bok

Welams vädermödor

Lennart Hellsing

Författare

Lars Munck

Illustratör

Beskrivning

2008-09-03
Svenska
6-9

Författare

Lennart Hellsing

Illustratör

Lars Munck

Här kommer herr Welam! Du Milde!
En smällfet och oborstad vilde.
Med gas pö om pö
han förstör vår miljö!
Gud hjälpe, så han ställer till de!

Lennart Hellsing har skrivit en kritisk och skarp skildring av ett av vår tids största samhällsproblem - miljön.

Ur recensioner:

"Det är oemotståndligt. Det är fräckt och retsamt och så roligt att det är omöjligt att inte läsa högt för alla i närheten, för att Hellsings gungande rim och assonanser ligger så bra i munnen. Det går inte ens att låta bli att skratta åt den Hellsingska klacksparken i slutet: kan det bli mer underbart fel, mer lättsinnigt njutningsfullt!"
Dagens Nyheter

"En av årets roligaste böcker med en parabel som gäller hela mänskligheten. Briljant, stolligt, en radikal bisättning med hela vår jord."
Sundsvalls Tidning

"Det är en sprudlande munter och burlesk berättelse som Hellsing skapat. Den spänstiga versen, rik på assonanser och allitterationer, varierar mellan högstämda tongångar och moderna vändningar."
Svenska Dagbladet








Detaljer

Bokinformation

Åldersgrupp

6-9

Originalspråk

Svenska

Språk

Svenska

Publiceringsdatum

2008-09-03

Produktion

Miljömärkning

Nej

CE-märkning

Nej

Produktdetaljer

ISBN

9789173770385

Antal Sidor

40

Ryggbredd (mm)

8

Höjd (mm)

247

Vikt (kg)

0.237

Bredd (mm)

168

Recensioner

blogg.alltombarn.se

Barnboksbloggen skriver om Hellsing x 2

"Det är överdrivet, på ett roligt sätt och poängen går inte förlorad."/Carola

 

Din första bok

Om boken

Välkommen till världen! Här kommer en tjock och fin samlingsvolym med det allra bästa för alla efterlängtade knytt - en bok att växa med, där kärleken till det lilla barnet står i centrum. Noga utvalda berättelser som passar de minsta varvas med rim och ramsor, fina dikter och roliga sånger. Du hittar älskade barnbokskaraktärer som Pippi, Max och Kotten men även nyare favoriter av stjärnor som Emma AdBåge och Lena Sjöberg, och dessutom flera helt nyskrivna och nyillustrerade verk. En riktig barnboksskatt i en enda bok och den perfekta presenten till alla små nykomlingar.

Jujja Wieslander, Astrid Lindgren, Emma AdBåge, Barbro Lindgren, Lena Anderson, Arne Norlin, Lennart Hellsing, Antologi , Carl Johanson, Lena Sjöberg, Ester Roxberg, Ulf Stark, Siri Ahmed Backström, Eva Susso, Lena Olsson, Emma AdBåge, Cecilia Heikkilä, Charlotte Ramel, Nathalie Ruejas Jonson, Ilon Wikland, Ingrid Vang Nyman, Eva Eriksson, Lena Anderson, Ellen Ekman, Lena Sjöberg, Jonas Burman, Marit Törnqvist, Carl Johanson, Catarina Kruusval, Laura Di Francesco, Benjamin Chaud, Marika Maijala, Siri Ahmed Backström

Din första bok

 

Relaterat

Nyheter

Nils Andersson och Erik Svetoft tilldelas Lennart Hellsing-stipendiet

Årets Hellsing-stipendiater, Nils Andersson och Erik Svetoft, får ta emot Sveriges största bilderboksstipendium som utdelas till nydanande bilderboksskapare.

Nytt stipendium instiftas i Lennart Hellsings namn

På Lennart Hellsings 100-årsdag den 5 juni instiftar Rabén & Sjögren Lennart Hellsing-stipendiet. Stipendiet är på 100 000 kronor och ska delas ut varje år på författarens födelsedag till bilderboksskapare som verkar i Hellsings anda.

Varför rimmar man?

I år skulle Lennart Hellsing ha fyllt 100 år. Rabén & Sjögren firar Hellsing-året med att ge ut inte mindre än fem Lennart Hellsing-böcker. I en av dem, <a href="http://www.rabensjogren.se/bocker/187007-rulla-rulla-kula-hoppa-pa-klack-och-sula">Rulla rulla kula, hoppa på klack och sula</a> skriver författaren Lotta Olsson om rim som skapar världar där gurkor dansar i strumplästen. Läs utdraget ur boken här:

Herr Gurka dansar in igen

Vi firar Hellsings 100-årsjubileum med oemotståndliga böcker, spel med retrokänsla och evenemang det svänger om.