9

Originalspråk

Svenska

Språk

Svenska

Serie

Julsagor av Astrid Lindgren

Publiceringsdatum

2025-10-20

Läsordning

7

Inläsare

Olof Wretling

Produktion

Produktdetaljer

ISBN

9789129747201

Recensioner

BTJ

”En sådan fin akvarellist hon är!”

"Ilon Wikland utnyttjar väderombytet på ett måleriskt sätt i oförglömliga bilder. /.../ En härlig högläsningsbok inför advent och jul. Det är bra att detta särtryck ges ut på nytt. Helhetsbetyg: 4." Helena Vermcrantz

 

Vi på Saltkråkan

Om boken

Nu som tv-serie på SVT!
Den älskade berättelsen om alla på Saltkråkan kommer nu med nytt omslag.På ön Saltkråkan i Stockholms yttersta skärgård bor familjen Grankvist: Tjorven och hennes bästa vän Båtsman, syskonen Teddy och Freddy och föräldrarna Nisse och Märta. Till ön anländer familjen Melkerson en varm sommardag för att bo i Snickargården. Och efter det blir ingenting sig likt. Pelle, yngst i familjen Melkerson, Tjorven, Båtsman och de andra barnen får vara med om många roliga och spännande äventyr!Roligt, mysigt och spännande för hela familjen.

Astrid Lindgren

Vi på Saltkråkan

 

 

En jul i Småland för länge sen

Om boken

"Julafton är en konstig dag, tycker jag. Man bara går och väntar hela dan. Gunnar och jag smög oss in i salen och klämde på paketen i klädkorgen, där alla julklapparna låg."

Nu ska du få höra om en jul för länge sedan, närmare bestämt julen 1913, när Astrid Lindgren bara var sex år gammal. Det här är en berättelse om när Astrid fick följa med pappa ut i skogen för att hugga ner en julgran, det var snö ända upp till knäna och det var tungt att vandra på den mörka, smala skogsstigen. Men granen var så fin och den blev ännu tjusigare när hon, pappa och Gunnar hade klätt den nästa dag.

Det är också berättelsen om när julstöket hemma på gården i Småland förvandlades över en natt till det vackraste juliga hem man kan tänka sig, och om när Astrid fick en "salighetssak" i julklapp. "Salighetssak, det var om man fick nånting så till den grad härligt att man blev salig av det." Och om det roliga julkalaset hos mormor tillsammans med alla kusiner, när leken aldrig ville ta slut. Och om den magiska hemresan när stjärnorna lyste, hästarna sprang vilt i snön och Astrid låg nerbäddad i släden.

I En jul i Småland för länge sen berättar Astrid Lindgren, så som bara hon kan, om en av sina barndoms jular, om den magiska stämningen, förväntningarna och om allt roligt som hon fick uppleva.

Texten har tidigare publicerats i antologin En jul när jag var liten (Rabén & Sjögren 1992). Nu utkommer den för första gången som bilderbok med illustrationer av Cecilia Heikkilä.

Astrid Lindgren, Cecilia Heikkilä

En jul i Småland för länge sen

Relaterat

Demonen i träskets hjärta

Om boken

Bastian är en liten pojke som är rädd för nästan allt. Av sin pappa får han en märklig kompass, så sinnrik att den sägs kunna visa vägen ute i världen. Med kompassen som stöd vågar Bastian ge sig ut, men möts genast av en väldig katt som krossar kompassen i tusen bitar. Plötsligt är han ensam och vilsen i ett träsk där den fruktade demonen sägs bo.
I träskets dunkla landskap upptäcker Bastian snart att han inte är ensam. Där möter han andra som också bär på rädslor och sår: en mullvad, en salamander och en häger. Med gemensamma krafter ger de sig av för att hitta den visa ugglan, den enda som kanske kan laga kompassen. På vägen inser Bastian något avgörande, att det som skrämmer också kan bli rädd, och att mod ibland föds ur gemenskap.En suggestiv och sagolik bilderbok om rädsla, mod och att våga ta hjälp av andra. En berättelse som öppnar för samtal om känslor och styrkor, och som lämpar sig väl för högläsning. Här tas barns rädsla på allvar utan att bli överväldigande. I sin tredje egna bilderbok skapar Bjarke Stenbæk Kristensen en storslagen och existentiell saga med ett bildspråk som rör sig någonstans mellan Studio Ghibli och Alice i Underlandet. Läsaren bjuds in i en blöt, rökfylld och färgmättad värld där faror lurar – men där hjälp kan komma från oväntat håll. En bilderbok som stannar kvar, både i bilderna och i samtalen efteråt.

Bjarke Stenbæk Kristensen, Bjarke Stenbæk Kristensen

Demonen i träskets hjärta

Nyheter

Bröderna Lejonhjärta ges ut i ny ”förbjuden” utgåva

I samband med Banned Books Week Sverige ges Astrid Lindgrens Bröderna Lejonhjärta ut i en specialutgåva med texter om yttrandefrihet och förbjudna böcker. Den innehåller även information om hur Bröderna Lejonhjärta spreds i 30 handtillverkade exemplar, sk Samizdat, via hemliga nätverk i Tjeckoslovakien under Kalla kriget på 80-talet. Pocketutgåvan avslutas med efterord av Laurie Halse Anderson, 2023 års mottagare av Astrid Lindgren Memorial Award, som vi även publicerar här.

Pippiklassiker blir äntligen bok!

Håll i sjörövarhatten! Lagom till Pippis 80-årsjubileum kommer Pippi på de sju haven, illustrerad av den hyllade serieskaparen Fabian Göranson. Astrid Lindgren skrev ursprungligen detta roliga sjörövaräventyr som ett filmmanus 1970. Men det här är första gången som berättelsen blir bok.

Pippi Långstrump fyller 80 år!

Nu ska vi fira så det brakar i hela Villa Villekulla! I år firar Pippi hela 80 år – trots att hon aldrig blivit stur! Det uppmärksammas med flera böcker, däribland David Sundins Känner du Astrid Lindgren och en genomillustrerad version av Pippi på de sju haven.

Böckerna som lyser upp vintermörkret

Upplev en magisk och oförglömlig julafton på Hogwarts, följ med Madicken på hennes första jullov, häng med på ett actionfyllt juläventyr i Rosenhill där Röda Masken och de andra superhjältarna försöker rädda julen, och läs om skogvaktarbarnen som måste rädda sin nyfunna vän Stjärnan från trollkarlens klor. Här är böckerna som bjuder på både julmys och julmysterium i vintermörkret!

Nya böcker i oktober 2024

Bokhösten fortsätter och i oktober frossar vi förstås i rysliga spökhistorier för både små och lite större barn. Nu kommer också flera stämningsfulla berättelser för den som längtar efter vinter och jul. Röda Masken och de andra superhjältarna i Rosenhill är tillbaka i andra boken i Äventyr för superhjältar-serien. Och så kommer IJustWantToBeCools Youtubesuccé Matfighten som kokbok!