bok

Var är lilla Annas hund?

Inger Sandberg

Författare

Lasse Sandberg

Illustratör

Beskrivning

2001-08-21
Svenska
0-3

Författare

Inger Sandberg

Illustratör

Lasse Sandberg

Detaljer

Bokinformation

Åldersgrupp

0-3

Originalspråk

Svenska

Språk

Svenska

Serie

Klumpe Dumpe

Publiceringsdatum

2001-08-21

Produktion

Miljömärkning

Nej

CE-märkning

Nej

Produktdetaljer

ISBN

9789129653540

Antal Sidor

28

Höjd (mm)

220

Vikt (kg)

0.196

 

Här är Lilla Anna

Om boken

Lilla Anna är en älskad barnboksfigur i hela världen och böckerna om henne finns på 15 språk. Med sin rödrandiga klänning och sin stora påhittighet är hon en fin kompis till alla barn. Lilla Anna har också en alldeles speciell, egen kompis, en man i randig gul kostym och hög grön hatt. Han är mycket lång och hon är liten och kort. Lilla Anna är modig och Långa Farbrorn är mer försiktig. Tillsammans blir de jätteduktiga! Nu har Lilla Annas svarta kattunge försvunnit. Vart har katten tagit vägen? Den var ju här nyss och lekte med henne! Lilla Anna får klättra omkring därhemma och leta: på byrån, inuti lådorna, i sängen och under bordet. Men katten är långt, långt borta. Just då kommer Annas bästa kompis, Långa Farbrorn, och knackar på. Vilken tur, för han kan hjälpa henne att leta! Lilla Anna får sitta på hans hatt. Då kan hon se mycket bättre. Hon ber Långa Farbrorn kika i det magiska trollerititthålet. Där borta ser han ett stort träd. Och när de kommer närmare ser de att uppe i trädet, där har Lilla Annas katt gömt sig. Långa Farbrorn hjälper Anna att lyfta ner katten. Sen går de hem igen. Där blir det saftkalas med mamma och pappa. "Tack", säger Lilla Anna. "Tack för hjälpen, Långa Farbrorn!"

Inger Sandberg, Lasse Sandberg

Här är Lilla Anna

 

 

Här kommer taxin

Om boken


Sätt dig i Halvans taxi och lär dig vad en hybridmotor är, hur en taxameter funkar och hur den första svenska taxin såg ut!Halvan är taxichaufför och han bryr sig verkligen om sina kunder. Han kör en musiker till tåget, ett barn till skolan och en dam till sin mans grav. Och Halvan ställer upp när knattelaget i fotboll behöver skjuts till en match. Dessutom lyckas han ta sig till sjukhuset så snabbt att den medvetslösa mannen i baksätet hinner räddas.Vilken tur att Halvan och hans taxi finns!Böckerna om Halvan skildrar spänningen i vardagen och är fulla av roliga detaljer. Inför varje Halvan-bok gör författare och tecknare noggrann research. Därför står Halvan ständigt på barnens önskelistor och på bokhandelns topplistor.Författaren Arne Norlin har tidigare arbetat som reporter på Aftonbladet och illustratören Jonas Burman levandegör skickligt hur alla spännande fordon ser ut både inuti och utanpå.

Arne Norlin, Jonas Burman

Här kommer taxin

Här kommer brandflygplanet

Om boken

Halvan bekämpar skogsbränder! En ny del i succéserien om Halvan.

Halvan är brandflygare, det betyder att han är pilot på ett brandflygplan. Hans jobb är att släcka bränder från luften med hjälp av sitt flygplan. Eftersom jorden har blivit varmare och torrare så brinner det mer i våra skogar. Larmmottagaren Louise har fått in ett larm om en skogsbrand och Halvan och hans kollegor måste genast rycka ut. Med hjälp av flygplanens skopor kan de skopa upp vatten ur en sjö i närheten av branden. Det tar tid att släcka en skogsbrand, men framåt kvällen har de äntligen lyckats!

Lär dig om pontoner, skopor, roder, vattentankar, skogsbränder och mycket mer i denna faktaspäckade bok om brandflygplan för de minsta fordonsälskarna.

Arne Norlin, Jonas Burman

Här kommer brandflygplanet

Relaterat

Nyheter

Vi minns Inger Sandberg

”En ikon i barnbokssverige har gått ur tiden”, säger förläggaren Rebecka Wolff.

Tre berättelser om Lilla Spöket Laban – i en bok!

Sveriges mest älskade spöke är tillbaka i en härligt tjock och matig samlingsvolym av barnbokslegendarerna Inger och Lasse Sandberg. Alldeles lagom läskig för små spökfantaster.

Älskad tidlös klassiker i nytryck

En älskad och tidlös bilderboksklassiker av Inger och Lasse Sandberg, nu i efterlängtad nyutgåva med restaurerade bilder. Lilla Anna tillhör en av våra allra mest kända barnbokskaraktärer och här får vi följa med henne och Långa Farbrorn ut på havet.

Inger Sandberg fyller 90 år och firas med en fin samlingsvolym

Den 2 augusti fyller Inger Sandberg 90 år och lagom till födelsedagen utkommer en vacker samlingsvolym med utvalda favoriter ur Inger och Lasse Sandbergs stora sagoskatt.