Beskrivning
Författare
Illustratör
Formgivare omslag
Karin Johansson
Mediekontakt
Sofia Bengtsson
Stephanie ser fram emot en ny termin på Skurkskolan – trots allt som hände under den första.
Men när elever på skolan kidnappas av en mystisk figur inser hon att även denna termin kommer bli allt annat än normal. Inte blir det bättre av att hennes bästa vän Sven hamnar i kärlekstrubbel och att rektorn ger henne ett svårt uppdrag.
Helt klart är det något som inte står rätt till och Stephanie måste ta reda på vad.
Humorgruppen IJustWantToBeCool (IJWTBC) är tillbaka med en skruvad, fartfylld bladvändare för lässlukaråldern, där frågan om vem som egentligen är hjälte ställs på sin spets och där allt kan gå precis hur som helst.
Detaljer
Bokinformation
Åldersgrupp
9-12
Språk
Svenska
Originalspråk
Svenska
Serie
Skurkarnas skurk
Publiceringsdatum
2023-04-18
Läsordning
2
Produktion
Papper
Munken Print Cream
Miljömärkning
Ja
CE-märkning
Nej
Tryckeri/Producent
Livonia Print Ltd
Hållbarhet
Vi vill bidra till ökad förståelse för en boks livscykel. Därför beräknar vi årligen våra böckers klimatavtryck. Här visar vi utsläppen för just den här boken. Med hjälp av kunskap om tryckeri, tryckort och vikt kan vi berätta om utsläppen som boken skapar. Vi gör beräkningen utifrån genomsnittstal från alla transporter och genomsnittliga utsläpp från tryckeri och pappersval. Hur illa är det? En liter mjölk släpper ut 1 kg, en hamburgare 2 kg och ett par Nikeskor 7,3 kg. En bok släpper alltså ut mycket mindre – och räcker längre. Men vi är inte nöjda: vi arbetar hela tiden för att minska bokens klimatpåverkan.
Läs mer om hållbarhetMiljöpåverkan
Vi beräknar på mängden papper som köpts in till respektive tryckeri, på papprets kvalitet och på pappersbrukets utsläpp. Vi utgår från pappersbrukens utsläppsberäkningar och kompletterar med utsläpp från deras inköpta el och utsläpp skogsbruk och transporter.
Vi beräknar på tryckeriernas åtgång av el och fjärrvärme per ton tryckta böcker. Utsläppen inkluderar inte förbrukningsmaterial, förpackningsmaterial eller tryckeriernas overhead.
Vi beräknar på sträckan mellan pappersbruk och tryckeri, samt mellan tryckeri och vårt lager. Vi använder både vägfrakt och sjöfrakt. Vi beräknar att en genomsnittlig lastbil med dieselmotor används och olika fartyg vid t ex långväga frakt (container) eller frakt över Östersjön (lastbilstransporter).
Recensioner
BTJ
”Berättelsen kännetecknas av ett högt tempo, en hel del dråplig humor och många spänningsmoment.”
"Serieskaparen och illustratören Kalle Landegren har med sina enkla svartvita illustrationer lyckats hitta helt rätt tonläge vilket ger det hela en extra dimension." Dag Hedberg
Nyheter
Skurksuccén fortsätter
Förra året debuterade humortrion IJustWantToBeCool (IJWTBC) som författare med "Skurkarnas skurk: Skurkskolan". Boken låg på topplistorna under hela 2022 och läsarreaktionerna lät inte vänta på sig – gruppen hade lyckats med konststycket att överföra sin humor till bokform. Nu kommer uppföljaren till förra årets mest sålda barnbok!
Nya böcker i april 2023
April bjuder på kära återseenden med kompisarna på förskolan, kattokiga Idde, spökräddarna, Dagspöket och många, många fler. Dessutom är humorgruppen IJustWantToBeCool tillbaka med en ny skruvad bladvändare för slukaråldern. Och Moa Backe Åstot, som gjorde en bejublad romandebut med Himlabrand, är aktuell med sin andra bok, Fjärilshjärta. Välkommen till en fullmatad bokmånad!