Beskrivning
Det är morgon och Shomba och pappa ska gå till förskolan. Gosedjuret Lammis får också följa med. På förskolan finns kompisarna Hugo, Ebba och Miri och en massa roliga leksaker. Och Kira som jobbar där och kan spela gitarr. Men efter utelek och fruktstund så känner sig Shomba trött och ledsen. Hon saknar mamma och pappa. Shomba myser med Lammis under vilan. Och rätt var det är så står pappa i hallen för att hämta. Han har saknat henne också!
En varm och inkännande berättelse som kan ge tröst när det känns lite jobbigt.
Detaljer
Bokinformation
Åldersgrupp
0-3
Originalspråk
Svenska
Språk
Svenska
Publiceringsdatum
2027-04-23
Produktion
Papper
G-print
Miljömärkning
Ja
CE-märkning
Nej
Relaterat
Nyheter
Fniss och kaos i förskolans toakö!
Tillsammans driver de en flerfaldigt prisad humorpodd – nu ger de ut sin första gemensamma bok. Barnens tv-favorit Julia Wiberg har en lång rad populära faktaböcker för de yngsta i bagaget, Louise Winblad är tecknaren bakom @hejhejvardag som illustrerar allt fler barnböcker. I Toakön bjuder de på fniss och kaos i förskolans toakö.
Erica Hebbe och Louise Winblad tilldelas Carl von Linné-plaketten
Carl von Linné-plaketten 2025 för bästa fackbok för barn eller ungdomar går till Erica Hebbe och illustratören Louise Winblad för MENS – allt du vill veta (och ännu mer).
Knasigt och fnissigt i annorlunda syskonbok
Bebisåtervinningen är en hejdlöst fnissig bok om att få tvillingsyskon man verkligen inte beställt. Mia Breitholtz debuterar som textförfattare tillsammans med Louise hejhejvardag Winblad, som gjort sig känd för sina humoristiska illustrationer som skildrar föräldraskapets alla sidor.