bok

De svarta liljorna

Landet Verdisia 2

Lisa Linder

Författare

Andreas Kundler

Författare

Beskrivning

2018-10-09
Svenska
9-12

Författare

Lisa Linder, Andreas Kundler

Formgivare omslag

Jonas Lindén

Anton och Elsie lyckas ta sig genom den hemliga tunneln i Lill Jansskogen och kommer ut på andra sidan, i dödsriket Verdisia. Där tas de genast om hand av Elsies vänner i motståndsrörelsen De svarta liljorna.

Anton känner sig underlig. Stark, aldrig trött och varken hungrig eller törstig. Kan det vara så att han själv har blivit en övergångare nu? Elsie säger att han snart måste återvända till jorden, men han är tveksam. Kanske borde han stanna och försöka hitta morfar? Samtidigt förbereder sig Elsie och de andra för sitt viktiga uppdrag. Den onde härskaren Patak måste störtas!

Hemma i Stockholm söker klasskompisen Boel efter Anton. Senast de hördes skrev han att allt var okej, men sedan dess har det varit helt tyst och han är spårlöst försvunnen. Kanske vet hans bonusbror Jakob mer?

De svarta liljorna tar vid precis där Övergångarna slutade och är minst lika spännande. Urbanfantasy när den är som allra, allra bäst!



Detaljer

Bokinformation

Åldersgrupp

9-12

Språk

Svenska

Originalspråk

Svenska

Serie

Landet Verdisia

Publiceringsdatum

2018-10-09

Läsordning

2

Produktion

Papper

Munken Print

Miljömärkning

Ja

CE-märkning

Nej

Tryckeri/Producent

ScandBook AB

Produktdetaljer

ISBN

9789129708448

Antal Sidor

361

Ryggbredd (mm)

27

Höjd (mm)

160

Vikt (kg)

0.543

Bredd (mm)

207

Hållbarhet

Vi vill bidra till ökad förståelse för en boks livscykel. Därför beräknar vi årligen våra böckers klimatavtryck. Här visar vi utsläppen för just den här boken. Med hjälp av kunskap om tryckeri, tryckort och vikt kan vi berätta om utsläppen som boken skapar. Vi gör beräkningen utifrån genomsnittstal från alla transporter och genomsnittliga utsläpp från tryckeri och pappersval. Hur illa är det? En liter mjölk släpper ut 1 kg, en hamburgare 2 kg och ett par Nikeskor 7,3 kg. En bok släpper alltså ut mycket mindre – och räcker längre. Men vi är inte nöjda: vi arbetar hela tiden för att minska bokens klimatpåverkan.

Läs mer om hållbarhet

Miljöpåverkan

293g CO2e
Papper
ca 229 g

Vi beräknar på mängden papper som köpts in till respektive tryckeri, på papprets kvalitet och på pappersbrukets utsläpp. Vi utgår från pappersbrukens utsläppsberäkningar och kompletterar med utsläpp från deras inköpta el och utsläpp skogsbruk och transporter.

Tryck
ca 42 g

Vi beräknar på tryckeriernas åtgång av el och fjärrvärme per ton tryckta böcker. Utsläppen inkluderar inte förbrukningsmaterial, förpackningsmaterial eller tryckeriernas overhead.

Transport
ca 22 g

Vi beräknar på sträckan mellan pappersbruk och tryckeri, samt mellan tryckeri och vårt lager. Vi använder både vägfrakt och sjöfrakt. Vi beräknar att en genomsnittlig lastbil med dieselmotor används och olika fartyg vid t ex långväga frakt (container) eller frakt över Östersjön (lastbilstransporter).

Recensioner

Norra Skåne

”Mycket spännande fortsättning på boken Övergångarna” Eva-Marie Lidén

BTJ

"Skildringen av livet i staden Hel är gastkramande... Slutet kommer så oväntat, grymt och så iskallt gåshudsbra – bättre än så här kan det knappast bli! Helhetsbetyg: 5." - Kerstin Hagstrand-Velicu

 

Sprickan mellan världarna

Om boken

Anton har varit försvunnen i flera veckor, men kan inte berätta för någon var han varit. Han säger bara att han måste ha legat avsvimmad i Lill-Jansskogen, det enda han minns är att han vaknade där. Om han berättade sanningen, att han tagit sig till dödsriket Verdisia och störtat den grymme härskaren Patak, skulle alla tro att han var galen.

Plötsligt börjar övergångare från Verdisia dyka upp i Stockholm igen. Anton får höra att Patak planerar ett slutgiltigt maktövertagande, både på jorden och i dödsriket. Mellan honom och segern står bara Anton och hans kompis Boel, som också är indragen i kampen. Och kanske Jacob, Antons styvbror. Men går han att lita på?

Sprickan mellan världarna är den tredje och sista delen i den kritikerrosade trilogin om landet Verdisia, och det är en riktig bladvändare. Spänningen håller i sig ända till sista sidan och inga svar är självklara. Urban fantasy när den är som allra, allra bäst!

Lisa Linder, Andreas Kundler

Sprickan mellan världarna

 

Relaterat

Nyheter

Sista delen i hyllad serie om landet Verdisia

Sprickan mellan världarna är den tredje och avslutande delen i den kritikerrosade trilogin om landet Verdisia, och det är en riktig bladvändare. Spänningen håller i sig ända till sista sidan och inga svar är självklara. Urban fantasy när den är som allra, allra bäst!

Äventyr möter kalla kriget

Nu kommer fantasyromanen De svarta liljorna, som är uppföljare till den hyllade Övergångarna. Följ med på ett spännande äventyr som även tar upp frågor om liv och död, kärlek och vänskap.

Saga möter kalla kriget

Vi pratar med författarna bakom den nya boken Övergångarna, en övernaturlig spionroman för unga.