bok

Min första ABC-bok

Catarina Kruusval

Författare

Catarina Kruusval

Illustratör

Beskrivning

2025-04-25
Svenska
3-6

Författare

Catarina Kruusval

Illustratör

Catarina Kruusval

Formgivare omslag

Karin Johansson

Väck nyfikenheten på alfabetet! Bläddra tillsammans, titta på bilderna och upptäck A som i apelsin, B som i boll och alla de andra bokstäverna i denna tidlösa och roliga ABC-bok. De ljuvliga, klassiska bilderna bidrar med stödjande tydlighet samtidigt som de stimulerar fantasin hos blivande storläsare. Bakom illustrationerna står Catarina Kruusval som har kommit att bli en av våra mest älskade och välkända bildskapare.

En perfekt ingång till bokstävernas förtrollade värld, och en bok som kommer hålla för många läsningar.

Detaljer

Bokinformation

Åldersgrupp

3-6

Originalspråk

Svenska

Språk

Svenska

Publiceringsdatum

2025-04-25

Produktion

Produktdetaljer

ISBN

9789129750065

Recensioner

BTJ

”Tydlig och lättavläst alfabetsbilderbok”

"Det är en harmoniskt strukturerad ABC-bok med fina, tilltalande illustrationer som presenteras för målgruppen. Bilder som även uppmuntrar till att fantisera vidare. Helhetsbetyg: 4." Tine Billing

 

För dig som går i förskolan - Berättelser och fakta om naturen

Om boken

Fyra fantastiska bilderböcker i en maffig samlingsvolym på temat NATUREN! Spännande och lärorik läsning för alla barn som går i förskolan.

Skogen, havet, djuren och årstiderna - naturen är full av upptäckter och äventyr, särskilt när man är liten. I den här boken varvas spännande fakta och roliga berättelser om djur och natur. Inspireras till lek och upptäcktsfärder i skogen, så ett frö och se det gro, lär dig mer om djurens händelserika vardag och upplev hur årstiderna förändrar naturen omkring oss. Här ryms både klassiska berättelser och nya favoriter av några av våra största barnboksskapare.

För dig som går i förskolan är en ny antologiserie från Rabén & Sjögren med förskolebarnens favoritböcker på olika efterfrågade teman. Läs också: För dig som går i förskolan - Berättelser om kompisar och Berättelser om känslor.

I boken hittar du:

Ellens äppelträd av Catarina Kruusval
Harry och Härta Hare av Sarah SheppardMaja tittar på naturen av Ulf Svedberg och Lena AndersonKul i skogen av Julia Wiberg och Maja Sten

Sarah Sheppard, Antologi , Ulf Svedberg, Catarina Kruusval, Julia Undén Wiberg, Sarah Sheppard, Lena Anderson, Catarina Kruusval, Maja Sten

För dig som går i förskolan - Berättelser och fakta om naturen

 

Relaterat

Här kommer taxin

Om boken


Sätt dig i Halvans taxi och lär dig vad en hybridmotor är, hur en taxameter funkar och hur den första svenska taxin såg ut!Halvan är taxichaufför och han bryr sig verkligen om sina kunder. Han kör en musiker till tåget, ett barn till skolan och en dam till sin mans grav. Och Halvan ställer upp när knattelaget i fotboll behöver skjuts till en match. Dessutom lyckas han ta sig till sjukhuset så snabbt att den medvetslösa mannen i baksätet hinner räddas.Vilken tur att Halvan och hans taxi finns!Böckerna om Halvan skildrar spänningen i vardagen och är fulla av roliga detaljer. Inför varje Halvan-bok gör författare och tecknare noggrann research. Därför står Halvan ständigt på barnens önskelistor och på bokhandelns topplistor.Författaren Arne Norlin har tidigare arbetat som reporter på Aftonbladet och illustratören Jonas Burman levandegör skickligt hur alla spännande fordon ser ut både inuti och utanpå.

Arne Norlin, Jonas Burman

Här kommer taxin

Idde rymmer

Om boken

Idde är arg. Superarg. Mamma har sagt nej till att hon får sova över hos bästa kompisen Miriam. Istället ska moster Lollo och kusinen Rosa komma på besök. Rosa som bara härmas och inte ens gillar katter!
Idde packar ryggsäcken, tar mammas åkkort och bestämmer sig för att rymma. Men äventyret blir snabbt läskigare än hon tänkt sig. Fel buss, en mörk skog och ett svidande skrubbsår på knät. Kommer Idde att hitta hem igen?Fjärde boken om den älskade och kattokiga Idde – en fristående fortsättning på Idde och Hajen (2019), Idde och den bortsprungna katten (2021) och Idde och maskeradkalaset (2023). Ellen Ekman skildrar med humor och hjärta känslor som ilska, orättvisa och modet att våga göra fel.

Bakom böckerna står den prisbelönta serieskaparen Ellen Ekman, som med humor och värme gestaltar avundsjuka och vänskap. Ellen har tidigare också illustrerat Veckan före barnbidraget, Hemma hela sommaren,böckerna om Stella och Olle och Bolle.Sagt om böckerna om Idde:”Ellen Ekmans handlingskraftiga Idde tar raskt saken i egna händer i denna varmt humanistiska bilderboksskildring.” DN”Högsta betyg! Den här berättelsen har allt man kan önska av en barnbok, den är varm och äkta och samtidigt får läsaren veta mycket om katter och allt vad de behöver.” BTJ”Jag älskar Ellen Ekmans detaljrika bilderböcker. /…/ Idde och den bortsprungna katten rymmer mycket värme och kärlek, precis som alla Ekmans böcker.” Sydsvenskan

Ellen Ekman, Ellen Ekman

Idde rymmer

Nyheter

Nya böcker i april 2025

I år fyller Pippi 80 – trots att hon aldrig blivit stur! Det firar vi med flera härliga böcker som släpps i april. Dessutom får vi läsa om vulkaner, enhörningar och kryptider, och så kommer en uppföljare till succéboken Läs – en bok som blivit ett viktigt verktyg för många nybörjarläsare. Välkommen till en maxad bokmånad! 

Magiskt om jättar, spöken, älvor och varulvar

Charlotta Björnulfsons spännande fakta om elva olika sagoväsen har fått underbart fina bilder av Catarina Kruusval, som växlar mellan magisk stämning och finurlig humor.