Beskrivning
Det var fredag eftermiddag och dags att gå hem från skolan. Maj tog på sig min gamla jacka. Jag hade gett henne lite kläder för att hon inte skulle behöva gå i samma t-shirt och jeans hela tiden.
Vad kul att du ska hem till mig idag, sa Miarka till Sima.
Maj tittade på dem.
Vad ska ni göra? frågade hon.
Jag ska sova över hos Miarka, sa Sima.
Maj vände sig mot mig.
Får jag sova över hos dig, Nila?
När då? frågade jag.
Nu! sa Maj. Ikväll!
Nila har gått i sin nya klass i nästan en vecka. Mest har hon varit med Maj, som också är ny. Och rolig att vara med. Där Maj är händer det alltid en massa saker. Det kan ju bero på att hon är ett spöke Frågan är bara hur det är att ha ett spöke som sover över?
Relaterat
Nyheter
Följ med på äventyr i mammutarnas värld
Mammut i fara är första delen i serien om Krom och Nea, en cromagnonpojke och en neandertalarflicka som blir vänner mot alla odds. Ett spännande och varmt stenåldersäventyr om vänskap, mod och att våga se bortom sina fördomar. Boken är genomillustrerad med fina svartvita bilder av Mattias Olsson.
Böcker för små djur- och naturälskare
Barnens favorit Julia Wiberg är tillbaka med två färgglada böcker som lockar de minsta att upptäcka skogen med alla sinnen.
Hanna Granlund ger ut diktbok
I Hanna Granlunds första egna bok ryms dikter för unga läsare. Dikter om vänskap, saknad, kärlek, skogen, stjärnorna i mörkret. Det är enkelt, lättillgängligt och tankeväckande. Vardagen samsas med de stora frågorna och känslorna, och i texterna kan läsaren både känna igen sig och finna tröst.