bok

Änglar finns!

Åsa Lind

Författare

Sara Lundberg

Illustratör

Beskrivning

2002-08-26
Svenska

Författare

Åsa Lind

Illustratör

Sara Lundberg

Visst finns det änglar! Vi hittar dem i konsten, i bokmärksalbumet, i myter, legender och talesätt - bevingade keruber, straffande ärkeänglar, runda, söta puttis, mildögda skyddsänglar ... Åsa Linds bok är en idérik faktabok full av vackra, fantastiska bilder och spännande texter.

Detaljer

Bokinformation

Originalspråk

Svenska

Språk

Svenska

Publiceringsdatum

2002-08-26

Produktion

Miljömärkning

Nej

CE-märkning

Nej

Produktdetaljer

ISBN

9789129655452

Antal Sidor

45

Höjd (mm)

250

Vikt (kg)

0.308

 

Sandvargen och hela härligheten

Om boken

Är tiden faktiskt så där som du sa? frågade Zackarina. Så där stor, menar jag.
- Absolut, sa Sandvargen. Den är så stor att man inte kan se slutet på den. Och knappt början heller, Ja, inte härifrån i alla fall.
- Så då är det inte så där särskilt ont om tid då? sa Zackarina.
Sandvargen log mot henne med tusen vita snäckskalständer.
- Tid, sa han. Tid är det verkligen inte ont om.

Kan man stoppa tiden? Vart tar färgerna vägen på natten? Och vad ska man egentligen göra med de dumma cykeltjuvarna? Zackarina och Sandvargen fortsätter att fundera över livets alla små och stora frågor.

De tre böckerna om Sandvargen är ett härligt läsäventyr för små och stora. Sandvargen belönades med Nils Holgersson-plaketten 2003, och Mera Sandvargen blev Augustnominerad samma år.

Åsa Lind, Kristina Digman

Sandvargen och hela härligheten

 

Relaterat

Hotet från rymden

Om boken

Vem är vän och vem är fiende ...?
En enorm rymdstation svävar över staden där Andromeda och resten av UFO-klubben bor. Statsministern säger att rymdvarelserna vill jordens befolkning väl, och människorna börjar förbereda en stor fest för att välkomna dem. Men Andromeda och gänget vet att hon har fel. Varelserna på stationen är canisier – onda utomjordingar som tänker stjäla jordens uran och ta över planeten. Som om det inte vore nog vill de förgöra katterna från planeten Felisius, som gömmer sig här på jorden. Tillsammans med överste Hannibal bestämmer sig UFO-klubben för att stoppa dem. Men vem kan de lita på? Canisierna finns överallt – ibland där man minst anar det. Och mitt i allt blir Andromeda jagad av Rymdstyrelsens agenter. Snart vet hon inte längre vem som är vän … och vem som är fiende.Måns Nilsson (komiker och författare, känd från humorduon Anders & Måns och deckarna Morden på Österlen) och Kim W. Andersson (författare och serietecknare) har skapat ett spännande, färgsprakande äventyr med lagom mycket text och fantastiska illustrationer. Det är full fart från första sidan och man vill hela tiden läsa vidare för att se hur det ska gå för Andromeda och resten av UFO-klubben. Hotet från rymden är tredje och avslutande delen i trilogin UFO-klubben. Läs också Katternas hemlighet och Gänget slår tillbaka. Spänn fast säkerhetsbältena för snart är det dags att landa!

Måns Nilsson, Kim W Andersson

Hotet från rymden

Nyheter

Jag och alla nominerad till Nordiska rådets barn- och ungdomslitteraturpris

I Jag och alla av prisbelönta duon Ylva Karlsson och Sara Lundberg möter vi tio olika barn på tio olika platser, som alla funderar på hur det skulle kännas att gå i någon annans skor.

Tre nomineringar till Augustpriset 2019!

Tiger, Tiger, Tiger, Jordgubbsbarnen och Mitt storslagna liv har chans att vinna Augustpriset i kategorin Årets svenska barn- och ungdomsbok.

Den allra finaste högläsningen för de yngsta

Åsa Linds rimmade vers i kombination med Joanna Hellgrens bilder skildrar stor dramatik och starka känslor i litet format. Det blir ett mästarmöte i text och bild!

Hur skulle det kännas att vara någon annan?

Hjalmar är en stillsam hen, Magdalena tänker på kriget långt borta och Nikki åker lastbil med pappa. I Jag och alla porträtteras tio 5-åringar av den prisbelönta duon Ylva Karlsson och Sara Lundberg. Barnen är lika och olika och undrar allihop nyfiket hur det skulle kännas att vara någon annan.