bok

Pojken från längesen

Kerstin Lundberg Hahn

Författare

Elisabeth Widmark

Illustratör

Beskrivning

2017-09-08
Svenska
9-12

Författare

Kerstin Lundberg Hahn

Illustratör

Elisabeth Widmark

Formgivare omslag

Jeanette Wigren

Det var knäpptyst. Jag backade ett steg och drog till mig kudden. Gångjärnen gnällde och sedan såg jag handen som tryckte upp dörren. En smal, genomskinlig hand var det, som satt på en smal genomskinlig arm, som satt på en smal, nästan genomskinlig pojke.

När Tove möter den mystiske, halvt genomskinlige pojken är det början på en omtumlande resa genom tid och rum. Hennes tillvaro vänds upp och ner när han visar henne sin hemlighet.

Kerstin Lundberg Hahn är tillbaka med en finstämd, spännande berättelse med trådar långt bak i tiden. Illustrationer av Elisabeth Widmark.

Detaljer

Bokinformation

Åldersgrupp

9-12

Originalspråk

Svenska

Språk

Svenska

Publiceringsdatum

2017-09-08

Produktion

Papper

Bokpapper träfritt

Miljömärkning

Ja

CE-märkning

Nej

Tryckeri/Producent

Livonia Print Ltd

Produktdetaljer

ISBN

9789129704129

Antal Sidor

172

Ryggbredd (mm)

17

Höjd (mm)

187

Vikt (kg)

0.258

Bredd (mm)

141

Hållbarhet

Recensioner

”Det här är en pärla! Att läsa Pojken från lägesen var som att sköljas över av ett stycke ljuv klassisk musik, vackert sorgset och samtidigt spännande. Helhetsbetyg: 5” Ewa Wendt, BTJ

 

Tunnelbarnen

Om boken

Spänning, skräck och framtidsvisioner för mellan- och högstadiet!
Elton flyr det eviga regnet för att uppleva en sommardag i en gigantisk kupol.Fatima, som är van vid livet bakom skyddande murar, hamnar i tunnlarna hos de föräldralösa barnen.Viggo får se sin älskade hund ersättas av en opålitlig klon.En robot upptäcker att människorna ljuger, och två syskon letar efter skatter på farligt djup.Alla drömmer de om Nordzonen, i hopp om ett bättre liv.Boken består av fem fristående berättelse om en framtidsvärld där tillvaron blir en kamp på liv och död. Det handlar om klimatförändringar, klass, natur på liv och död, ny teknik, vänskap och solidaritet. Texterna är lätta att ta till sig och det finns mycket i dem att prata om tillsammans."Det är en nervkittlande och välarbetad värld som gestaltas med ett enkelt och målande språk. Helhetsbetyg : 4/5" BTJ

Kerstin Lundberg Hahn

Tunnelbarnen

 

Relaterat

Banjo Baby

Om boken

Sasha vände sig mot mig och stirrade mig djupt in i ögonen. Som om hon försökte se igenom min själ.
– Men Mörten, det GÅR inte att bry sig om vad andra tycker. Dessutom finns det en massa kända och lyckade människor som har Tourettes.– Va? Vilka då? frågade jag skeptiskt.Sasha knappade på sin telefon i några sekunder innan hon skrek:– Mozart! Mozart hade Tourettes!– Va? Hade Mozart Tourettes? Pratar du alltså om ... om Wolfgang Amadeus Mozart?– Nej, jag pratar om Gösta Marmeladus Mozart, hans bror. Såklart jag menar Wolfgang! Lyssna här: ”Det finns tecken på att Mozart hade Tourettes syndrom. Människor i hans närhet har beskrivit att han ofta gjorde grimaser eller fick ansiktsryckningar, rörde händer och fötter på ett ofrivilligt, upprepat sätt och plötsligt kunde låta som en katt. Dessa beteenden har vissa forskare tolkat som motoriska och vokala tics, vilket är typiskt för Tourettes syndrom.”– Va? Lät han som en katt? Det är ju precis som jag! sa jag och mjauade så verklighetstroget att en av kaninerna plötsligt skuttade iväg in i en liten träkoja.Märta, eller Mörten som hon kallas, älskar att spela banjo och har startat en videokanal som heter Banjo Baby. En dag får hon ett meddelande från en tjej som heter Alma de Palma, som också spelar banjo och som har sett Mörtens videor. De börjar skriva till varandra och blir snabbt väldigt nära, de pratar om allt – eller nästan allt. För hur berättar för någon man gillar att man har Tourettes syndrom och plötsligt kan börja stampa med foten eller jama som en katt? Jenny Jägerfeld är tillbaka med en fristående uppföljare till bok- och filmsuccén Comedy Queen och äntligen får vi lära känna Sashas underbara bästis Märta lite bättre. Med sin säregna blandning av humor och svärta berättar Jenny Jägerfeld om kärlek och vänskap – men också om de knepiga och ibland ganska pinsamma situationer man kan hamna i när man inte alltid beter sig som förväntat.

Jenny Jägerfeld

Banjo Baby

Nyheter

Spänning, skräck och framtidsvisioner

Kerstin Lundberg Hahn är aktuell med Tunnelbarnen, en samling kortare berättelser i framtidsmiljö. Här kombineras nagelbitarspänning med tankar om livets små och stora frågor; klimatförändringar, klass, natur på liv och död, vänskap och solidaritet, och hur ny teknik påverkar människan.

Naturthriller i grafisk roman-form

Naturen vill oss egentligen inget ont. Men om vi skadar den, då kommer den att slå tillbaka. Kerstin Lundberg Hahn och Elisabeth Widmarks grafiska roman Odjuren är en saga och en thriller, en berättelse om kärlek och om hämnd, förankrad i verklighet och fantasi. Det är läskigt, spännande och samtidigt stämningsfullt.

Kerstin Lundberg Hahn: Jag älskar äventyrets möjligheter!

Prisbelönta författaren Kerstin Lundberg Hahn är tillbaka med en ny bladvändartrilogi för bokslukarna. Tankeläsarna utspelar sig i ett lätt skruvat 1800-talsgruvsamhälle där verkligheten har fler dimensioner än man först anar.

William Spetz läser in Lyckokakan och Mandelhjärtat

Nu finns Kerstin Lundberg Hahns omtyckta böcker om Oscar och Bie inlästa som ljudböcker hos Storytel.

Kerstin Lundberg Hahn tilldelas Astrid Lindgren-priset 2019

Författaren Kerstin Lundberg Hahn får Astrid Lindgren-priset för förtjänstfullt författarskap inom barn- och ungdomslitteraturen.